Talijanske inspiracije za hrvatska jela: Jadran nas spaja, a ne razdvaja
Talijanske inspiracije za hrvatska jela: Jadran nas spaja, a ne razdvaja

Talijanske inspiracije za hrvatska jela:
Jadran nas spaja, a ne razdvaja

U okviru 9. Tjedna talijanske kuhinje u svijetu, u Kulturnom centru Urania u Zagrebu, u organizaciji Talijanskog instituta za kulturu održano je gastronomsko-kulturološko putovanje u potrazi za talijanskim korijenima odabranih jela hrvatske kuhinje.  U događanju pod nazivom “Okusi s druge strane Jadrana: talijanske inspiracije za hrvatska jela” sudjelovali su gastronomski stručnjaci Mattia Fiandaca iz Zaklade Casa Artusi s talijanske strane te Velimir Cindrić s hrvatske strane. Uz moderatoricu i autoricu koncepta ovoga događanja, Irinu Ban, poveli su uzvanike na putovanje u potrazi za talijanskim korijenima tri jela koja danas već smatramo hrvatskima, a čiji su korijeni duboko talijanski. To su savur, rižoto i pašticada. U drugom dijelu događanja, chefovi Marina Gaši i Zdravko Tomšić uzvanike su poveli na putovanje po okusima, pripremivši za kušanje upravo ta tri jela.

Pašticada by Zdravko Tomšić
Pašticada by Zdravko Tomšić

Savur, rižoto i pašticada

Panelisti su ukazali na važnost razumijevanja hrane kao kulture te su istaknuli povezanost hrane i identiteta, kako regionalnog tako i nacionalnog, jer upravo na snazi gastronomskog identiteta počiva talijanska kuhinja. Rasprava je također pojasnila da su tradicijska jela zasnovana na raspoloživosti resursa u određenom geografskom području, klimatskim osobitostima, načinu života i navikama ljudi te potrebama ili čak nužnostima koje je nametnulo čuvanje hrane postupcima kao što su fermentacija, soljenje ili sušenje.

Uz kulturološko-povijesne kontekste talijanske i hrvatske kuhinje, te pojašnjenje nastanka savura, rižota i pašticade te njihovom razvoju na hrvatskom tlu, jedna od tema bio je i Jadran koji nipošto ne razdvaja već upravo suprotno – spaja dvije obale kad je kultura stola u pitanju. Rasprava je pojasnila i fenomen Mediteranske prehrane, nematerijalnog kulturnog dobra na listi UNESCO-a, koji obuhvaća ne samo namirnice zemalja iz mediteranskog bazena, već i način života, tradiciju, specifične prakse lokanih i regionalnih zajednica te vještine i običaje stanovništva.

Panelisti Velimir Cindrić, Mattia Fiandaca i Irina Ban
Panelisti Velimir Cindrić, Mattia Fiandaca i Irina Ban

Talijansko-hrvatska veza

Nakon panela, gosti su uživali u četiri mala ali rafinirana slijeda. Chefica Marina Gaši pripremila je svoju interpretaciju savura na bazi tartara od srdele te pravi talijanski klasik – risotto al pomodoro. Chef Zdravko Tomšić odlučio se za pašticadu, ali ovoga puta od veprića, te tako na jelovnik stavio recept koji pripada mediteranskoj prehrani otoka Brača. Za desert je poslužena gubana, tradicionalni talijanski kolač nalik našoj orehnjači, punjen lješnjacima, orasima i pinjolima, karakterističan za područje oko Udina, a za koji se smatra da je do Italije došao s našeg teritorija.

Interpretacija savura by Marina Gaši
Interpretacija savura by Marina Gaši

Večeru su pratila birana vina taljanske vinarije Livio Felluga, a kako bi sve od početka do kraja bilo u duhu talijansko-hrvatskih veza,  gosti su na dolasku bili posluženi talijanskim maraschinom Luxardo, čija je povijest neodvojiva od zadarske višnje maraske.

Događanju su prisustvovali brojni ljubitelji dobre hrane, novinari, gastro znalci, blogeri i osobe iz javnoga života: Damir Fabijanić, Domagoj Jakopović Ribafish, Janja Benić, Morana Zibar, Lada Radin, Katarina Đozović i mnogi drugi.

Foto: PR

Učitati još
Zatvori