NOMU Sushi & Wine otvorio se prije par mjeseci na Trgu bana Jelačića. Nakon kratkog poslovanja na glavnom zagrebačkom trgu, vlasnik bara osjetio je potrebu za terasom, koja je svakako bila potrebna, pogotovo za nadolazeće tople dane. U zagrebačkoj “ulici restorana”, Teslinoj, prepoznao je najveći potencijal za svoju priču, pa je tako NOMU prije nekoliko dana otvorio vrata na novoj adresi, u Teslinoj 14.
Vlasnik Alexander Nardin, ugostitelj je i poduzetnik s osebujnim životopisom. Prije više od 20 godina otvorio je prvi bar na Krku, a nakon toga uslijedili su brojni uspješni barovi i noćni klubovi – u Vodicama, Primoštenu, Zagrebu. Cijeli život radio je više poslova odjednom, diljem Hrvatske ali i u inozemstvu, a posljednjih dvadeset i sedam godina živi u Kini. Ipak, nikad ga nije napustila ljubav prema ugostiteljstvu. Nardin je pola Hrvat a pola Talijan, te je okolina oduvijek očekivala da će u Zagrebu otvoriti talijanski restoran. Ta ideja još uvijek stoji, no, trenutno se ipak bacio u svijet sushija.
Upoznao je Roshana, vrhunskog sushi majstora iz Nepala koji je radio u Nobu sushi baru u Dubaiju, jednom od najboljih na svijetu. Prethodno se usavršavao u Japanu, a danas je poslovni partner i glavni sushi majstor u zagrebačkom Nomu sushi baru. U planu je u naredne dvije godine otvaranje lokala u Novigradu, Rovinju, Splitu, Zadru i Dubrovniku.
NOMU sushi & wine
U Zagrebu je publika sjajno prihvatila NOMU i prepoznala kvalitetu sushija, a poznavateljima dobrog sushija neće dugo trebati da postanu stalni gosti. Najkvalitetniji sastojci za sushi nabavljaju se i lokalno, poput svježe ribe, a velik broj namirnica dolazi iz Japana.
Ideja za NOMU razvila se iz Nardinovog wine bara u Primoštenu, gdje je uz vina posluživao sireve, pršute i maslinova ulja, pa je i ovdje zadržan sličan koncept. Ponudu i ovdje čini 15 različitih vrsta pršuta; talijanski, miljevački, drniški, posedarski, istarski, bugarski, rumunjski, crnogorski i portugalski pršuti. Tu je i 80 vrsta sireva i preko 45 različitih maslinovih ulja, tako da svaki gost može pronaći nešto za sebe. Naravno, važnu ulogu igra i vino – 170 vinskih etiketa, a svaka se može piti na čaše.
Ideja je spojiti najbolje od japanskih i mediteranskih okusa, ali i zadržati se na ovom konceptu. Zbog toga se ne planira ići u širinu, već održati kvalitetu na nivou.
Jedna od najbitnijih stavki u NOMU je edukacija konobara, koji moraju znati sve razlike i sličnosti u vrstama pršuta, izvrsno poznavati sushije i vina. Jedino će na taj način moći gostima predstaviti sve raznolikosti pojedinih jela, a samim time dati i najbolju preporuku.
Što smo jele u NOMU
Odabir jela prepustile smo sushi majstoru Roshanu, a dok je spremao jela proučile smo jelovnik i raspitale se o favoritima. Za sada su među gostima favoriti tuna tartar, salmon carpaccio, takoyaki, gyoze, dumplingsi i zapravo, sav sushi. Jelovnik će pratiti smjenu godišnjih doba u Japanu, pa će pripremati jela koja se u određeno doba tamo jedu. Osim sushija, pršuta i sira u restoranu možete pojesti miso juhe, hladna i topla predjela, glavna jela od mesa ili ribe, wok s rižom ili nudlima, deserte, a uskoro će u ponudi biti i doručak. Mi smo jele tuna tartar, sashimi, beef dumplingse i dvije vrste sushija. Hrana je fantastična, a jela pogledajte u nastavku.
Tuna tartar
Tuna tartar je ovdje s razlogom jedan od favorita svakog gosta. Svježa tuna narezana je na male kockice, uz nju dolazi avokado, fina majoneza sa sezamom i uljem od tartufa te vrući, hrskavi domaći kruh. Ovo je jelo toliko ukusno da je odmah postalo i naš favorit. Ako tražite savršen spoj mekog i hrskavog, hladnog i toplog, blagog i aromatičnog, to je Nomin tuna tartar. Od sada ga definitivno naručujemo prilikom svakog idućeg odlaska!
Beef dumpling
Topli mesni zalogajčići beef dumplings idealni su kao predjelo koje se dijeli, a odličan su izbor i za sve one koji nisu najveći fanovi ribe. Goveđi dumplingsi rade se od goveđeg mesa, wagyu masnoće, rajčice, zapečenog kikirikija i spicy umaka od sezama s azijskim začinima.
Sushi
U velikom izboru sushija ponekad može biti teško odabrati pravi. Svoje preference možete podijeliti s ljubaznim konobarom koji će vam zatim preporučiti nešto za vas. Mi smo jele spicy tuna roll, na riži dolazi marinirana tuna, mladi luk, krastavac i tonkatsu umak, te volcano maki roll u kojemu na riži dolaze rakovi štapići, krastavac, mrkva, ljuti umak, sjemenke sezama.
Uz degustaciju jela, od vlasnika Alexandera Nardina naučile smo i nekoliko važnih informacija o sushiju. Primjerice, izuzetno je bitno cijeli sushi pojesti u jednom zalogaju, kako bismo dobili željenu kombinaciju svih okusa. Nadalje, u pravom sushiju riža ne smije biti potpuno hladna, već mlaka, a isto tako sushi ne smije biti sitan zalogajčić, jer iako je spretnije pojesti ga malog u jednom zalogaju, pravi je sushi srednje do velik zalogaj.
Sashimi
Sashimi je popularno jelo od svježe tune, lososa i dimljenog lososa. Tanko narezana sirova ili lagano obrađena riba poslužena u zdjeli punoj leda i donosi nevjerojatnu svježinu u svakom zalogaju. Riba je savršeno meka, a jako nam se svidjela i ukusna wakame salata od algi s umakom od sezama. Nismo očekivale da će nam se sashimi toliko svidjeti, a jednom kada ga naručite ne ustručavajte se upitati konobara kako složiti savršen zalogaj; na komad ribe složite malo wasabija, komadić ukiseljenog đumbira i malo wakame salate, a možete ga umočiti i u soja sos.
Uređenje prostora
Za uređenje interijera zaslužna je Marina Nardin. Cijeli lokal pažljivo je osmišljen, a nama su se jako svidjeli stolci sa zanimljivim uzorkom, ciglasti zidovi, neobičan pod i elegantni detalji. Prostor dobiva puno prirodnog svjetla, a na stropu je i zanimljivo osvjetljenje u obliku četvrtastog lustera. Minimalizam, čistoća i par upečatljivih detalja sasvim su dovoljni da cijelom prostoru daju potrebnu dozu elegancije i šarma.
Foto: Tatjana Bukvić