

Projekt obnove Sabora izazvao je velik interes: Novi vidikovac nastaje na zagrebačkom Gornjem gradu
Posljedice razornog potresa koji je pogodio Zagreb 2020. godine, uz zub vremena, ostavile su trag na brojnim građevinama zagrebačkog Gornjeg grada. Za mnoge i najljepši dio glavnog grada danas je veliko gradilište, na kojem se aktivno obnavlja dvadesetak zgrada. Do sada su svoj vrata, nakon detaljne obnove, otvorili Hrvatski prirodoslovni muzej te dvije obrazovne ustanove – Gimnazija Tituša Brezovačkog i Gornjogradska gimnazija.
U procesu je obnova i nekadašnjeg Muzeja suvremene umjetnosti, zgrade Državnog hidrometeorološkog zavoda te Ateliera Meštrović. Zasigurno jedan od kapitalnih projekta u ovom dijelu grada jest i obnova zgrade Hrvatskog sabora.

Dvije cjeline
Za današnji izgled zgrade Hrvatskog sabora zaslužni su projektanti Lav Kalda i Karlo Susan koji su završili radove 1911. godine. Uslijed dugotrajnog procesa građenja i prepravki zgrada Sabora sadrži mješavinu oblika i stilova gradnje u kojoj su vidljivi elementi klasicizma, neorenesanse i secesije, a zbog toga ona danas predstavlja značajan spomenik kulture. Nakon aktualne obnove, koja bi trebala potrajati do 2027. godine, zgrada Hrvatskog sabora bit će podijeljena na dvije cjeline.
Prva, osnovna cjelina, ostat će zatvorena i namijenjena radu Sabora, uz povremeno otvaranje javnosti. Druga cjelina bit će dostupna građanima i posjetiteljima. Sabornica kakvu poznajemo, u kojoj se održavaju plenarne sjednice, nakon obnove bit će baš onakva kakvu ju pamtimo.


Dva velika noviteta
No, uvode se i dva noviteta – poučni sadržaji za djecu i mlade te vidikovac na posljednjoj etaži zgrade Hrvatskog sabora, kojima se ova ustanova dodatno otvara građanima. Upravo je vidikovac izazvao najviše reakcija domaće javnosti, a o istom je Vedran Pedišić, glavni projektant obnove zgrade Hrvatskog sabora kazao sljedeće: Javnost će praktično preko tog prizemlja direktno moći pristupiti na zadnje dvije etaže, trećem i četvrtom katu, gdje će se pojaviti jedan novi sadržaj.
Velika staklena stijena, prema riječima projektanata, protezati cijelom istočnom stranom zgrade. Ista će omogućit posjetiteljima i zastupnicima te njihovim gostima spektakularni pogled na Donji grad. Za posjetitelje će biti otvoren novi ulazak u zgradu iz Ulice 29. X. 1918. godine.

Dodatne promjene
Novi ulaz osigurava i željenu dualnu podjelu. Oni će se razdvojiti već na razini prizemlja. Imat će svoj lift, svoju vertikalu kojom će se uspinjati na zadnja dva kata. Da ne bi nepotrebno šetali po ostalim dijelovima zgrade. To ima najviše smisla iz sigurnosnih razloga, prenosi riječi glavnog projektanta. Jutarnji list koji ujedno donosi i prve ilustracije projekta.
Najavljene su i dodatne promjene – restoran za zastupnike premjestit će se na treći kat, dok je ranije bio smješten u prizemlju i podrumu zgrade. Također, očekuje se da će se preuređenjem osloboditi prostor, u koji će se smjestiti 40-ak novih ureda. Podsjetimo, kraj radova predviđen je za jesen 2027. godine. A ostale aktualne projekte koji mijenjaju vizuru glavnog grada možete pogledati na linku.
Foto: iStock, Sangrad