Iako poznat kao drevna biljka koja se u istočnoj medicini koristi već tisućljećima, svježi đumbir se tek unazad nekoliko godina počeo uvlačiti u svakodnevnu upotrebu te postao namirnica koju često viđamo na policama supermarketa. Njegova ljekovita svojstva sada su već nadaleko poznata, jer osim što je odličan aromatičan dodatak mnogim jelima, on i liječi različite lakše tegobe te se može koristiti preventivno za opće dobro stanje organizma.
Ovo je posebno važno upravo sada, u vrijeme proljetnog umora, kad nam je svaka prirodna injekcija energije itekako potrebna. U slučaju pripravaka od đumbira najbolje bi bilo da pronađete svježi korijen, što ne bi trebao biti problem, kao što smo već spomenuli. Ne trebaju vam velike količine jer je čak 5 grama đumbira dnevno dovoljno za optimalan unos svih njegovih vrijednih vitamina i minerala. Korijen može stajati u hladnjaku i više od tjedan dana, dok god pazite da gulite samo onoliko koliko vam treba za jednokratnu upotrebu.
Uglavnom ga se, osim u kuhanim jelima, konzumira u obliku čaja. Najjednostavniji mogući recept je prokuhavanje ribanog đumbira u vreloj vodi s malo soka od limuna, a ova će mješavina poboljšati cirkulaciju te ubrzati metabolizam. Ako ste već navikli ujutro konzumirati vodu s limunom, probajte promijeniti recept pa dodati malo đumbira i popiti natašte. Njegova nježna ljutina potaknut će buđenje organizma i pokrenuti želudac za sav kasniji unos hrane. Dobra ideja bila bi i popiti malo čaja pola sata prije svakog većeg obroka, ukoliko ste u mogućnosti.
Đumbir je itekako koristan u liječenju mučnine, loše probave, mučnine pri putovanju, prirodni je antiseptik i djeluje protuupalno. Posebno je djelotvoran u ublažavanju jutarnje mučnine kod trudnica, ali i svi koji se osjećaju kao da su “pojeli kamenje” mogu isprobati jednostavne recepte s đumbirom. Budući da ubrzava metabolizam, odlično je rješenje u detoksikacijskim programima jer uspješno izbacuje toksine iz tijela. Također, uz pravilnu prehranu i redovito vježbanje pomaže i pri gubitku neželjenih kilograma jer regulira razinu vode u tijelu.
Oblozima od đumbira liječe se tegobe pri bolnim zglobovima i artritisu te upalama mišića nakon povećane tjelesne aktivnosti. Jednostavno se spravlja tako da u vruću vodu stavite đumbir omotan gazom, nakon par minuta iskuhavanja iscijedite da izađe što više soka te u vodu umočite ručnik za topli oblog i položite na bolno mjesto. Nakon nekoliko “kura” bolno mjesto bi se trebalo opustiti. Korijen đumbira je jednako tako ključan sastojak u liječenju slabije ili jače prehlade jer oporavlja tijelo i grije ga kad krene drhtavica uzrokovana temperaturom.
Vitaminska bomba koja provjereno liječi simptome prehlade sastoji se od ribanog đumbira, kuhanog čaja u listićima (nikako iz vrećice), soka limuna i naranče, korice neprskanog limuna, cimeta te meda. Ova emulzija pije se nekoliko puta dnevno, ima pomalo ljutkast okus kojeg ublažava slatkoća meda, istovremeno grije i krijepi te na prirodan način eliminira znakove prehlade. Također, ako vas muči zamoran kašalj i grlobolja, žličica guste mješavine soka od limuna, ribanog đumbira i meda nekoliko puta na dan na prirodan će način pomoći u rješavanju tog problema. Rezultate često nećete primijetiti u trenu, ali dugoročno je puno zdravije koristiti prirodnu medicinu nego pribjegavati industrijskim lijekovima ako se radi o nevelikim zdravstvenim tegobama.
Foto: Instagram, Shutterstock