Titulu kraljice vinograda već godinama joj dodjeljuju mnogi vinski znalci, a feričanačke vinarije modernizacijom i kreiranjem novih vina proizvedenih od frankovke, stavljaju je u sam vrh svjetske vinske scene. Kroz novo gastro-enološko iskustvo, feričanačka frankovka predstavljena je u restoranu Noel, pokazujući u punom sjaju svoju vrijednost i visoki vinski potencijal.
Frankovka je stotinama godina prisutna na tlu Europe. Najviše vinograda ove sorte crnog grožđa nalazi se u Njemačkoj i Austriji, a poznata je i u drugim državama bivše Austro-Ugarske Monarhije. U Feričance frankovka dolazi još tijekom spomenutog razdoblja, a legenda govori kako je poznati skladatelj Franz Liszt uz feričanačku frankovku stvarao svoja remek djela pa su se obronci Krndije i terroir feričanačkog vinogorja pokazali kao dobitna kombinacija za kvalitetu grožđa.
„Frankovka je sorta visokog potencijala, a kao vino vrlo polivalentna jer smo od nje uspjeli kreirati široki spektar različitih vina. Mi ju koristimo za svježe i voćne Charmat pjenušce, za mirisna rose vina, svježija crna i premium odležana crna vina, dok smo 2016. godine proizveli i ledenu berbu frankovke. Sva naša vina proizvedena od frankovke predstavili smo uz različita jela na ovoj večeri kojoj je cilj pokazati vrijednost ove sorte i predstaviti njezina mnogobrojna lica. Naši su se enolozi proteklih godina posvetili brandiranju frankovke te su uz ulaganja i dugotrajan rad, počevši od načina sadnje, održavanja vinograda i uzgojnih oblika izvukli pun potencijal iz ove sorte. Danas s ponosom možemo reći kako frankovka u našoj vinariji doživljava svoj preporod. Feričanci su postali sinonim za frankovku, a naša vinarija poznata je i kao „Kuća Frankovke“, rekao je direktor vinarije Enosophia, enolog Martin Kovačević.
Kakvoću feričanačke frankovke, ocijenio je i jedan od najboljih hrvatskih sommeliera, Ivan Jug, kojemu je za večeru u Noelu i sljubljivanje frankovke s menijem inspiracija bila slavonska šuma u jesen.
„Šetnja šumom i raznolikost jesenskih plodova te bogatstvo koje šuma nudi bili su mi temelji za kreiranje menija i odabir vina. Želja nam je bila sve boje, okuse, mirise i teksture sljubiti s Enosophia vinima. Kroz bundeve, čičoke, kestenje i raznovrsne gljive prezentirali smo kasnu jesen, lišće i zemlju, a ta smo jela povezali s nježnijim i lakšim Enosophia vinima, graševinom i roseom. Izlazak iz šume gastronomski smo predstavili s peradi – patkom, pijetlom, prepelicom i pticom biserkom. Uz ove sam slijedove odabrao moćnu Frankovku Miraz 2018 i Cuvee Miraz 2017. Tijekom večeri podizali smo intenzitet i kompleksnost vina sukladno aromama i okusima odabranog jela. Kako bismo u potpunosti kroz hranu i vino ispričali našu šumsku priču, ova večera od 23 slijeda zaokružena je laganim slatkim zalogajima s okusima plodova oraha, badema, likoricije i jabuke te završnim gutljajem unikatnog Ledenog vina Franovke 2016.“, ispričao je sommelier restorana Noel, Ivan Jug.
Kvalitetu feričanačkih vina potvrđuju i međunarodne nagrade koje su vina osvojila na mnogobrojnim natjecanjima, a ova je vinarija, s ciljem promocije i popularizacije same sorte, pokrenula međunarodno ocjenjivanje frankovke koje već tri godine u Feričancima okuplja najbolje frankovke ovog dijela Europe.
„Organizacijom Festivala frankovke i ocjenjivanja povezali smo se s međunarodnim i domaćim proizvođačima, a različite radionice i večere poput ove u Noelu, samo su neki od načina promocije frankovke. Poslovnu priču gradimo na kvaliteti i tradiciji, a upravo je ovogodišnji Decanter potvrda kako se naša Frankovka Miraz 2018. može smjestiti na sam vrh svjetske top ljestvice. S osvojena 94 boda postala je najbolje ocjenjena frankovka u povijesti Decantera te ujedno i najbolje ocjenjeno hrvatsko crno kontinentalno vino na Decanteru. Pred nama su mnogi ciljevi, počevši od razvoja enogastro turizma u feričanačkom kraju i popularizacije vinske kulture u Hrvatskoj, pa sve do nastavka brandiranja frankovke“, zaključio je Kovačević.
Foto: PR