Jesenski dani obilježeni su finim poslasticama čiji miris se širi ulicama. Tako se u pečenom kukuruzu i kestenima može uživati na gotovo svakom uglu. Duge šetnje na svježem zraku stvorene su za priču, smijeh i grickanje. Tako su se na jugu Njemačke dosjetili male ulične kioske upotpuniti šarmantnim pecivima: slanim perecima. ‘Bretzel’ kako ih još nazivaju originalno je nastao u Bavarskoj, ali je ubrzo postao omiljena poslastica diljem zemlje i izvan nje. Slani pereci, savršeno sjajne smeđe glazure, mekani i hrskavi istovremeno, omiljeno su pecivo koje ćemo jesti od jeseni pa sve do kraja godine. U nastavku pročitajte koje legende obavijaju slane perece i jednostavni recept za napraviti ih kod kuće.
Savršena jesenska poslastica
Mnogi će se složiti da je predimenzionirano vruće pecivo uz šalicu čaja idilična slika prohladnoga dana. Omiljeno pecivo u kojem se uživa kroz cijelu godinu širom matične Njemačke i svijeta, najviše pozornosti se daje za vrijeme Oktoberfesta u Münchenu. Na festivalu se pereci peku u malo većem obliku, krasi ih svijetlo-smeđa korica i teksturom koja podsjeća na mekani bijeli kruh. Savršena su poslastica jer se mogu jesti sami, a za potpuni doručak prerežu se i mažu maslacem, sirom ili se jedu uz kobasice. Tradicionalno je savršena sjajna glazura posipana krupnom solju, ali varijante su brojne. Naći ćete ih u raznim veličinama, teksturi, posipane makom i sezamom, ovisno o prigodi, regiji i državi u kojoj se proizvode.
Legenda o perecu
Prema strogim njemačkim propisima bavarski pereci moraju biti od prirodnih sastojaka, bez konzervansa, umjetnih okusa i boja. Originalni recept uključuje pšenično brašno, sol, kvasac i vodu. U nekim regijama koriste se mješavine brašna, pa se tako mogu naći integralni ili pereci s pirovim brašnom. Prije pečenja premazuju se pekarskom lužinom kako bi dobili karakterističnu smeđu glazuru i hrskavu teksturu. Prema jednoj od brojnih legendi, lokalni pekar iz gradića Kaffeehaus izrađivao je slatke perece. Jednog zimskog jutra, pomalo umoran i snen perece je umjesto šećernim sirupom zabunom premazao otopinom natrijeve lužine koja se koristila za dezinfekciju radnih površina. U pečnici se lužina pretvorila u sodu bikarbonu i tako je ustvari nastala slana verzija bavarskog pereca sa hrskavom smeđom koricom.
Domaći recept za najfinije pecivo
Kućna druženja i relaksirajuća vikend popodneva teško je zamisliti bez domaćih grickalica. Uz šalicu omiljenog toplog napitka jednostavno morate probati slane perece iz vlastite pećnice. Kako bi dobili karakterističnu glazuru, pereci se prije pečenja kratko potope u kipuću vodu s dodatkom sode bikarbone.
Sastojci za perece
- 600g glatkog brašna
- 1 paketić suhog kvasca
- 400ml mlake vode
- 70g omekšalog maslaca
- 1 žličica soli
- 1/2 žličice smeđeg šećera
Glazura
- 1,5l vode
- 6 žlica sode bikarbone
- krupna morska sol za posipanje
Postupak
Kvasac, malo tople vode i šećer dobro promiješajte i ostavite 10ak minuta na sobnoj temperaturi. U zdjelu stavite brašno, sol i u sredini napravite bazen u koji ćete dodati pripremljeni kvasac, omekšali maslac i ostatak tople vode. Mijesite tijesto dok ne postane jednolično i glatko, oblikujte u kuglu, pokrijte te ostaviti 1 sat na toplom. Kada je tijesto naraslo, premijesiti ga i podijeliti na 10 jednakih kugli te ostavite još 10ak minuta. Razvaljajte svaku kuglu da sredini bude deblje, a krajevi tanji. Zagrijte pećnicu zagrijati na 180 stupnjeva, lim obložite papirom za pečenje. U velikom loncu zakuhajte vodu, dodajte sodu bikarbonu i svaki perec potopite na 30ak sekundi. Pri vađenju pazite da se ne opečete te ih dobro ocijedite. Na svakom perecu napravite nekoliko rezova te posolite. Pecite oko 20ak minuta dok ne dobiju zlatno-smeđu boju. Poslužite uz maslac i domaći džem.
Foto: Instagram