Promjena vremena i godišnjeg doba sa sobom neizbježno nose i promjene u raspoloženju. Dok se tijelo polako uhodava na stari ritam i privikava na promjenu klime, mnogi se suočavaju s melankolijom i nedostatkom energije. Vrijeme je za čaj, mnogima omiljeni napitak kroz cijelu godinu u toploj i hladnoj verziji. Ljubav prema ceremonijama ispijanja čaja osim brojnih blagodati za tijelo, pozitivno djeluje na raspoloženje. Svi tradicionalni čajevi potječu od biljke Camellia sinensis, a prema tome se razlikuje četiri velike skupine:bijeli, zeleni, crni i oolong čaj. Biljni čajevi poput kamilice i mente su zapravo biljne infuzije koje ne potječu iz grma Camellia pa ne sadrže kofein.
Emocije kao sastavni dio ljudskog postojanja utječu na hormonalne promjene i zdravstveno stanje općenito. Brza rješenja kao što su kratke dijete i instant detoksifikacije organizma kratkoročno pokažu promjenu no dugoročno nas čine još osjetljivijima na promjenu. Holistički pristup življenju i postizanje ravnoteže u duhovnom i fizičkom smislu smanjuje učestalost drastičnih skokova u raspoloženju. Kako odabrati savršeni čaj za svaku prigodu pročitajte u nastavku.
Čaj u rinfuzi ili filter vrećici?
Pri kupovini čaja barem jednom ste se suočili s prepunom policom različitih pakiranja i pokušavali odlučiti koji paketić je najbolji za vas. Gotovo svaki čaj ima neku funkciju utjecaja na naše zdravlje i raspoloženje. Prednost uglavnom dobivaju čajevi u filter vrećicama jer su praktični za uporabu i čuvanje. Priprema je još lakša jer jednostavno ubacite vrećicu u šalicu, prelijte ju kipućom vodom, dodate zaslađivač po želji i vaš čaj je spreman. Ovo je zaista praktično rješenje za kratku pauzu na poslu ili ako putujete. No u čemu je trik? Listići čaja u filter vrećicama su jako usitnjeni, to će olakšati prolazak vode te brže ekstrakcije arome. Upravo zbog tog kratkog vremena dolazi do gubljenja antioksidansa u čaju te se smanjuje učinkovitost blagodati za tijelo. Čaj u rinfuzi za razliku od onog u vrećicama dolazi u cijelim listićima te mu je potrebno duže vremena kako bi pustio boju i aromu u vodi. To je ujedno i razlog zašto većina ljudi odustane od kupnje čaja u rinfuzi. Kvaliteta biljke, porijeklo i cijena čaja igraju veliku ulogu u jačini boje, arome i količini antioksidansa. Zato bi u kućnoj atmosferi dobar čaj uvijek vrijedilo pripremati iz rinfuze za maksimalni užitak i učinak na raspoloženje.
Zeleni i crni za energy boost
Nedostatak energije manifestira se u svakodnevnom životu na brojne načine. Brzo umaranje i umor rezultat su iscrpljenosti organizma, pa mnogi posežu za velikim količinama kave koja je obilna kofeinom, stimulansom koji nas fokusira i razbuđuje. No, prevelike količine unosa stvaraju stres u tijelu pa je bolje okrenuti se toploj šalici crnog ili zelenog čaja. Naime oba su iznimno bogata antioksidansima, ali sadrže i dozu kofeina stoga listiće ne biste trebali predugo ostaviti u vodu. Crni čaj je odlična zamjena za kavu u hladnijim mjesecima uz dodatak par kapi mlijeka i malo meda. Kremasti, slatki okus prijat će svakom nepcu. Umjerena konzumacija u oba slučaja je preporučena, a osim više sati kvalitetnog sna, toplom šalicom čaja povratite trenutnu snagu i koncentraciju.
Boražina i kurkuma za sreću
Za pojačati osjećaj sreće i općeg blagostanja posegnite za šalicom čaja od boražina. Iako se s imenom ne susrećete toliko često, ova biljka je poprilično udomaćena u našem podneblju kao vrtna biljka. Brojna ljekovita svojstva čine ju omiljenom u alternativnoj medicini, a koristi se u pripremi jela i salata. U šalici čaja hrani dušu i tijelo te vas čini sretnim i veselim. O ljekovitim svojstvima kurkume koji se najčešće koristi u obliku korijena ili praha kao začin u indijskoj kuhinji u posljednje vrijeme puno se piše. Čaj od kurkume postaje pravi comfort jesenski napitak ako u njega dodate mlijeko i cimet. Osim što poboljšava moždane funkcije, štiti od krvožilnih bolesti i pomaže kod upala, lako se kombinira s ostalim začinima. Divna žuta boja koju poprima u dodiru s vodom te intenzivna topla aroma uz omiljeni čajni keksić otjerat će baš svaki jesenski blues.
Menta i trešnja za anksioznost
Menta je jedan od najpopularnijih čajeva gdje god se nalazili. Za maksimalan učinak preporučuje se korištenje svježe biljke metvice, čija aroma je idealna za opuštanje. Čaj od mente olakšava simptome stresa i bogat je vitaminom A, a blagotvorno djeluje na živčani sustav stoga je odlična kod razdražljivosti. Savršena šalica čaja za jesenski blues je ona s okusom trešnje. U slatkim bobicama skrivaju se korisni sastojci koji višestruko pridonose zdravlju i dobrom raspoloženju. Potrebno ga je ostaviti u vodi nešto duže, a savršen je ako se pije i hladan. Trešnja je listopadna voćka koju jednako volimo u desertima i napitcima.
Đumbir i limun za nadutost
Čaj od limunske trave ima snažna antioksidativna svojstva, a slijede ga ostali citrusi poput naranče i limete. Limun je prirodni diuretik, a u kombinaciji s đumbirom djeluje protuupalno i jedan je od najčešće konzumiranih mješavina kod mršavljenja i čišćenja organizma. Posebno obiluju vitaminom C i ostalim mineralima koji imaju glavnu ulogu u prevenciji prehlada i bolesti koje dolaze s hladnijim danima. Zbog trpkog okusa smatra se da potiče cirkulaciju te smanjuje osjećaj nadutosti i zatvora.
Lavanda i kamilica za laku noć
Divna lavanda osim bojom mnoge osvaja i mirisom s toga ne čudi što se često nalazi u kremama i parfemima. Preporučuje se i poprskati jastuk lavandinom vodicom za mirisne i slatke snove. Često se nalazi i u proizvodima za bebe jer djeluje umirujuće te ima blagotvorno djelovanje na dišne puteve. Čaj od lavande djeluje kao svojevrsni sedativ pa će vas topla šalica prije spavanja umiriti i olakšati vam odlazak u krevet. Kamilica je biljka koja se kao i lavanda široko koristi u svijetu njege. S obzirom na to da spada u vrstu biljnih čajeva koje ne potiču od grma Camellia, ne sadrži kofein te ju čini savršenim napitkom za laku noć.
Foto: Instagram