Egzotični, daleki krajevi oduvijek su u sebi imali dozu mistike koja je putnike ‘vukla’ da spakiraju kofere i krenu istraživati čari orijentalnih destinacija. Gastronomija s Istoka postaje sve popularnija u našem podneblju, no da biste ju upoznali ne morate kupiti avionsku kartu. Sigurno ste čuli za rečenicu da je drugu kulturu najbolje upoznati kroz njenu kuhinju. Libanonska kuhinja sa svim raskošnim okusima arapskih specijaliteta naš je gastro trend mjeseca. Što smo kuhali na radionici i koje trikove smo naučili iz prve ruke šarmantne Amal Obeid, doznajte u nastavku.
Libanonska kuhinja: sve čari arapskih specijaliteta
Zahvaljujući sve dostupnijim i pristupačnijim paketima putovanja, mnoge kulture donijele su dašak svoje tradicije i okuse gastronomije u naše krajeve. Libanon je zemlja bogatog kulturnog i povijesnog nasljeđa, a libanonska kuhinja glasi za jednu od najukusnijih i najraširenijih na svijetu. Egzotični obroci nezamislivi su bez svježeg, ali i suhog začinskog bilja poput kumina, korijandera, kurkume i cimeta te namirnica dostupnih na lokalnim tržnicama koje na arapskom zovu souq. No, tajni sastojci i ključan dio ipak su ljubav i strpljenje koje vrijedi uložiti u pripremu specijaliteta. Centar za kulturu prehrane organizirao je kulinarsku radionicu na kojoj su nas ugostili Amal Obeid i njezin muž Ihab te nam otkrili najbolje recepte iz rodnog Libanona.
Voditeljica Centra, Vanja Varga pojasnila nam je kako zapravo biraju tko će voditi i kuhati na određenim radionicama od kojih je upravo libanonska, jedna od najposjećenijih. Najvažniji su znanje i želja za izvođenjem programa, te naravno entuzijazam oko teme. Tako je već treću godinu za redom Amal Obeid ‘mentorica’ na libanonskoj radionici. Osim što ih izvrsno vodi, odlično kuha i posjeduje znanje te ljubav prema libanonskoj i orijentalnoj kuhinji u gastronomiji je kao u obiteljskom poslu već dugi niz godina.
Kulinarske tradicije Bliskog Istoka
Najpoznatija Libanonska jela
Salata Fattoush
Sastojci:
- 3 rajčice srednje veličine
- 1 krastavac
- 1 paprika
- 1 zelena salata
- 50g peršina
- Arapski kruh – prženi
- 1 češnjak
- Mladi luk
- Suha menta
- Sol i papar po ukusu
**Dressing: maslinovo ulje, ocat, limunov sok
Upute:
Isjeckati povrće na kockice i pomiješati sa začinima. Arapski kruh narezati na kockice i popržiti na ulju ili maslacu te umiješati u povrće dok se malo ohladi. Dodati dressing te sve posoliti i popapriti po ukusu.
Fatteh Dejaj
Sastojci:
- 0,75 kg piletine
- 200g riže dugog zrna (basmati)
- 100g maslaca (50 riža / 50 piletina)
- 100g badema
- Arapski kruh
**Dressing: 200g jogurta, 1 češanj češnjaka, sol, limunov sok, tahini 75g
**Za kuhanje piletine: listovi lovora, đumbir, manji luk, cimet, sol
** Svježi peršin za posipavanje
Upute:
Rižu lagano popržite na maslacu pa dodajte 2 : 1 temeljca (od pileta) i pustite da se kuha. Bademe blanširajte te im odstranite kožu. Skuhati piletinu s lovorom, đumbirom, lukom, cimetom i soli. Kad je piletina gotova ostaviti da se ohladi, odvojiti od kosti i nasjeckati na komadiće. Popržiti ju na maslacu s lukom, solju i cimetom, te zaliti s malo temeljca. Napraviti dressing i popržiti arapski kruh na ulju. Servirajte u staklenoj plitkoj posudi tako da slažete u slojevima: kruh zaliven s malo temeljca, rižu i piletinu. Sve preliti dressingom te ukrasiti bademima i svježe sjeckanim peršinom.
Foto: Unsplash, Pexels