Krumpirići na sto načina: Omiljeni comfort food u kojem uživamo ovih dana

Krumpirići na sto načina: Omiljeni comfort
food u kojem uživamo ovih dana

Ovih dana svima nam treba dnevna doza sreće i veselja, a u tome nam pomaže i omiljeni comfort food, hrana koja je povezana s određenim ugodnim emocijama i koja nam, doslovno prevedeno, pruža utjehu. A jedan od tih obroka koji ‘liječi’ su i svima omiljeni prženi krumpirići.

Krumpirići, pommes frites, pomfrit – sve su to različiti nazivi za neodoljivo hrskave, a opet mekane krumpire narezane na trakice i pržene u ulju. Kako je pomfrit nastao, nije posve sigurno jer postoje dvije teorije. Jedna kaže da su siromašni stanovnici Belgije imali običaj da svako njihovo jelo sadrži i male pohane ribice. No, kako su se u zimskim mjesecima jezera smrzavala, bili su u nemogućnosti upecati svoj obrok pa su umjesto ribica kao prilog stavljali pržene, na trakice narezane, krumpire. Međutim, vjerojatnije je da je pomfrit nastao Francuskoj, samo što to nikad nije bilo točno zabilježeno. Naziv french fries dobili su od američkih vojnika koji su tijekom Prvog svjetskog rata bili na službi u Belgiji gdje su jeli njihove pržene krumpiriće koje su prozvali francuskim krumpirima zbog francuskog jezika koji se tamo govori.

Bilo kako bilo, krumpiriće i danas jedemo kao prilog, najčešće uz burgere, ali i uz mnoga druga jela, a obožavamo ih jesti i kao samostalno jelo. U nastavku smo zato izdvojili nekoliko recepata i trikova koji će vam pomoći da pripremite najukusnije pržene krumpiriće.

Kako napraviti savršeni pomfrit?

Da bi vaš pomfrit bio istovremeno hrskav, mekan i divne žute boje, idući put kad ćete ga pržiti slijedite ove trikove chefova Barta Vandaela i Bena Sheagrena.

  • Uzmite krumpir crvene kože i bijelog mesa jer oni imaju optimalnu razinu škroba za prženje.
  • Krumpir ogulite i izrežite ga na trakice debljine pola centimetra. Zatim ih ubacite u zdjelu s hladnom vodom kako bi se isprao škrob s površine.
  • Krumpir posušite, a ulje (biljno ili suncokretovo) zagrijte u loncu na 150 stupnjeva.
  • Ubacite krumpiriće, ali pripazite da ne pretrpate lonac. Pržite ih 6 do 8 minuta i nikako ih nemojte miješati.
  • Izvadite krumpiriće iz ulja i ocijedite ih. Na sobnoj ih temperaturi ohladite, a nakon toga nastavite s priženjem. Ovoga puta ulje zagrijte na 180 stupnjeva i ubacite krumpiriće koje ćete pržiti oko 3 minute, taman da poprime onu savršenu zlatno-smeđu boju. I to je to, spremni su za posluživanje!

Napuhani prženi krumpirići

Vjerojatno ste čuli za naziv pomme soufflé, a ako ipak niste upućeni, radi se o napuhanim, hrskavim prženim krumpirićima. Osmislio ih je Jean-Louis Francoice-Collinet koji je zalužan i za slavni umak béarnaise. U nastavku pročitajte kako ove najhrskavije krumpiriće možete napraviti kod kuće.

Sastojci:

  • 5 krumpira
  • ulje
  • sol

Postupak:

Krumpire ogulite i narežite ih na ploške debljine 2,5 mm – 3,5 mm. Zatim im odrežite rubove tako da imaju pravokutan oblik. Posušite ih papirnatim ručnikom. Ulje ulijte u dvije manje duboke tave. U prvoj ulje zagrijte na 160, a u drugoj na 185 stupnjeva. Oprezno stavite nekoliko ploški krumpira u prvu tavu pa je nježno tresite. Nakon 5-6 minuta ploške bi se trebale početi lagano napuhavati. Pržite ih još tri minute dok se ne napuhnu skroz.

Prebacite krumpire u tavu s toplijim uljem i pecite ih još 2 do 3 minute dok ne postanu hrskavi. Kad su gotovi, stavite ih na kuhinski papir da upiju višak masnoće, posolite ih i to je to.

Spiralni prženi krumpirići

Kad vam dosadi klasičan pomfrit, isprobajte ovaj recept za malo drugačije, spiralne krumpiriće.

Sastojci:

  • 1 jaje
  • 2 žlice glatkog brašna
  • pola šalice pire krumpira
  • 2 žlice naribanog parmezana
  • 3 žlice mlijeka
  • ulje
  • sol, papar
  • vrećica za ukrašavanje kolača ili vrećica za zamrzavanje

Postupak:

Pomiješajte pire, jaje, mlijeko, brašno i parmezan te začinite solju i paprom. Miješajte mikserom sve dok smjesa ne postane homogena. Nakon toga smjesu prebacite u vrećicu za ukrašavanje kolača, a ako ju nemate, poslužit će vam vrećica za zamrzavanje. Samo joj odrežite donji vrh i kroz nju istiskujte smjesu u obliku spirale na vruće ulje. Ulje zagrijte na 180 stupnjeva, a krumpiriće pecite sve dok ne poprime prepoznatljivu zlatnu boju.

Brazilska verzija pomfrita

Brazilska verzija pomfrita je istvoremeno neobična, a opet jednostavna da nećete vjerovati da jedete nešto tako ukusno i slično krumpirićima! Ova verzija pomfrita je od yuccae – korijena cassava biljke i zove se Mandioca Frita. Za ovu grickalicu se morate ipak malo pripremiti te nabaviti korijen yucce (nije neizvedivo!). Nakon što ga očistite, izrežite ga na deblje, dulje komade. Pecite ih kao što biste pekli klasičan pomfrit. Dobro posolite, dodajte kečap, senf i majonezu za umakanje i jedino što vam preostaje je zavaljati se na kauč i uživati u nekom dobrom filmu ili seriji.

Prženi krumpirići i Nutella

Za kraj smo ostavili jednu popularnu slatko-slanu kombinaciju koja osim prženih krumpirića uključuje i Nutellu. Spoj kremaste teksture i slatkog okusa Nutelle s hrskavim i slanim prženim krumpirićima stvara savršenu ravnotežu okusa i oduševit će svakog ljubitelja brze hrane i slatko-slanih kombinacije. Pržene krumpiriće možete zamijeniti i slanim čipsom za jednak spoj neobično dobrih okusa i tekstura.

Foto: Unsplash

Učitati još
Zatvori