Razgovarali smo s jednom od rijetkih žena u neurokirurgiji u Hrvatskoj koja prkosi predrasudama
Razgovarali smo s jednom od rijetkih žena u neurokirurgiji u Hrvatskoj koja prkosi predrasudama

Razgovarali smo s jednom od rijetkih žena u neurokirurgiji u Hrvatskoj koja prkosi predrasudama

U sklopu ovogodišnje Women’s Weekend konferencije imali smo priliku razgovarati s nekim od govornika. Jedna od njih je i dr. sc. Marina Raguž, jedini neurokirurg u Hrvatskoj s ESSFN diplomom iz stereotaktične i funkcijske neurokirurgije i jedna od rijetkih neurokirurginja u Hrvatskoj uopće. Sudjelovala je u brojnim važnim znanstvenim projektima i dobila nagrade, a na Women’s Weekendu pričat će o  upornosti, znanosti i razbijanju stereotipa u medicini. Nešto o čemu zna vrlo dobro. U nastavku donosimo naš intervju.

Marina Raguž
  • Jedini ste neurokirurg u Hrvatskoj s ESSFN diplomom iz stereotaktične i funkcijske neurokirurgije. Možete li nam objasniti što to točno znači i kako ste došli do te prestižne kvalifikacije?

Diploma Europskog društva za stereotaktičnu i funkcijsku neurokirurgiju predstavlja najviši stupanj edukacije u navedenom području neurokirurgije. Radi se o operativnim zahvatima koji koriste precizne tehnologije poput stereotaksije, koja omogućuje neurokirurzima da ciljaju specifična područja mozga s izuzetnom preciznošću, što je posebno korisno u liječenju neuroloških poremećaja. Stereotaktična neurokirurgija omogućuje liječenje neurodegenerativnih stanja kao što su Parkinsonova bolest, tremor, epilepsija, pa čak i određene vrste boli te poremećaje svijesti, bez potrebe za velikim otvorenim operacijama, što značajno skraćuje vrijeme oporavka bolesnika.

Funkcijska neurokirurgija obuhvaća i duboku mozgovnu stimulaciju, koja je revolucionirala liječenje Parkinsonove bolesti i drugih neuroloških stanja. Kroz ovu vrstu neurokirurgije, električni impulsi se šalju u specifična područja mozga kako bi se modificirali abnormalni moždani signali, čime se bolesnicima omogućava značajna poboljšanja u kvaliteti života. Do ove kvalifikacije došla sam kroz intenzivan i dugotrajan proces obrazovanja i profesionalnog razvoja. Nakon završetka Medicinskog fakulteta, doktorata i specijalizacije iz neurokirurgije, imala sam priliku usavršavati se na međunarodnoj razini. Kroz brojne seminare, kongrese i praksu, stekla sam detaljno razumijevanje metoda i tehnika koje se koriste u ovom području. Ova diploma omogućava pristup međunarodnim standardima i najboljim praksama, čime mogu bolesnicima pružiti novije tretmane. Također, otvara vrata za suradnju s vodećim stručnjacima iz cijelog svijeta, čime kontinuirano unapređujem svoje vještine i znanje.

  • Neurokirurgija je dugo smatrana isključivo muškom profesijom. Kako ste se odlučili za ovaj izazovan poziv i jeste li se suočavali s predrasudama?

Neurokirurgija je doista dugo bila percipirana kao isključivo muška profesija, no srećom, ta se slika mijenja. Odluka da krenem tim putem proizlazila je iz fascinacije neuroznanošću i želje da razumijem, ali i izravno pomognem bolesnicima s najkompleksnijim neurološkim stanjima. Predrasude su, naravno, prisutne, no smatram da je najbolji odgovor na njih izvrsnost. Kada pokažete kompetenciju, predanost i rezultate, spol postaje manje bitan. Ipak, važno je da postoji podrška sustava i mentora kako bi se talenti razvijali bez nepotrebnih barijera.

Marina Raguž
  • Vaša karijera obuhvaća i kliničku praksu i znanstvena istraživanja. Kako uspijevate uskladiti ta dva svijeta?

Klinički rad i znanstvena istraživanja nisu odvojeni svjetovi, naprotiv, jedno nadopunjuje drugo. Svaka klinička situacija nosi nova pitanja koja traže dublje razumijevanje i mogu postati poticaj za istraživanje. Organizacija vremena je ključna, ali i motivacija. Kada radite nešto što vas istinski zanima, istraživački rad nije teret nego prilika za unaprjeđenje liječenja. Ponekad je izazovno uskladiti sve obaveze, ali krajnji cilj, bolje razumijevanje mozga i poboljšanje ishoda za bolesnike, uvijek je najveća nagrada.

  • Objavili ste 60 publikacija i sudjelovali na brojnim znanstvenim skupovima. Postoji li neka studija ili projekt koji vas je najviše inspirirao?

Svaka studija donosi nešto novo i vrijedno, ali posebno su mi inspirativna istraživanja u području funkcionalne neurokirurgije, posebice primjena duboke mozgovne stimulacije u liječenju poremećaja svijesti. To je područje koje još uvijek nosi mnogo nepoznanica, ali ima potencijal transformirati živote pacijenata koji su godinama smatrani beznadnim slučajevima. Sudjelovanje u takvim istraživanjima, gdje svaka nova spoznaja može otvoriti vrata terapijama budućnosti, za mene je izuzetno motivirajuće.

Marina Raguž
  • Dobitnica ste prestižne stipendije „Za žene u znanosti“. Koliko su takve inicijative važne za poticanje mladih istraživačica?

Inicijative poput stipendije „Za žene u znanosti“ igraju ključnu ulogu jer ne samo da prepoznaju i nagrađuju trud i uspjeh, već i pružaju vidljivost znanstvenicama, što je posebno važno u STEM području. One potiču mlade istraživačice da ustraju, pokazujući im da njihov rad ima vrijednost i podršku. Znanje i inovacije ne poznaju rodne granice, i upravo kroz ovakve programe šalje se snažna poruka da znanost treba sve talentirane ljude, bez obzira na spol.

  • Trenutno ste docentica na Hrvatskom katoličkom sveučilištu. Koliko vam je važno prenošenje znanja mlađim generacijama?

Prenošenje znanja mlađim generacijama za mene je jednako važno kao i klinički rad ili istraživanje. Smatram da je mentorstvo ključni dio akademske i stručne karijere – znanje je moć, i ne bi se smjelo zadržavati, već dijeliti i nadograđivati. Kroz poučavanje i rad sa studentima imamo priliku oblikovati buduće stručnjake, poticati ih na kritičko razmišljanje i osposobiti ih da jednoga dana možda naprave i veće iskorake nego mi.

  • Kako vidite budućnost neurokirurgije u Hrvatskoj? Jesu li potrebne određene promjene ili poboljšanja u sustavu?

Neurokirurgija u Hrvatskoj ima izniman potencijal, ponajprije zahvaljujući visoko obrazovanim stručnjacima, kvalitetnoj medicinskoj tradiciji i sve većoj prisutnosti inovativnih tehnika. Međutim, suočavamo se s nizom izazova koji mogu utjecati na daljnji razvoj ovog područja. Ključni problemi uključuju nedovoljnu dostupnost suvremene opreme, ograničene mogućnosti za edukaciju te odljev mladih stručnjaka. Bez kontinuiranog moderniziranja operacijskih dvorana i dijagnostičkih tehnologija teško je pratiti svjetske standarde. Poticaji za usavršavanje, uključujući stipendije i međunarodne edukacije, ključni su za razvoj budućih neurokirurga.

Također, nužno je poboljšati uvjete rada, smanjiti administrativno opterećenje te poticati interdisciplinarnu suradnju. Jačanje međunarodne suradnje kroz istraživačke projekte i stručne kongrese dodatno bi unaprijedilo struku. Uz strateški pristup reformama, pametna ulaganja i sustavnu podršku mladim stručnjacima, hrvatska neurokirurgija može ne samo pratiti, već i postati prepoznatljiv lider u regiji i šire. Vjerujem da imamo znanje, ambiciju i potencijal, a ključno je stvoriti uvjete koji će omogućiti da se taj potencijal u potpunosti realizira.

Marina Raguž
  • I za kraj, što biste poručili djevojkama koje razmišljaju o karijeri u neurokirurgiji ili znanosti, ali se boje prepreka i predrasuda?

Prepreke i predrasude postoje u svakom području, ali one ne bi smjele određivati nečije ambicije i snove. Povijest je pokazala da su mnoge žene unatoč preprekama uspjele ostaviti neizbrisiv trag u znanosti i medicini, rušeći barijere i otvarajući put novim generacijama. Važno je shvatiti da uspjeh ne dolazi preko noći, on je rezultat predanog rada, učenja i neprekidnog usavršavanja. Ključ uspjeha leži u ustrajnosti, znanju i podršci pravih mentora. Kvalitetno mentorstvo može biti presudno jer pruža ne samo stručno vodstvo već i emocionalnu potporu u trenucima sumnje. Pronalaženje inspiracije u onima koji su već prošli taj put može pomoći u prevladavanju nesigurnosti i jačanju samopouzdanja.

Ako volite znanost ili kirurgiju, ne dopustite da vas strah ili stereotipi obeshrabre. Svaka predrasuda koju razbijete otvara vrata ne samo vama, već i onima koji dolaze nakon vas. Svijet treba više žena u ovim područjima jer raznolikost donosi nove perspektive, drugačiji pristup problemima i inovacije koje mogu promijeniti tijek medicine i znanosti. Najvažnije je vjerovati u sebe, raditi s entuzijazmom i nikada ne odustajati pred izazovima. Svaki uspjeh, ma koliko malen bio, korak je bliže ostvarenju cilja. A kada naiđete na prepreke, sjetite se da ih nisu postavili oni koji žele vidjeti vaš uspjeh, već oni koji sumnjaju, a najbolji odgovor na sumnju je uspjeh sam po sebi.

Foto: Marina Raguž

Učitati još
Zatvori