Početak listopada na jelovnike omiljenih zagrebačkih restorana upisuje jela s bundevom, gljivama, kestenima i drugim jesenskim plodovima koji su upravo na vrhuncu sezone. Slučaj je to i u Malom baru, po nama najkreativnijem zagrebačkom bistrou. U Malom baru ta jela ipak pripremaju na potpuno specifičan način, pa ćete se iznenaditi koje će vas sve kombinacije okusa dočekati.
Mali bar je kultni zagrebački bistro koji je na sceni već 12 godina, a i dan danas radi s jednakim žarom. Svratili smo kod njih ujutro prije otvorenja, isprobali nekoliko jela koja su ovih dana uvedena u ponudu, a zatim popričali s glavnim chefom, Vedranom Bonačićem, koji u Malom baru kuha već 10 godina.
Journal Gastro izbor mjeseca: Listopad
Odlazak u Mali bar poseban je doživljaj u svako doba godine. Dok je, primjerice, ljeti čarobno večerati na njihovoj terasi, jesen i kod njih unosi novu dinamiku, nove namirnice i zanimljivu ponudu.
Dok su nam na stol pristizala jela, redom jedno primamljivije od drugog, restoranom su se ispreplitali mirisi, ugodna glazba i smijeh ekipe iz kuhinje i šanka. Sala se pripremala za dolazak prvih gostiju, u kuhinji su se čistile crne trube, na vrata su pristizale pošiljke svježih vrganja i sourdough kruha iz pekarnice Kukuriku – a mi smo se uzbuđeno bacili na degustaciju jela.
U Malom Baru jelovnik se mijenja svakih nekoliko dana, ovisno o dostupnosti najsvježijih namirnica. Dobavljači javljaju čim imaju “nešto” zanimljivo, a zatim se u kuhinji razrađuju ideje, kroz, kako Vedran kaže, “naočale Malog bara”. Naime, teže da jela budu jednostavna i kreativna, ali i da konstantno unaprjeđuju svoja znanja, prate nove trendove i educiraju se.
Imaš odriješene ruke u smislu kreativnosti, ali opet trebaš razmišljati kroz Mali bar – kaže nam Vedran o stvaranju novih jela.
Neka jela čekaju i godina jer ti možda fali jedna komponenta, jedno rješenje da se jelo zaokruži, i u tom trenu ga ne možeš naći. Normalno je pustiti da stvari dozrijevaju i da se razvijaju s vremenom – kaže Vedran.
Jelovnik nije velik, tu je obično 10-ak jela, a uvijek možete pronaći predjelo, juhu, kao i nekoliko mesnih, ribljih i povrtnih jela. Koncept je zamišljen kao sharing meni, pa tako i konobari savjetuju da ne uzima svatko svoje jelo, već da se zajednički naruči nekoliko jela kako bi gosti dijelili i probali što više toga.
Jesen u Malom baru
Slano: Mali tanjuri i glavna jela
Mi smo za početak probali pečenu buču s rikulom, sirom iz mišine, miso karamelom i tostiranim sjemenkama suncokreta. Ovo nježno i blago slatkasto jelo puno okusa otvorilo nam je apetit, pa smo se brzo prebacile na “tuna melt“. Tostirana bao peciva punjena su tartarom od tune, kimchijem i kiselim lukom.
Jelo koje nas je apsolutno oduševilo, kako prezentacijom, tako i okusima, definitivno je bio raviolo punjen ljubičastim batatom, kestenom i sous vide žumanjkom s prženom kaduljom. Čini se da je ovo jedno od onih jela koja ćemo dugo pamtiti. Raviolo nas je još jednom iznenadio kada smo ga prerezali na pola – žarka boja ljubičastog batata iz kojeg se razlio savršeno obrađen žumanjak izmamio je jedan “woow“!
Na jelovnik je stiglo još nekoliko jela koja ćemo isprobati idućom prilikom, a jako su nas privukli rižoto od vrganja i sušenih rajčica, rotolo od buče, svježeg sira i špinata s bešamelom i pangratattom te štrudlice punjene puricom, heljdom i crvenim kupusom s dimljenim vrhnjem i salatom.
Trudimo se biti aktivni, uvijek svježi, pratimo trendove što se tiče fermentacija i odležavanja, novih pristupa mesu i ribi.. Edukacija je uvijek potrebna, a mi ovdje puno učimo jedni od drugih – kaže nam Vedran.
Slatko
Za kraj naše jesenske avanture u Malom baru na stol je stigla izvrsna torta od maka i mandarina s cremom anglaise s crnim čajem te kremom od bijele čokolade. Trenutno su u ponudi i baskijski cheesecake sa sirupom od smokvinog lista i acetom od smokve te “Tiramichoux” s Baileys kremom i marshmallowom.
Dodatne informacije
Adresa: Vlaška 63, Zagreb
Radno vrijeme: od ponedjeljka do subote, od 12:30 do 00:00
Instagram: Mali bar
Foto: Sanja Jagatić