Dizajnerica interijera dala nam je 5 glavnih savjeta što imati na umu kad uređujete sobu za dvoje djece
U idealnim uvjetima, optimalno bi bilo da svako dijete u obitelji ima svoju sobu – svoje malo carstvo u kojem vrijeme provodi u igri, učenju i odmoru. Pa ipak, mlade obitelji često se nađu u situaciji da je jednu prostoriju u stanu potrebno prilagoditi i opremiti za dvoje ili više djece, što može predstavljati izazov. Dobra vijest je da je uz pažljivo planiranje moguće stvoriti funkcionalan i udoban prostor u kojem će se svako dijete osjećati posebno. Ključ uspjeha leži u optimizaciji prostora, pametnom odabiru namještaja i stvaranju personaliziranih zona za svako dijete. Dizajnerica interijera Melita Kenđel s nama je podijelila nekoliko savjeta koji vam mogu biti od pomoći prilikom uređivanja dječje sobe.
Prvi korak – razumjeti prostor
Prvi korak je razumjeti prostor s kojim raspolažete. Uzmite u obzir dimenzije sobe, položaj prozora, vrata i eventualne nepravilnosti poput kosih stropova. Planirajte raspored tako da svaki centimetar sobe bude funkcionalno iskorišten. Kreveti na kat idealni su za sobe manjih dimenzija jer oslobađaju podnu površinu za druge aktivnosti.
Drugi korak – birajte multifunkcionalan namještaj
Ako prostor dopušta, postavite krevete paralelno jedan uz drugi, razdvojene komodom ili policom. U sobama koje dijeli više djece, svaki komad namještaja treba imati višestruku funkciju, tzv. multifunkcionalni namještaj. Primjerice kreveti s ladicama, preklopni stolovi, ormari za odjeću i igračke. Vrlo bitna stavka je i podjela prostora. Svako dijete treba osjećaj privatnosti i “kutka” koji je samo njegov te je, stoga važno stvoriti individualne zone. To se može postići vizualnim barijerama – policama ili paravanima za podjelu prostora, a svako dijete može imati svoj dio s posebnim bojama, posteljinom ili ukrasima.
Ostani u korak
s trendovima
Prijavi se na Journal newsletter.
Treći korak – iskoristite svaki kutak prostora
Kada podna površina nije dovoljna, koristite zidove: zidne police mogu služiti za odlaganje knjiga, igračaka i ukrasa. Zidne kukice i organizatore za kapute, torbe ili sportske rekvizite. Ormari neka budu visoki do stropa, a manje pristupačne police koristite za sezonske predmete.
Četvrti korak – važnost boja i rasvjete
Kada je riječ o bojama i uređenju prostora važno je istaknuti da boje igraju ključnu ulogu u stvaranju ugodnog prostora. Koristite neutralne tonove kao bazu, a personalizirajte dodatke poput zavjesa, jastučića ili zidnih naljepnica. Neutralna paleta pomaže vizualno povećati prostor i jednostavna je za osvježavanje.
Kada biramo rasvjetu, savjetujemo da kombinirate centralno osvjetljenje, najbolje u obliku plafonijere, s noćnim lampama za svaki krevet. Djecu će obradovati stropna lampa s integriranim zvučnikom ili promjenjivom bojom osvjetljenja.
Peti korak – održavanje
Kako bi soba ostala uredna, uvedite sustave organizacije koji su jednostavni za korištenje. Primjerice kutije i košare za igračke i manje predmete. Uvedite rutinu čišćenja, neka svako dijete održava svoj kutak urednim.
Dječja soba za više djece ne mora biti skučen i kaotičan prostor. Uz pažljivo planiranje i funkcionalan namještaj, možete stvoriti sobu koja je ne samo praktična već i topla, vesela i stvorena za puno zajedničkih uspomena.
A kako Melita može pomoći vama?
Putem Instagram Storyja jednom mjesečno zaprimat ćemo vaša pitanja vezana uz dizajn interijera i konkretne nedoumice koje vas muče oko uređenja vlastitog prostora te svaki mjesec odabrati jednu osobu i jedan projekt kojem će se Melita posvetiti i pomoću vizualizacija ponuditi personalizirani odgovor. Također, uz Melitinu pomoć pozabavit ćemo se aktualnim trendovima u uređenju interijera kako bismo vas dodatno inspirirali za uređenje doma.
Pratite Journal.hr Instagram profil jer uskoro krećemo sa zaprimanjem vaših pitanja!
Melitu možete pratiti na Facebook stranici ArtBiro – Studio za dizajn interijera i Instagram profilu.
Foto: Pexels
Vizualizacije: Melita Kenđel