Novo lice Trešnjevke: Arhitektica nam je otkrila sve o novom projektu jedne od najmodernijih zgrada
Budući da slobodno vrijeme većina voli provoditi na otvorenom, u šetnji, vrlo je važno da je arhitekturi grada i urbanizaciji pridodana velika pažnja. Svi volimo uživati u upečatljivim vizurama, no ne može se svaki dio grada pohvaliti pomnim planiranjem.
U dinamičnoj i gustoj urbanističkoj strukturi Trešnjevke, koja je poznata po krcatom tlocrtu, često se susrećemo s problemom nedostatka ozbiljnih projekata koji odgovaraju na potrebe modernog življenja. Usto, većina novogradnji ne nudi željenu i potrebnu razinu komfora. Međutim, pronašli smo projekt koji predstavlja izuzetak.
Projekt Rihtmanova, projekt je koji ne samo da zadovoljava osnovne urbanističke parametre već u sebi nosi dodatnu vrijednost. Učinit će prostor ovog dijela Trešnjevke mjestom koje nudi kvalitetu života i komfor.
Urbanistički izazov i rješenje
Lokalitet na kojem se projektira zgrada smješten je u gusto naseljenom dijelu Trešnjevke, gdje su urbanistički uvjeti izuzetno zbijeni i često rezultiraju gradnjom koja ne donosi veću kvalitetu prostoru. S obzirom na to da je parcela u kontaktu sa susjednim zgradama, izgradnja volumenski maksimalne novogradnje mogla bi dovesti do monotonog i dugačkog južnog pročelja koje dominira uskom ulicom. No pomno biranim arhitektonskim dizajnom stvara se dojam istodobne prostranosti i privatnosti.
Dizajn i arhitektura
Dizajn zgrade strukturiran je tako da se stanovi raspoređuju unutar dviju jezgra unutar modularnog konstruktivnog sustava, što omogućuje bolju organizaciju prostora i povećanje komfora. Pored toga, bogato ostakljeno pročelje i fragmentirani dizajn vanjskih površina stvaraju dojam lakoće, razbijajući monotoniju koja bi mogla nastati uslijed standardizirane gradnje. Tako je zgrada ne samo funkcionalna već i estetski ugodna, što ju čini atraktivnim dijelom urbanog tkiva Trešnjevke.
Inovacija i komfor
Projekt Rihtmanova nastao je s ciljem da obogati život na Trešnjevci, bilo kao dom za buduće stanare, bilo kao inspirativno okruženje za prolaznike. U suradnji s renomiranim arhitektima iz arhitektonskog studija ONDA arhitektura osmišljeno je rješenje koje nudi izuzetno ugodno i funkcionalno stanovanje te doprinosi revitalizaciji urbanog prostora.
Zgrada, koja se prostire na tri podzemne garaže i šest nadzemnih etaža, sadrži 36 stanova različitih veličina – od dvosobnih stanova od 55 m², pa do prostranih peterosobnih stanova 200+m² i ukupno 107 garažnih mjesta. U prizemlju se nalaze poslovni prostori koji obogaćuju širi urbanistički kontekst, omogućujući živahnu interakciju između stanara i šire zajednice.
Standard i kvaliteta
Zgrada Rihtmanovoj ulici nije samo vizualno atraktivna, već i izuzetno funkcionalna i energetski učinkovita. Osim toga, lokacija omogućuje brz pristup svim ključnim sadržajima u Zagrebu, uključujući trgovine, kafiće, obrazovne institucije, sportske terene te stanice javnog prijevoza. Ovaj projekt je primjer kako urbana revitalizacija može biti usmjerena prema održivosti, udobnosti i zajedničkom dobru svih korisnika prostora.
Stoga smo o tome razgovarali i s arhitekticom Nikom Dželalijom iz ONDA arhitekture koja nam je otkrila sve o ovom projektu.
Intervju s arhitekticom
Koji su glavni arhitektonski izazovi s kojima ste se susreli prilikom projektiranja ove stambeno-poslovne zgrade na Trešnjevci? Kako se zgrada uklapa u okolni urbani kontekst s obzirom na ‘divlju’ gradnju po kojoj je Trešnjevka poznata?
Prostor Trešnjevke je jako heterogen, a ova mikrolokacija je specifična jer je relativno plitka izduljena parcela i još k tome uglovnica. Oblikovanje pročelja i organizacija prostora u takvom kontekstu je izazov no ujedno nudi priliku da stanovi imaju najpovoljnije orijentacije te da se formira atraktivno pročelje koje podiže standard i ambijent susjedstva.
Kako ste pristupili balansiranju funkcionalnosti, komfora i estetike u ovom projektu? Koji su ključni elementi dizajna koji odražavaju ovaj pristup?
Dobra zgrada mora ispuniti sva tri navedena aspekta. Pristup u kojem su urbanistička postava, konstruktivna logika i logika instalacija, proporcije prostora i pročelja razmatrani u svakom trenutku paralelno osigurava da nijedna odluka vezana za jedan aspekt nije na štetu drugog.
Ovaj projekt ima visoku energetsku učinkovitost (nZEB standard). Možete li objasniti kako se ta energetska učinkovitost postiže kroz arhitektonske i građevinske elemente?
Osim strojarskim i elektrotehničkim elementima, energetska učinkovitost se postiže prvenstveno i kroz odgovarajuću orijentaciju, proporciju prostora i otvora, zasjenjenje, prirodnu ventilaciju, sustave poput ventiliranih fasada i kvalitetan odabir izolacijskih materijala.
Zgrada je dizajnirana s naglaskom na udobnost, sigurnost i održivost te je opremljena s najnovijim sustavima za grijanje, hlađenje i ventilaciju.
Koje tehnologije ili inovacije su korištene za postizanje visokih standarda energetske učinkovitosti, poput sustava grijanja i hlađenja, te rekuperacije zraka?
Svi stanovi kombiniraju daljinski vrelovodni sustav za grijanje, a za hlađenje su predviđeni klima uređaji s vanjskim jedinicama smještenim na krovu zgrade. Podno grijanje u svim stanovima, sustav rekuperacije zraka koji omogućuje filtraciju peludi i alergena te nZEB standard (sk nearly zero-energy building) za energetsku učinkovitost, osiguravaju visoku kvalitetu života u svim vremenskim uvjetima. Pametni sustav za upravljanje stanovima omogućuje kontrolu svih tehničkih sustava, dok dizajnirani lobby i hodnici pružaju luksuzan dojam pri svakom ulasku u zgradu.
Stanovi su projektirani tako da dnevni boravci budu okrenuti prema jugu, čime se omogućava prirodno svjetlo. Koji su ostali faktori koje ste uzeli u obzir pri rasporedu prostorija unutar stanova?
Dnevni boravci orijentirani su prema južnoj strani, čime je osigurana optimalna količina prirodnog svjetla, što doprinosi energetskoj učinkovitosti i smanjuje potrebu za umjetnim osvjetljenjem.
Osim orijentacije i prirodnog osunčanja bitno je bilo definiranje odnosa između zona različite privatnosti dnevnog i spavaćeg trakta te kvalitetnih vanjskih prostora. Također, u višestambenim zgradama uvijek je potrebno imati na umu prilagodljivost prostora budućim potrebama.
Zeleni prostori u okolici zgrade važan su dio ovog projekta. Kako ste pristupili njihovom dizajnu s obzirom na izazove što se tiče površine i napućenosti površine te kako oni doprinose kvaliteti života stanara?
Uz ozelenjavanje unutrašnjeg dvorišta, dodatno su uz pročelja i pješačke površine prema ulicama formirane i ozelenjene žardinjere koje doprinose stvaranju atmosfere pješaku koji se kreće uz zgradu, a na uglovnoj poziciji i kontaktima sa susjednim zgradama formirani su visoki vertikalni zeleni vrtovi. Na zadnjoj etaži projektirane su velike terase dok je po cijelom obodu zelenilo koje pridonosi privatnosti stanara i ambijentu zgrade.
U kojoj mjeri se projekt oslanja na pametnu tehnologiju u pogledu kontrole zajedničkih prostora i pristupa okućnici?
Projekt se u velikoj mjeri oslanja na pametnu tehnologiju kako bi omogućio jednostavniju, sigurniju i efikasniju kontrolu zajedničkih prostora i pristupa okućnici. Pametne funkcionalnosti integrirane su u sve ključne aspekte upravljanja pristupom, pružajući korisnicima intuitivna rješenja putem centralizirane aplikacije. Svi ulazi u zgradu i zajednički prostori povezani su s pametnim sustavom upravljanja, omogućujući pristup putem pametne kartice, šifre ili ključa. Zajednički prostori su osigurani videonadzorom za dodatnu sigurnost.
Kako ste pristupili dizajnu poslovnih prostora u prizemlju, te na koji način oni komuniciraju sa stambenim dijelom zgrade?
Poslovni prostori projektirani su maksimalno fleksibilno, s visokim stropovima, u potpunosti ostakljeni prema ulici te dijelom i s vanjskim natkrivenim prostorom. U odnosu na stambene ulaze koji su privatniji i zaštićeniji, poslovni prostori imaju izdvojene direktne ulaze sa pješačke zone.
Na koji ste dio posebno ponosni i zašto?
Teško je posebno izdvojiti samo jedan dio. Smatramo da smo za svaki aspekt i problem projektirali rješenja koja su se gledano zajedno pokazala kao najkvalitetniji odabir za stanare i susjedstvo.
Renderi: Dotviz studio