It takes a village… rečenica je koju ste kao novopečene majke vjerojatno čule. Ali gdje je to selo danas? Kada je toliko obitelji dislocirano od svojih roditelja, što u drugim gradovima, pa čak i državama. Kad pokušavate posložiti svaki djelić dana da stignete sve što je zamišljeno. Trčite, jurite. Radite posao, brinete za djecu, za dom. A sve na vrhunskoj razini, naravno. Jer kako drugačije?
Moderni način života promijenio je neke od najvažnijih postavki u podizanju novog života na noge, a zatim posljedično i odgoju. Dijelom eliminirao podršku, izolirao pojedince, produžio radne dane… Stoga ne čudi da se majke danas osjećaju usamljenije nego prije. Što one novopečene, što one koje već imaju pokoju godinu staža, ali u vrtlogu “moranja” nisu uspjele pronaći sidrište. Možda ste to osjetile ulaskom u prve dane majčinstva. Ja svakako jesam.
Posjetile smo Mati centar
Prije dva mjeseca u Zagrebu je otvoren centar u kojem se tri predivne žene trude biti to “selo” za sve koji ga nemaju, a voljeli bi pronaći istomišljenike, utočište, znanje, informacije. Mati centar pokrenule su Una Pašić Gregović, Stamenka Pašić i Kristina Hrvoić Podhraški koje su nakon nekoliko godina kreiranja zajednice koja je bujala na kanalima društvenih mreža, odlučile sve staviti na jedno mjesto. U stanu na zagrebačkom Jarunu otvorile su mjesto na kojem mogu uživo i svakodnevno pružati podršku svim trudnicama, majkama, ženama.
Posjetile smo ih jednog popodneva, s idejom intervjua koji se u konačnici pretvorio u pravi mali ženski krug. Dogodilo se točno ono čemu teže u centru, a to je da svatko može ispričati svoju priču, da će dobiti podršku, informaciju, razgovor. Toplina njihove sinergije i intimnosti prostora opušta zbog čega smo sigurne da ovo mjesto trebate posjetiti, kao žena, kao majka, kao obitelj. I među brojnim radionicama i edukacijama svakako ćete pronaći minimalno jednu za sebe. Poslušati i upiti znanja koja sa žarom prenose.
Dobar glas daleko se čuje
Same kažu kako im je najdraže kada se glas o njihovim znanjima usmeno prenosi, kad pronađe baš onu osobu kojoj najviše treba. Nama u Journalu je jako drago da taj dobar glas s jednakim entuzijazmom možemo proširiti dalje.
Ostani u korak
s trendovima
Prijavi se na Journal newsletter.
Cjelovito mjesto za podršku
Kako kažu, lokacija im se dogodila slučajno, ali ih je takav splet okolnosti doveo do nje, da je jedino logično bilo iznajmiti upravo taj prostor. Već su imale dogovoreno sasvim drugo mjesto u kojem je njihov centar skoro već i počeo raditi, no život je htio drugačije te su sve uz veliku pomoć članova obitelji brzinski preselile u dvo i pol sobni stan u kojem danas imaju dovoljno mjesta za održavanje svih edukacija i radionica iz kojih su brižno sakupljale certifikate.
A vjerujte, između njih tri, tih je certifikata zaista mnogo. Nabrojat ćemo samo neke.
Una je certificirana porođajna i postpartum doula i porođajna edukatorica, nutricionistička savjetnica za trudnoću, postpartum i dohranu djece te savjetnica za refluks, Unina majka Stamenka (Seka) je doula i učiteljica yoge i bodyworka, a Kristina je certificirana postpartum doula, porođajna edukatorica, savjetnica za dojenje i VBAC specialist. Sve su one u taj svijet zakoračile spontano, ponukane majčinstvom, novim ulogama u svojim životima. I svaka se posljedično educirala baš za ona polja koja su njima nedostajala na njihovim putevima. Putevima koji su se u konačnici isprepleli kada su se složile sve kockice i Mati centar zaživio.
Ime Mati ih povezuje, višeznačna je i apsolutno prikladna. S obzirom na teme kojima se bave, rekli bismo, idealna.
Kako je došlo do ideje za otvaranje centra?
Una je začetnik puta za Mati centar. Ona je nakon prve trudnoće poželjela drugima biti podrška kao što je njoj bila njena doula te se krenula educirati u tom smjeru. Otvorila je i Instagram profil @una.bridged na kojem je počela dijeliti informacije koje su bile trenutna tema edukacija ili tečajeva koje je polazila (a sama kaže da ih je upisala apsolutno sve na koje je naišla). A kako su teme od začeća do postpartuma i dalje eksponencijalno kompliciranije i sve se vežu jedna na drugu, tako su se širili Unini edukatorski vidici i s njima virtualna zajednica koju je marljivo okupljala. S obzirom na to da su profili sličnih tematika tek bili u povojima na domaćem tržištu, tako je Una svakako i jedna od prvih osoba koja je detaljno svoje pratitelje upoznavala s drugačijim, cjelovitim pristupom periodu trudnoće, poroda, postpartuma i sa svim detaljima koji ove mjesece prate.
Teme doulaštva, kućnog poroda, osjetljivog perioda postpartuma, svih lijepih i manje lijepih stanja koja iz osjetljivog perioda trudnoće i poroda proizlaze, počele su dolaziti do sve većeg broja pratitelja. Točno u idealnom trenutku kada se nova svijest o drugačijem, cjelovitijem, ciljanom i svjesnom pristupu, što porodu, što postpartumu, počela širiti.
Ženski krug
Njena majka Seka (@sekas.circle) službeno je “ušla u priču” u Uninoj drugoj trudnoći kada je završila edukaciju kako bi mogla kao porođajna i postporođajna doula podržati Unu. Bio je to intuitivan nastavak smjera u kojem je već savladala znanja – Yin yoge, bodyworka, Tajlandske masaže, tretmana abdomena. Osim toga joj se možete obratiti kao savjetnici za dojenje i babyhandling, završila je i tečaj Spinning Babies tehnike te masaže beba. Sama za sebe kaže da jednom kad je ušla u cijeli svijet doulaštva, da za nju nije bilo povratka.
A cijela je priča zaokružena kada su upoznale Kristinu (@doulin.kutak.svijeta) koja je zbog manjka podrške u vlastitom postpartumu odlučila drugima biti upravo ta podrška koja je njoj nedostajala. Danas je certificirana postpartum doula, porođajna edukatorica, bavi se masažom beba, savjetnica je za dojenje i VBAC specialist, s posebnim interesom za sva pitanja carskog reza i problematike dojenja. Ona je bila okidač da se ideja koja je dugo vremena “čekala” zaista i ostvarile. Zajedno su prolazile obuke i shvatile da su zapravo na istom putu.
Podrška za sve žene
Prijateljice, kolegice, obitelj, žene. Jedna su drugoj ono što su poželjele pružiti svima koji dođu u Mati centar. Povezale su se na razini podrške koju su jedna drugoj davale na emotivnoj i poslovnoj razini. Fizički su jedna drugoj bile osobe od povjerenja i back up u radu sa ženama, stvorile su povezanost i zacementirale ideju o centru koju su unutar dvije godine od upoznavanja i ostvarile.
Ključno je bilo kreirati prostor koji bi bio sigurno mjesto za sve žene koje u njega dolaze. Žene koje iza sebe imaju različite priče o trudnoći, porodu, periodu postpartuma, žene koje na različite načine gledaju svijet, koje su imale drugačija, bolja ili lošija iskustva. S ciljem da se svima pruži jednaka razina podrške, razgovora, edukacije. Sve u skladu sa željama. U Mati centar ćete možda doći u prvoj trudnoći jer niste sigurne što vas čeka, ususret drugom porodu jer prvi nije prošao kako ste zamišljale, kad zapne s dojenjem. Kad smatrate da u svojoj okolini nemate osobu od povjerenja za razgovor. Ili baš kada je sve u najboljem redu, ali želite upiti dodatna znanja.
U tom osjetljivom razdoblju toliko je pitanja. A važno je znati da negdje možete pronaći odgovor. S obzirom na širinu tema i znanja kojima raspolažu, Una, Seka i Kristina, moći će vam ga i dati.
Danas vas u Mati centru čekaju radionice, edukacije, vježbanje i tretmani, ženski krugovi. Una, Seka i Kristina su toliko strastvene oko svog poziva da broj aktivacija stalno raste, a sve o njima možete doznati na službenoj stranici centra. Za specifična pitanja i individualne konzultacije možete im se javiti na mail adresu mati@mati-centar.com.
Mati centar
Našička 14, 10000 Zagreb, žuta zgrada, zvono Mati, 1.kat
RADNO VRIJEME
Pon-Petak: 09:00-16:00
*Po dogovoru te ovisno o radionici
Foto: Sanja Jagatić