Bread Club, zagrebačka sourdough pekara promocijom knjige Starter proslavila je pet godina poslovanja. Od početaka u Trakošćanskoj, pa sve do 6 poslovnica, knjiga na više od 300 stranica obuhvaća priču o Bread Clubu, kao i brojne recepte.
Bread Club priča je krenula od prirodnog kvasca, sourdougha, levaina, kiselog tijesta, kad su četri entuzijasta fermentacije, Anamarija Zajec Palić i Zrinka Zajec zajedno s partnerima Andrijom Pernarom i Darkom Kušićem odlučili promijeniti pekarsku scenu Zagreba. Njihov uspjeh koji su postigli uz pomoć malo fermentiranog brašna i vode vrijedan je divljenja. Prva poslovnica Bread Cluba oduševila je prvo ekipu s Trešnjevke, a ubrzo su po njihov kruh počeli dolaziti iz svih zagrebačkih kvartova.
Pet godina kasnije, Bread Club ima 6 poslovnica i ne misli stati s rastom, a krunu svog petogodišnjeg uspješnog poslovanja proslavili su promocijom knjige Starter.
Promjena kulture kruha
“Ovu smo knjigu dugo sanjali. U nju nije pretočeno samo naše znanje o fermentiranim pekarskim proizvodima. U nju smo utkali i sav naš petogodišnji rad, neprospavane noći, žuljeve i težak fizički rad. U nju smo utkali i sve radne vikende ali i sve što smo s obitelji propustili, i baš radi njih svih, nama bliskih, ali i svih naših kupaca, naše druge obitelji, u ovu smo knjigu utkali ljubav, strast i emociju.
Ova knjiga je plod našeg znanja, a vjerujemo kako će i svima koji ju budu čitali biti inspirativna. Naših pet godina nama je proletilo, od male poslovnice u Trakošćanskoj ulici, narasli smo na trenutnih šest poslovnica te nekoliko koje su nam u planu. Drago nam je da smo se otisnuli u ovu poslovnu avanturu i da smo u Zagrebu promijenili kulturu kruha.” poručili su iz Bread Cluba.
Vrhunski autorski tim
Knjiga je okupila vrhunski autorski tim, za tekstove je zaslužna Željka Zrnić, za grafičko oblikovanje Ante Begić i Ana Kljaković Gašpić dok je za fotografije zaslužan Ino Zeljak. Ovaj luksuzni coffee table book dolazi sa zanimljivom dvodjelnom reljefnom naslovnicom na više od 300 stranica. Knjiga objašnjava teorijsku pozadinu svih procesa fermentacije i pripreme tijesta, kako bi ljudi zaista razumjeli što to u Bread Clubu rade. Knjiga nije samo dobra teorijska pozadina, već i praktični priručnik koji čitatelje vodi kroz sve korake pripreme kruha i lisnatih tijesta, a stečena znanja će moći iskušati pripremom recepata koji se nalaze u knjizi.
“Ova knjiga za mene je bila izazovan projekt, jer zadatak nije bio samo predočiti budućim čitateljima kako je nastao i kako se razvijao brand Bread Cluba te knjigu opremiti primamljivim receptima, već stvoriti pekarski priručnik za početnike, ali i profesionalce.
Bilo je potrebno zaroniti do molekularnih dubina kako bi se na zanimljiv, jasan i pitak način predočili svi kemijski procesi fermentacije i pekarstva. Zajedno s Bread Clubom i ostatkom tima, nastojala sam ljudima, između ovih lijepih korica, dati odgovor na svaki pekarski zašto.”, rekla je Željka Zrnić, autorica tekstova u knjizi.
Inspirativan projekt
“Ovo je projekt koji je za mene kao dizajnera bio iznimno inspirativan. Raditi s mladim timom, koji je u samo pet godina napravio takav poslovni uspjeh, bila je prava čast. Upravo iz tog razloga, projektu se nismo samo posvetili, projekt smo proživjeli s njima. I baš u tome vidim ljepotu same knjige – srčanost koju smo svi dali. Drago mi je bilo vidjeti kako su svi gosti lijepo reagirali na grafičko oblikovanje, naš trud se uistinu isplatio.” dodao je Ante Begić, autor grafičkog oblikovanja.
“Svašta sam do sada fotografirao, ali nikad nisam imao priliku toliko duboko foto dokumentaristički ući u neki poslovni proces i zabilježiti svaki njihov pokret. Velika mi je čast bila što su upravo mene odabrali za fotografije, jednostavno smo kliknuli i poklopile su nam se estetike. Uistinu sam ponosan na ovaj projekt.”, rekao je Ino Zeljak, autor fotografija.
Recept za Didov kruh
Sastojci:
- manitoba brašno Casillo 395 g
- integralno brašno Casillo 10 g
- starter 97 g
- voda 290 g
- sol 8 g
- voda za zamjes 261 g
- voda za bassinage 29 g
Za zamjes Didovog kruha, omiljenog među našim kupcima, pomiješamo obje vrste brašna, dodamo vodu i pričekamo da se odvije proces autolize. U tijesto dodamo starter, sol i vodu za bassinage u nekoliko navrata. Ostavimo ga potom da fermentira u masi, preklapajući svakih sat vremena. Tijesto oblikujemo i prebacimo u košaricu za proofing u kojoj će fermentirati na sobnoj temperaturi ili usporenom metodom u hladnjaku. Ugrijemo pećnicu i/ili gusani lonac te pečemo 40 do 60 minuta.
Autoliza: 2 h (minimalno 30 min), sobna temperatura
Fermentacija u masi: 4 sata
Druga fermentacija (sobna temperatura): 3 do 4 h
Druga fermentacija (usporena u hladnjaku): 8 do 12 h ili preko noći
Pečenje: 20 min 240 °C, 20 min 220 °C, po potrebi dodatno 20 min na 200 °C
*Knjigu Starter možete kupiti u svim Bread Club poslovnicama od 2. srpnja 2024. godine.
Foto: PR