Kako se bliži Nova Godina, sve neuspjehe i loša sjećanja iz stare želimo ostaviti iza sebe i okrenuti novu stranicu. Puni pozitive i volje za uspješnijim poglavljem života, razmišljamo o tome što će nas najviše motivirati, u čemu trebamo biti ustrajniji i kako generalno biti sretniji i zadovoljniji.
Većina novogodišnjih odluka ne uspije jer se donose nerealni ciljevi i očekivanja koja je teško ispuniti u stvarnosti. Ako odluke nismo niti donijeli – nećemo ih ostvariti. U slučajevima kada pak donesene odluke ne uspijemo ostvariti, i dalje učimo o sebi i dobivamo vrijedne informacije koje nam u budućnosti mogu pomoći kod uspješnijeg donošenja odluka.
Retrospektiva protekle godine
Prije svega važno je kratko se osvrnuti na proteklu godinu. Zapišite 5 najvećih osobnih uspjeha u godini te 5 stvari koje su vas razočarale ili ostavile gorak okus u ustima. Bez straha i srama, jer svi ih imamo. Kada ste svjesni i dobrog i lošeg, možete objektivno ići dalje. Naravno, loše stvari su tu da nas podsjete da možemo i želimo bolje, a dobre da nas motiviraju i podsjete da smo jači nego što često mislimo i da nam vrate samopouzdanje i vjeru u sebe.
Ove godine stavite sebe na prvo mjesto. Vjerujemo da zvuči pomalo neobično, pa čak i sebično, no odluke donosimo prvenstveno za same sebe. O čemu maštate godinama ali ste se bojali pokušati? Što vas veseli ali nikako da dođe pravo vrijeme da se tome posvetite? Udovoljavate li uvijek drugima a sebe zanemarujete? Možete li učiniti barem nešto na čemu ćete dogodine sebi biti zahvalni?
Realno postavljanje ciljeva
Kako bi novogodišnji ciljevi zaista bili ostvarivi, nužno je realno ih postaviti. Kada pišemo ciljeve za iduću godinu, ne pišemo dugoročne, višegodišnje snove, već idemo malim koracima. Ako je cilj ostvariv unutar jedne godine, poželjno je podijeliti ga na manje “stepenice” i ostvarivati jednu po jednu.
Odluke moraju biti specifične i važne za nas same. Ako postavljamo ciljeve koje od nas očekuje okolina, a mi sami nismo intrinzično motivirani ostvariti ih, vjerojatnije je da niti nećemo.
Olovku i papir u ruke!
Novogodišnje odluke ne smiju ostati samo u našim glavama – važno je lijepo i uredno ih zapisati na papir koji ćete staviti na zid, na početnu stranu rokovnika ili dnevnika, ili na neko drugo vidljivo i važno mjesto u stanu. Potrudite se da bude uredno i čitko te da ostavite mjesta za kvačicu kada odluka bude ostvarena! Predlažemo da uzmete slobodno popodne za “me time“ – zapalite najdraže mirisne svijeće, upalite laganu glazbu i na miru sami sa sobom razmislite, pišete i crtate. Uzmite si dovoljno vremena kako biste u miru donijeli ispravne odluke.
Ne pretjerujte s brojem odluka
Za uspjeh je vrlo važno donijeti broj odluka koji je ostvariv, recimo 4-5 odluka. Ako postavimo samo jedan cilj, pridavat ćemo mu preveliku pažnju i može nam izazivati stres i strah od neuspjeha, a prevelik broj ciljeva teže je ostvariv i možemo se pogubiti u pokušajima njihova ostvarivanja. Važno je ostati realan, ustrajan i odlučan.
Podjelite svoje odluke s nekim
Odluke mogu biti privatna stvar i za njih ne treba znati cijeli svijet, ili, cijeli Instagram, ali razgovor s najboljom prijateljicom ili članom obitelji može vas motivirati. Čak i ako na putu do ostvarenja cilja zapnete, najvažnije je znati zašto ste počeli, a od velike pomoći može biti netko tko će vas u tome poduprijeti i gurati prema cilju!
Naši prijedlozi
Ako ste ove godine bez ideja i niste motivirani napisati svoj popis, donosimo nekoliko praktičnih, svima nam korisnih ciljeva uz pomoć kojih bismo mogli biti sretniji i uspješniji u nadolazećoj godini:
–uloži u svoje zdravlje; upisati teretanu, jesti zdravije namirnice, odlaziti na psihoterapiju ili se opskrbiti potrebnim vitaminima i probioticima – možda se čini kako je skupo ili kako u određenom trenutku imamo važnijih “troškova”, no zdravlje je na prvom mjestu i ovo je zaista najpametnije uložen novac
–istraži nove hobije; vrijeme je da se konačno okušamo u aktivnostima koje su nam već dugo privlačne, no odgađamo ih zbog nedostatka vremena ili drugih razloga. Par sati tjedno posvetite tečaju keramike ili fotografije, upišite se na neki sport ili jednostavno, kod kuće odvojite vrijeme za crtanje, plesanje, učenje novog jezika ili meditaciju
–volontiraj; blagdanski dani često nas potaknu na razmišljanje o tome kako možemo pomoći onima kojima je najpotrebnije. Uključiti se u volonterske akcije možete sami ili s prijateljima, a opcija je zaista mnogo. Osim što će vaša pomoć nekome promjeniti život, i vi ćete drugačije gledati na život, cijeniti male stvari i osjećati se ispunjeno i zadovoljno samim sobom
-provodi više vremena u prirodi; možete napraviti puno promjena u svom životu već samim provođenjem vremena u prirodi koje pozitivno utječe i na fizičko i mentalno zdravlje. Provodeći vrijeme u parkovima, šumama, na plažama ili planinama poduzimate korake za svoju dobrobit
–kuhaj nešto novo svaki tjedan; vrijeme je da konačno napravite jelo koje već dugo planirate, ali niste imali motivacije. Neki se boje kuhati ribu, nekima poširano jaje nikada nije uspjelo, a neki se pak čvrsto drže nekolicine dobro uigranih recepata. Iskušajte se u novim izazovima, kuhajte nešto što nikad prije niste, budite kreativni i zabavite se
Foto: Unsplash, Pexels