Spoj „bezvremenskog” i „suvremenog” dizajna odlikuje USM Modular Furniture tijekom proteklih šest desetljeća i prenosi to i u budućnost. Njegova svestranost i prilagodljivost neusporedivi su s bilo kojim drugim klasicima dizajna. Ostajući vjeran sebi, zadržavajući izvorne karakteristike, USM Haller nastavlja se razvijati, prilagođavajući se tehnološkom napretku i stalno promjenjivim potrebama svojih korisnika. Koncept koji je proizašao iz arhitekture prije gotovo 60 godina nastavlja inspirirati i danas.
USM Modular Furniture izložba u Brigadi
Intera, kultni zagrebački izložbeni prostor vrhunskog dizajnerskog namjestaja i zastupnik USM-a za Hrvatsku, prošli je tjedan predstavila nekoliko karakterističnih modularnih polica u sklopu izložbe “USM – modularna ikona”. Ovaj inovativni modularni namještaj koji je uvršten u stalni postav Muzeja moderne umjetnosti (MoMa) u New Yorku 2001. godine i potvrđen kao “djelo primjenjene umjetnosti”, možete pogledati sljedeća dva tjedna u izložbenom prostoru Brigade na 2. katu Kaptol centra u Zagrebu.
Po završetku studija inženjerstva na ETH-u u Zürichu, Paul Schärer se 1961. godine pridružuje obiteljskom poslu. Izgradnjom moderne tvornice, mladi inženjer i novoimenovani direktor treće generacije želio je industrijalizirati metaloprerađivačku tvrtku. Udružio se s Fritzom Hallerom, cijenjenim švicarskim arhitektom tzv. soloturnske škole.
Dizajn koji živi i nakon 60 godina
Haller je razvio fleksibilni sustav za izgradnju građevnih konstrukcija raznim čeličnim modulima. To je inspiriralo Paula Schärera, koji je imao veću viziju: dizajn interijera koji ide ruku pod ruku s arhitekturom. Zajedno su razvili inovativni modularni namještaj koji se gradi oko središnje kromirane kugle sa šest navojnih rupa. Kromirane čelične cijevi mogu se povezati u svim smjerovima, noseći metalne panele plastificirane u različitim bojama. Sve je bilo namijenjeno uredima vlastite tvrtke, ali predodređeno za mnogo više.
Kad su se fotografije naprednog sustava namještaja sa svojom inovativnom estetikom pojavile u arhitektonskim časopisima, to je proglašeno međunarodnom senzacijom. Patent je dobiven 1965. godine, a nekoliko godina kasnije započela je serijska proizvodnja nakon prve velike narudžbe za 600 radnih jedinica za sjedište Rothschild banke u Parizu. Od tada, USM Haller je postavio rješenja za budućnost u uredima, trgovinama, odvjetničkim uredima, medicinskim ordinacijama, javnim prostorima i privatnim domovima diljem svijeta.
Foto: PR