Zašto se serija ‘The Queen’s Gambit’ mora već danas naći na vašoj listi bez odgađanja?
Ovih smo dana sve više kod kuće, a u studenom nam stiže popriličan broj izvrsnih novih serija koje smo vam redom predstavili ovdje. Međutim, samim krajem listopada na Netflix je izašla ‘The Queen’s Gambit’, još neviđena priča o šah genijalki i svijetu koji dosad nikad nismo upoznali. Nastala je po romanu Waltera Tevisa, a velikom je brzinom sletjela na prva mjesta u trendingu na Netflixu i svakako se mora pronaći na vašoj binge listi.
Serija u sedam nastavaka donosi nam fiktivnu priču o djevojci koja 60-ih godina prošloga stoljeća cilja na sam vrh u igranju šaha. Protagonisticu Beth Harmon utjelovila je genijalna Anya Taylor-Joy koja, čini se, nova glumica na sceni o kojoj ćemo narednih godina neprestano čitati. Ove nas je godine već počastila ulogom u novoj ‘Emmi’, posljednjoj adaptaciji romana Jane Austen.
Šah, ovisnosti i natjecanja
Serija nas na samom početku ‘baca’ usred radnje, a zatim nam polako otkriva korijen priče. Beth je kao djevojčica ostala sama, majka joj je poginula u prometnoj nesreći, a ona je završila u sirotištu. U takvom hladnom okruženju svoje dane provodi igrajući šah i ubrzo se razvija u pravo čudo od djeteta, šah genijalku koja uspijeva nadmašiti sve protivnike. Međutim, kako Beth odrasta, tako se sve intenzivnije bori s ovisnostima i traumama iz djetinjstva. Njezin je cilj postati najbolji igrač šaha u svijetu, ali njezino emocionalno stanje i zatvoreno, patrijarhalno društvo 50-ih i 60-ih godina samo su neke od prepreka.
Šah sam po sebi poprima u seriji ‘The Queen’s Gambit’ novu dimenziju i upravo zato što malo nas poznaje taj neobičan, brutalno kompetitivan sport u srž, serija dobiva na misteriju, tajnovitosti i napetosti. Serija nije bazirana na stvarnim likovima, ali šahovske igre temelje se na stvarnim turnirima, skandalima i prvacima. Ipak, u samom središtu Netflixove nove uspješnice zapravo je mentalno stanje glavne protagonistice pa nam tako redatelj, oskarovac Scott Frank priređuje čitav niz sirovih, ogoljenih scena. U priču o Bethinim emocijama petlja tablete za smirenje, alkohol, seks i šah kao najveću strast, dok istovremeno na ekran donosi i društvenu problematiku tog perioda.
Estetski se radi o Netflixovom mini remek-djelu jer ugođaja serije ‘The Queen’s Gambit’ upotpunjuju boje, kostimi iz perioda u koji je drama smještena i retro scenografija koja nas vodi dublje u priču. Jedna je to od ponajboljih novih serija koje možete odmah streamati.
Foto: IMDb