Slatki običaji na dan svete Lucije: U Skandinaviji rade jako fine slastice i poseban napitak
Slatki običaji na dan svete Lucije: U Skandinaviji rade jako fine slastice i poseban napitak

Slatki običaji na dan svete Lucije: U Skandinaviji rade jako fine slastice i poseban napitak

Blagdan svete Lucije slavi se 13. prosinca i posvećen je jednoj od najpoznatijih kršćanskih svetica. Njezino ime dolazi od latinske riječi lux, što znači “svjetlost”, pa je često simbol nade i svjetlosti. Blagdan svete Lucije ima bogatu tradiciju, posebno u skandinavskim zemljama i dijelovima Hrvatske.

U Hrvatskoj se na blagdan svete Lucije sije božićna pšenica koja se zalijeva i čuva do Božića, kada se postavlja pod božićno drvce. No, najveća slavlja tog dana ipak imaju skandinavske zemlje jer se prema julijanskom kalendaru vjerovalo da je to bila najduža noć u godini, te da Lucija, koja je simbol svjetla i nade, donosi svjetlo u zimsku tamu. Dan svete Lucije također obilježava početak božićnih slavlja.

 

Blagdan svete Lucije u Skandinaviji

U Švedskoj, Norveškoj i Danskoj, blagdan svete Lucije obilježava se procesijama djevojaka obučenih u bijele haljine s crvenim pojasom. Jedna od njih nosi krunu od svijeća na glavi, predstavljajući svijetlost u tami zime. Pjevaju se pjesme u čast svete Lucije, a pripremaju se posebni kolači, od kojih su najpoznatiji lussekatter peciva od šafrana.

Neki gradovi i mjesta diljem Skandinavije održavaju festivale (St. Lucia Festival of Lights) ispunjene glazbom i svjetlom svijeća i naravno – prigodnom hranom.

Tradicije unutar obitelji

Na obiteljskim proslavama kod kuće, jedna od kćeri ujutro poslužuje svoju obitelj s kavom, pecivima od šafrana i kolačićima od đumbira, a u posljepodnevnim terminima odrasli uživaju uz glögg, toplo alkoholno piće začinjeno božićnim začinima, slično kuhanom vinu.

Donosimo vam 3 najpopularnija specijaliteta kojima se obilježava ovaj dan. Zanimljiva, žarko žuta peciva, đumbirove kolačiće i zimski napitak možete pripremiti i u kućnoj radinosti te njima obilježiti ovaj dan!

Saffron buns

Saffron buns (lussekatter) su mekana, blago slatka, okruglasta peciva nježnog okusa a žarke boje – začin šafran kojim je infuzirano tijesto daje im intenzivnu žutu boju. Tradicionalno ih se radi u obliku slova S. Na peciva se prije pečenja za dodatnu slatkoću može staviti po nekoliko grožđica i šećer u granulama.

Saffron bunsi tradicionalno se jedu ujutro uz kavu, a nakon toga i za vrijeme popodnevne fike, uz šalicu vrućeg glögga. Recepet za ova primamljiva peciva možete pronaći ovdje.

Gingersnaps

Paprenjaci i gingerbread keksići već su nam svima dobro poznati, a u skandinavskim zemljama osim njih popularni su i gingersnap keksi; mali, okrugli “raspucanci” od đumbira. Okusom slični gingerbread keksima, gingersnaps keksi peku se duže i zato dobivaju svoju hrskavu koricu dok iznutra i dalje ostaju meki.

Ova zimska slastica jednostavna je za napraviti, istovremeno je i slatkasta i pikantna a najčešće se konzumira uz šalicu kave, čaja ili mlijeka. Svaka skandinavska obitelj ima svoj tajni recept u kojem uživa ne samo na dan svete Lucije, već tijekom cijele zime. Recept za gingersnaps keksiće možete pronaći ovdje.

Glögg

Glögg je švedsko alkoholno piće, nalik kuhanom vinu. Crveno vino kuha se sa začinima kao što su cimet, kardamom, klinčić i đumbir, dodaju se šećer i korica naranče, zatim blanširani bademi i grožđice, i najvažnije – žestoka pića, najčešće rum i whiskey. Arome i mirisi ovog slatkog, toplog pića obećavaju dobro raspoloženje. Glögg može biti savršena zamjena kuhanom vinu za vrijeme blagdanskih okupljanja i slavlja, ali i brzo nas ugrijati. Recept pogledajte ovdje.

Foto: Instagram

Učitati još
Zatvori