U potrazi za raznim inspiracijama za uređenje, pronalazimo interijere koji svojim dizajnom i organizacijom odgovaraju našem stilu. Ovoga puta za oko nam je zapeo stan u Zagrebu jedinstvenog uređenja.
Iza uređenja ovog stana stoji dizajnerica interijera Ana Zenić koja ima dugogodišnju karijeru dizajnera interijera u Londonu. Osim u Velikoj Britaniji radila je i brojne projekte na raznim lokacijama – u New Yorku, Floridi, Italiji, Singapuru i naravno u Hrvatskoj. Njezini interijeri su publicirani u prestižnim časopisima, a ovoga puta jedan smo odlučili osobno posjetiti i mi.
U ovom Zagrebačkom stanu cilj je bio da svi članovi obitelji imaju svoj lijep, praktičan, dobro iskorišten i udoban kutak, pa je Ana pragmatično – i u dijalogu s vlasnicima – pristupila projektu adaptacije i uređenju prostora.
Stan je djelomično “prekrojen”, neke prostorije su dobile svoju novu namjenu, a Ana je projektirala i specificirala svaki detalj. Želja je bila ostvariti stan koji je pun svježine, veseo, razigran i nepretenciozan, a gdje će se ukućani i njihovi gosti osjećati ugodno i opušteno.
Oko mora putovati…
Ono što je Ana između ostalog naučila u Londonu jest da je poželjno kraj svakog sjedećeg mjesta staviti lampu za čitanje, a na dohvat ruke mjesto gdje se može odložiti šalica, čaša ili knjiga. Takve stolice i sofe kao da zovu da sjednete i opustite se.
Diana Vreeland je jednom rekla The eye has to travel i to je nešto što je vrlo važno u interijeru, a u ovom stanu svakako je i nit vodilja. Kad oko putuje prostorom treba mu ponuditi lijepe i interesantne stvari koje uljepšavaju prostor i kažu nešto o vlasniku. To daje prostoru “četvrtu dimenziju”, kaže nam Ana.
Slojevitost boja, materijala i rasvjete glavni su akteri dekoracije i atmosfere stana. Prisustvo vrhunskog zanatstva je neophodno u interijeru te je i u ovom projektu to bila ključna suradnja. Tradicionalno nanošenje boje kistom daje stolariji život i dodatnu dimenziju, a ovaj je stan cijeli obojen ručno što mu osjećaj posebnosti. Isto tako, izrada podstavljenih i ručno šivanih zavjesa kao i antikna ogledala daju ovom prostoru dozu luksuza i elegancije.
Prvi dojam – ulaz u stan
Već na samom ulasku u stan dočekat će vas netipičan hodnik. Važno je znati kako ga koncipirati, a posebice onda kada u malim i tamnim prostorima bez prirodnog svjetla ne možemo nadoknaditi svjetlost, pa čak ni sunčanom žutom ili bijelom bojom, ali zato dobivaju karakter i dramatičnost “obučeni” u tamne tonove. U ulaznom hodniku zidovi i strop su obojeni u raskošnu i pigmentom zasićenu boju “Preference Red” koja se odlično slaže s “Hague Blue” (obje su brenda Farrow & Ball) na stolariji što rezultira toplom dobrodošlicom i uvodu u bogati kolorit ostatka stana. Dvije predimenzionirane globularne lampe i snopovi koji osvjetljuju pod daju rasvjetu koja pridonosi ugođaju prostora. Dekoracija je antikna kineska kaligrafija, što daje dodatnu dozu unikatnosti i podiže cijeli dojam hodnika.
Srce stana
Kuhinja je smještena u srcu stana, što je logistički imalo najviše smisla, ali nema ni jedan direktan izvor prirodnog svjetla. Rasvjeti cijelog stana Ana je pridodala posebnu pažnja, a pogotovo rasvjeti kuhinje jer mora biti prisutna danju i noću. Kao i u ostatku stana sva su rasvjetna tijela regulirana dimerima, pa se mogu podesiti željeni uvjeti i ugođaji za kuhanje ili blagovanje. Stropna rasvjeta postavljana je pod kutom od 40 stupnjeva i usmjerena prema ormarićima, tako da ne bliješte, a osvjetljuju i reflektiraju vrata ormarića. Viseće lampe su nad radnim otokom i stolom, radna rasvjeta je pod ormarićima, a svjetlo u policama pulta za doručak daje istovremeno radnu i atmosfersku rasvjetu.
Kuhinjski elementi izrađeni su u bezvremenskom Shaker stilu i obojeni u duboku azurno zelenu boju, a na zidovima i stropu je delikatna svijetla boja koja se savršeno sljubila s ostatkom interijera.
Dnevni boravak se nastavlja na kuhinju, pa se tretman poda i zidova nastavlja. Boravkom dominira zidna polica za knjige s ugrađenom rasvjetom i televizijom koja je skrivena pomičnom slikom inspiriranom Rothkom. Ispunjena je vibrantnim bojama i upotpunjena neutralnim detaljima koji čine cozy ugođaj – baš onakav kakav bi trebao prevladavati u prostoriji namijenjenoj za dnevni odmor.
Stan u Zagrebu u londonskom stilu
Sofe su nabavljene u Italiji, Ana je uvezla rasvjetu iz Londona, a tepih je dala istkati u Maroku. Rekli bismo, dobitna kombinacija koja je od dnevnog boravaka stvorila poseban prostor za predah. Mapa Londona je uokvirena u obliku šest fragmenata i ima, osim dekorativnog, i sentimentalno značenje jer je vlasnik stana živio i radio u Londonu. Osim karte koja je na zidu i privlači pažnju, centralni dio dnevnog boravka svakako je otoman naručen iz Engleske, presvučen u tkaninu Pierre Freya i smješten ispod lustera kako bi “usidrio” ovu asimetričnu sobu.
Spavaća soba kao privatan apartman
Spavaća soba već na prvi pogled djeluje umirujuće i spokojno. Zlatnim detaljima podignut je doživljaj, a svakako bismo istaknuli veliku komodu, koja je Anin dizajn, obojena u boju Bone tvrtke Farrow & Ball.
Krevet je naručen u Zagrebu i presvučen u bukle Pierre Freya, što spavaću sobu pretvara u elegantnu oazu za odmor. Tkanina apstraktnog dizajna iz iste kuće laminirana je za rolo-zavjese na prozoru te izgleda kao moderna slika, a istovremeno odvraća pažnju od pogleda na neatraktivno unutarnje dvorište. Niša ispred prozora služi kao radni kutak s konzolnom radnom plohom, a odijeljena je od spavaćeg prostora s dvostranom plavo-bijelom zavjesom od samta Villa Nova. Skrivena tapetna vrata vode u kupaonicu, a walkin ormar, kao i ulazna vrata obojena su u predivnu plavu boju upotpunjenu zlatnim ručkicama. Sve to ovu spavaću sobu zapravo pretvara u privatan apartman unutar vlastitog doma.
Dječja soba je ukrašena vedrim bojama i namjenski projektiranim namještajem, idealna za dvoje djece. Osim toga, stan ima i dvije kupaonice. Jednu dječju i jednu glavnu. Kupaone su praktične s puno spremišta u konzolnim i visećim ormarićima prema Aninom nacrtu. Neutralna glavna kupaona savršeno se nastavlja na glavnu spavaću sobu, dok dječjom kupaonicom u koju se ulazi kroz hodnik prevladava plava, smirujuća boja.
Svakako, još jedna od prednosti ovog predivnog obiteljskog stana, inspiriranog londonskim stilom, jest i maleni balkon koji je u toplijim danima idealan za druženja. Sve u svemu ovaj stan u Zagrebu napravljen je baš po mjeri.
Foto: Sanja Tušek, privatna arhiva