Najbolji jesenski recepti od bundeve i tikve

Najbolji jesenski recepti od
bundeve i tikve

Porijeklom iz Amerike, bundeva i tikva su jedne od najrasprostranjenijih biljaka po svijetu te je njihov plod tradicionalno jedan od omiljenih za spremanje jesenskih jela – bilo juha, glavnih jela, deserta… slatkih ili slanih. Izbor je neograničen.

Plod se koristi cijeli – i meso i koštice. Baca se jedino kora. Jedna od omiljenih grickalica tijekom jesenskih filmskih noći su pržene bundevine sjemenke, dok se od mesa može napraviti cijela paleta ukusnih jednostavnih jela. Donosimo četiri jednostavna recepta kojima će biti zadovoljna sva nezahtjevna, no i istančana nepca.

Pa, krenimo od osnova. Nakon što ste nabavili bundevu, oprali ju, prerezali i krenuli očistiti od koštica – nemojte baciti koštce. Možete ih ispeći u vlastitom domu i pripremiti ukusnu zdravu gricalicu za cijelu obitelj.

Odvojite koštice od ljepljive mase s kojom ste ih izvadili iz bundeve, operite kako biste sve ljepljivo s njih skinuli te ih dobro osušite. Prospite ih na papir za pečenje na protvan te stavite u maksimalno zagrijanu pećnicu na 20 do 30 minuta. Svakih 5 do 7 minuta protresite protvan kako bi se koštice ravnomjerno ispekle. Ovu zdravu grickalicu najbolje je poslužiti posoljenu, no da bi bila zanimljivija možete dodati razne začine – najbolji su chilli, papar, češnjak u prahu te usitnjeni listići bosiljka ili peršina.

Nakon što smo svladali pripremu jednostavne grickalice na red je došlo nešto kompliciranije i konkretnije jelo – juha od bundeve. Ovo, vjerovatno najpopularnije jelo, idealno je za brzu pripremu kada treba spremiti toplo, hranjivo jelo za više ljudi.

Za juhu vam je potrebna mala bundeva, muškatna ili hokaido tikva. Ljudi često zaboravljaju, no prvo ih operite. Prepolovite ju, očistite od koštica sa žlicom te polovice narežite na šnite debljine jednog prsta. Sitno nasjeckajte nekoliko češnja češnjaka – nama omiljen omjer je 5 debljih češnja po tikvi, a jedna tikva prosječne veličine će nahraniti 3 do 4 ljudi. Ovisi koliko su gladni. Sitno nasjeckani češnjak prepržite na jako malo ulja, posolite s dva prstohvata soli te odmaknite s vatre. Ogulite šnite tikve i narežite na ravnomjerne kockice. Češnjak vratite na vatru i čim opet zacvrči na njega bacite kockice tikve. Pržite dok ne počnu dobivati zlatnu boju. Prelijte s vodom i ostavite da se kuhaju dok posve ne omekšaju. Kada su kockice omekšale štapnim mikserom ih miksajte do teksture glatkog pirea. Neka bude glatko kao baršun.

Za kraj dodajte soli i papra po želji te vode za željenu gustoću. Neka juha provrije još jednom i taman kada počne ključati dodajte jušnu žlicu kurkume za onaj poseban završni dodir. Neka ključa minutu- dvije i to je to. Spremna je za posluživanje. Za ukras dodajte pržene koštice ili žličicu vrhnja.

Običnu žutu valjkastu tikvu iskoristite za nešto kompliciraniji recept. Vrijedit će, vjerujte nam. Njezino meso idealno je za pripremu špageta. Priprema je jednostavna, no oprezno slijedite korake pripreme i ne preskačite niti jedan korak. Prvo prepolovite tikvu i očistite ju od koštica. Polovice polegnite licem prema dolje na protvan, ulijte vode koliko stane i stavite u maksimalno zagrijanu pećnicu dok voda ne počne ključati. Tikva je skuhana nakon pola sata do 45 minuta.

Izvadite ju van, pričekajte da se ohlati te vilicom izdubite meso tikve kako biste dobili rezance nalik špagetima. Rezance začinite solju i paprom. Špagetima dodajte umak po volji koji biste ionako pripremili za bilo koje jelo sa špagetima. No odličan je dodatak i jelima poput gulaša ili paprikaša. Koristite tikvine špagete umjeto tijesta u tom slučaju.

Nakon grickalice, juhe i glavnog jela, na red je došao i prilog i to onaj koji je osnova skoro svakom jelu – kruh. Prvo zagrijte pećnicu na maksimum i dok se ona zagrijava pripremite sljedeće sastojke:

2 šalice zobenog ili integralnog brašna
1/2 šalice muscovado šećera
2 žličice praška za pecivo
1/2 žličice sode bikarbone
2 žličice cimeta i đumbira, izmješani
prstohvat soli
1/3 šalice bademovog mlijeka
1/3 biljnog ulja po izboru
1 i 1/2 šalice pirea od shuhane bundeve

Sve sastojke dobro izmiješati i uliti u kalup, preporučujemo pravokutni za potpuni dojam. Pecite sat vremena s time da provjeravate konzistenciju kruha ubadajući čačkalicu u smjesu svakih 5 minuta zadnjih 15 minuta dok niti jedna mrvica na njoj ne ostane nakon što ju izvadite iz smjese. Izvadite van, stavite da se hladi i istresite kruh iz kalupa. Narežite i poslužite uz juhu, varivo ili namaze. U slučaju da je kruh odstojao, narežite ga na kockice i prepržite ih kratko u pećnici. Odličan su dodatak bilo kojoj krem ili bistroj juhi.

Foto: Instagram

Učitati još
Zatvori