Uređenje interijera složen je zadatak koji zahtjeva spoj umjetnosti, arhitekture, praktičnosti, dizajna, ali i psihologije. Kako bi u nekom prostoru bilo ugodno boraviti potrebno je pronaći sinergiju koja je u isto vrijeme funkcionalna i estetski privlačna. Tijekom života, više smo se puta uvjerili kako boje i stil uređenja utječu na raspoloženje i produktivnost pa je važno obratiti pažnju na sve detalje koji prostor čine ugodnim za život. Važno je materijale namještaja i dekoracija uklopiti u budžet te pronaći uspješnu formulu koja će na najbolji način reflektirati karakter i navike osobe o čijem je interijeru riječ. Pravi dizajnerski znalci uvijek pronađu lijepa rješenja čak i kada su skromni budžeti u pitanju.
Kako dizajneri interijera prostor pretvaraju u dom?
U posljednje je vrijeme posebno popularno spajati nespojivo, baš kao i u odjeći, a najomiljeniji stilovi u uređenju interijera rezultat su spajanja tradicionalnog i modernog. Drvo je baza oko koje se kreira cjelokupni dizajn i način uređenja pa je uvijek zahvalno započeti s drvenim, masivnim, ali jednostavnim komadima namještaja koji oplemenjuju prostor i lako se kombiniraju s najrazličitijim paletama boja, različitim stilovima, dezenima i načinima uređenja. Čiste linije i jednostavnost, karta su na koju igra veliki broj znalaca kada je u pitanju dizajn interijera. Uz dodatak zanimljivih postera, sobnih biljaka i mekanu svjtelost, gotovo svaki prostor pretvara se u dom.
No, što vrhunski dizajneri interijera nikako ne preporučuju u prostoru? U nastavku donosimo nekoliko detalja koje dizajneri izbjegavaju.
Što bi dizajneri interijera odmah izbacili iz prostora?
Umjetnost koja se slaže s dekorom
Motiv tropskog lišća već se nekoliko sezona provlači detaljima u uređenju interijera. I to može biti vrlo efektno. No, kada je riječ o pretjerivanju, onda to djeluje kičasto i narušava izgled cijele prostorije. Ukoliko posegnete za jastučićima s dezenom listova, onda je uistinu pretjerano listove stavljati na zidove ili ih uokviriti i staviti na police.
Tepisoni
Dizajneri interijera ističu kako postoji samo jedno pravilo kada su tepisoni koji prekrivaju cijeli prostor u pitanju: Nikada ih ne kupujte! Teško ih je održavati, prostoru ne daju disati, ispod njih se nakuplja prašina koju je nemoguće očistiti jer su na tepisonu stvari… Zato je bolje da vam ovakve ideje na padaju na pamet. Uvijek je bolje rješenje manji, efektan i udoban tepih koji će prostoru naglasiti karakter i pružiti mu toplinu.
Besmisleni objekti
Za ozbiljnog dizajnera interijera, proces dizajniranja doma uključuje istraživanje i vrijeme provedeno u učenju tko su ljudi i kako žive. To je proces koji bi trebao rezultirati prepoznatljivim osobnim gledištem koje dijeli baštinu, tradiciju i posebna sjećanja kroz materijale, boje i svjetlo. Izbjegavajte ispuniti svoj dom lijepim stvarima koje vam ne znače. Mnogo je bolje odlučiti umjesto toga pokupiti smislene komade tijekom vremena. To će dom učiniti toplijim i radosnijim mjestom za život.
Ujednačen namještaj
Prostor koji izgleda uniformirano, samo je odraz nedostatka kreativnosti. Stoga dizajneri uvijek preporučuju malo razigranosti, raasparen namještaj, malo više boja i tonova, kako biste interijeru udahnuli život.
Draperije i niski stropovi
Cilj je da prostor izgleda što otvorenije i prozračnije. Ukoliko je vaš interijer s niskim stropovima, onda će ga teške i raskošne draperije samo “progutati.” Ukoliko je prostor pogodan za draperije, postavite ih tridesetak centimetara iza i iznad okvira prozora jer se tako dobije iluzija širih prozora, odnosno prostora. Uvijek je ljepše boraviti u prostoru u kojemu možete disati punim plućima, a ne da vam se čini kao da se gušite ili kao da će vas progutati zidovi.
Foto: Instagram, Unsplash