Gljive su mnogima omiljena jesenska namirnica. Razlog tomu je svakako njihova raznolikost i mogućnost da ih spremamo na hrpu različitih načina. U Hrvatskoj postoji oko 4.500 različitih vrsta gljiva, a pretpostavlja se da je dosad otkriveno samo 20% od te brojke. S prvim danima jeseni počinje i sezona branja gljiva, a neke od naših najpopularnijih vrsti su vrganji, lisičarke čija sezona završava s ranom jeseni, a tu je i rudnjača koja spada među šampinjone. Gljive, zapravo, volimo na sve moguće načine, ali u nastavku smo izdvojili dva recepta za naša omiljena jesenska jela s gljivama.
Galette sa šumskim gljivama
Najdraži su nam recepti koje možemo konzumirati u bilo koje doba dana. Jedan takav recept s gljivama je svakako ovaj galetta sa šumskim gljivama. Bilo da se radi o doručku, ručku ili večeri, galette nam paše uvijek. Za ručak ili večeru možemo ga napraviti uz finu salatu, a nećemo se buniti kada ostatke od večere pojedemo za doručak. Riječ galette potječe iz francuskog i u prijevodu znači kameni oblutak. Radi se o piti nepravilnog oblika koja može imati slani i slatki nadjev. Razlog zbog kojeg ga volimo je što za njega nisu potrebni nikakvi kalupi, već se rubovi samo presaviju preko nadjeva i na taj način ga zadrže.
Sastojci
Za tijesto:
- 350 g brašna
- 1 žlica šećera
- 1 žličica soli
- prstohvat vlasca, majčine dušice i peršina (opcionalno)
- 12 žlica maslaca
- 6 žlica hladne vode
Za nadjev:
- 400 g gljiva
- 1 luk
- 3 žlice maslaca
- 1/2 žličice soli
- 1/2 žličice papra
- 1/4 žličice timjana
- 1 jaje
- 50 g kiselog vrhnja
- 1 mozzarela
Postupak
- Pomiješajte sve suhe sastojke za tijesto, dodajte maslac formirajući mrvice te na kraju hladnu vodu kako bi se svi sastojci sjedinili. Tijesto oblikujte u kuglu, umotajte u plastičnu foliju i ostavite 20 min u frižideru.
- Nasjeckajte luk koji ćete pirjati na prethodno zagrijanoj tavi i maslacu. Nakon 5 min u tavu dodajte prethodno oprane i nasjeckane gljive. Pirjajte dok gljive ne omekšaju i sva tekućina ne ispari. Posolite i popaprite te ostavite sa strane.
- Razvaljajte tijesto na debljinu od oko pola centimetra. Pažljivo prebacite na pleh obložen papirom za pečenje.
- Tijesto premažite kiselim vrhnjem pazeći pritom da ostavite rub od oko 5 cm. Preko kiselog vrhnja stavite smjesu gljiva iz tave. Na vrh istrgajte jednu mozzarellu te pospite timjanom.
- Savijte obrub prema gore i preko nadjeva te premažite rubove s jednim umućenim jajem.
- Peći u prethodno zagrijanoj pečnici na 200°C oko 45 min
Rižoto s vrganjima
Sastojci
- 40 g sušenih vrganja
- 8 žlica maslaca
- 2 male ljutike
- 4 režnja češnjaka
- 1/2 žličice soli
- 1/2 žličice papra
- 170 ml bijelog vina
- 1 žlica soka od limuna
- 1 l povrtnog temeljca
- 300 g Arborio riže
- kockica maslaca
- parmezan
Postupak
- Sušene vrganje stavite u zdjelu s vodom i ostavite ih namakati jedan sat. Namočene vrganje ocijedite i nasjeckajte.
- U tavi otopite maslac, dodajte nasjeckanu ljutiku i češnjak i pržite na laganoj vatri dok malo ne omekša. Zatim dodajte narezane vrganje povremeno miješajući. Posolite, popaprite i dodajte sok od limuna.
- Nakon minute prženja ulijte bijelo vino i pričekajte da vino napola ispari. Zatim dodate rižu i malo je popržite te nakon toga počmete dolijevati povrtni temeljac
- Rižu konstantno miješajte i svako malo dodajite temeljca kroz 15 min
- Na kraju dodajte kockicu maslaca za kremasti ukus i naribani parmezan.
Foto: Unsplash, Pexels, Instagram