Paulo Valčić i Stefan Relić – dvojac koji stoji iza divnih vila na Mallorci i jedinstvenih projekta u Hrvatskoj
Volimo pratiti nove projekte, dizajne i arhitekturu koja se ističe svojim specifičnostima. Isto tako, kreativce koji su zaslužni za jedinstvene projekte vrijedne pažnje. Jedni od njih su Paulo Valčić i Stefan Relić. Dvojac je to koji stoji iza brenda Rôck&Villa putem kojeg ovi talentirani kreativci spajaju svoje strasti za arhitekturom, dizajnom i očuvanjem povijesne baštine. Paulo je arhitekt rođen na otoku Ugljanu, gdje je odrastao između mora i tradicionalnih dalmatinskih kuća. Nakon što je završio srednju školu u Zadru preselio se u Zagreb gdje je studirao arhitekturu i radio kao arhitekt.
Stefan dolazi iz Beograda i karijeru je gradio u kreativnim industrijama, uključujući modu i digitalne projekte. Upoznali su se prije deset godina, a nekoliko godina kasnije, prirodno iz njihovog zajedničkog života, pokrenuli su poslovni koncept Rôck&Villa kako bi spojili svoje strasti za dizajnom i arhitekturom.
Niame, Rôck&Villa specijalizirala se za obnovu povijesnih kuća na Mallorci (ali i mnogo više od toga), stvarajući luksuzne prostore koji su u potpunosti u skladu s tradicijom, ali istovremeno odgovaraju modernim standardima. U intervjuu razgovaramo o njihovoj suradnji, inspiraciji, izazovima, ali i projektima na kojima trenutačno rade, koji obećavaju donijeti nešto potpuno novo na scenu arhitekture i dizajna.
Kako ste započeli svoju suradnju? Što predstavlja poslovni koncept Rôck&Villa?
Naša suradnja započela je spontano kroz privatan život. Preselili smo se u Barcelonu, gdje smo renovirali svoj prvi zajednički stan. Taj nas je proces inspirirao da spojimo naše vještine i ideje. Rôck&Villa ima dvije glavne grane – razvijamo vlastite projekte na Mallorci, gdje obnavljamo i prodajemo povijesne kuće, i radimo na projektima za klijente diljem svijeta, stvarajući luksuzne i jedinstvene prostore.
Kada ste odlučili otići na Mallorcu i kako je došlo do te odluke?
Dok smo živjeli u Barceloni, Stefan je dobio poslovnu ponudu za rad u modnoj industriji na Mallorci. Ta se promjena činila kao savršena prilika za istraživanje novog okruženja. Kada smo stigli, odmah smo se zaljubili u otok, njegove tradicije i arhitekturu, što je postalo snažna inspiracija za naš rad.
Koji je bio vaš prvi zajednički projekt?
Naš prvi privatni projekt bio je stan u Barceloni, koji smo renovirali zajedno. Prvi službeni projekt pod imenom Rôck&Villa bio je Casa Margarita, tradicionalna kuća iz 1890. godine na Mallorci. Taj projekt definirao je naš stil rada i omogućio nam da stvorimo prostor koji odražava autentičnost, dok istovremeno odgovara suvremenim zahtjevima. Casa Margarita ostaje simbol našeg početka.
Na koji ste projekt posebno ponosni i zašto?
Casa Margarita je projekt na koji smo posebno ponosni jer je označio naš profesionalni početak i odmah nas istaknuo na tržištu. Bilo je uzbudljivo raditi na kući s toliko povijesnog karaktera i dodati joj naš osobni pečat. Taj projekt postavio je standarde za sve što smo kasnije radili. Također, Boutique Hotel Palazzo Caterina na Hvaru ima posebno mjesto.
Kako birate projekte? Radite li na projektima izvan Mallorce?
Na Mallorci biramo kuće koje imaju povijesni karakter i zanimljive arhitektonske detalje koje možemo očuvati. Van Mallorce, za klijente, radimo na projektima koji nas osobno inspiriraju i omogućuju nam kreativnu slobodu. Primjerice, radimo na hotelu Kali u Hrvatskoj i na projektu masije iz 16. stoljeća u blizini Barcelone, gdje revitaliziramo povijesno imanje.
Po čemu se vaš rad ističe, odnosno koji je vaš osobni pečat?
Naš rad prepoznatljiv je po pažljivom očuvanju povijesnih elemenata i sposobnosti da prostoru damo novu energiju. Kombiniramo znanje o arhitekturi i dizajnu s osjećajem za priču svakog objekta, stvarajući prostore koji su jedinstveni i autentični.
Što vas najviše inspirira tijekom rada na nekom projektu?
Inspiracija dolazi iz same građevine i njezine priče. Svaki projekt počinje proučavanjem prostora i elemenata koje možemo očuvati. Inspirira nas i okruženje – svjetlost, priroda i povijesni kontekst – što svaki projekt čini jedinstvenim.
Koji je bio najveći izazov s kojim ste se dosad susreli i kako ste ga riješili?
Najveći izazov su nepredviđene situacije u obnovi povijesnih kuća, poput skrivenih problema s materijalima ili regulacija kulturne baštine. Takve izazove rješavamo pažljivim planiranjem i suradnjom s iskusnim stručnjacima, uvijek poštujući izvorni karakter objekta.
Kako se proces renovacije otočnih kuća na Mallorci razlikuje od drugih?
Renovacija na Mallorci često zahtijeva posebnu pažnju zbog materijala poput kamena Mares, koji je osjetljiv i zahtjeva stručan tretman. Uz to, rad na zaštićenim objektima donosi dodatne izazove, ali i priliku da doprinesemo očuvanju lokalne baštine.
Kako vidite svoju budućnost u poslovanju na Mallorci?
Vidimo se kako radimo na sve većim i ambicioznijim projektima na Mallorci, nastavljajući obnavljati kuće koje imaju povijesnu vrijednost i posebnu priču. Također, želimo proširiti svoj rad na međunarodnoj razini, surađujući na projektima koji nas inspiriraju.
Na kojem projektu trenutačno radite?
Trenutačno radimo na novom razvojnom projektu – kući iz 1925. godine na Mallorci, koja je zaštićena kao kulturna baština Balearskih otoka. Ovaj projekt bit će nešto što još nije viđeno na Mallorci. Osim toga, radimo na potpunoj rehabilitaciji masije iz 16. stoljeća blizu Barcelone, što je još jedan uzbudljiv projekt s posebnim izazovima.
Foto: Salva López, Julio Feroz