Mladi Cheolhui Lee rođen je i odrastao je u Južnoj Koreji, u Seoulu, gdje je živio tipičan studentski život. Kako je odrastao, u njemu je rastao i interes i strast prema kulinarstvu – ne baš zavidnoj i prihvaćenoj karijeri u tradicionalnim korejskim obiteljima. Kada su se uvjerili da je Lee ozbiljan – i vrlo dobar u tome – zadobio je punu podršku roditelja. Lee je završio studij Culinary Arts, kao i obavezan vojni rok, a zatim započinje njegova hrvatska avantura. Prije sada već šest godina, sa samo 23, Lee se preselio u Zagreb i okrenuo novu, uzbudljivu životnu stranicu. Dobio je posao glavnog kuhara u Korejskoj ambasadi, gdje i dan danas radi.
Nakon 6 godina života u Zagrebu, Lee ne razmišlja o povratku kući. Iako mu ondje žive roditelji, Koreju ne posjećuje često, već roditelji dolaze posjećivati njega. Ovdje uživa u poslu, životu, u svježim namirnicama i hrvatskim specijalitetima. Zanimalo nas je kako izgleda jedan dan u životu privatnog chefa u ambasadi, pa smo se ondje našli s Leejem. Pokazao nam je gdje se odvijaju svečane diplomatske večere, a zatim smo se uputili do njegove kuhinje gdje smo gledali kako priprema svoja dva omiljena specijaliteta. Naravno, i degustirali što je pripremio.
Dan privatnog chefa u ambasadi
Život u Hrvatskoj i strast prema kuhanju
Lee se u Zagrebu uglavnom druži s Hrvatima, često se druže uz hranu, pa je tako imao prilike naučiti puno o sastojcima i postupcima koje ovdje koristimo. Unatoč tome, najviše voli kuhati po osjećaju, bez da se strogo drži recepata.
Kada smo ga upitali što najviše voli kuhati, otkrio nam je kako je opsjednut kroasanima koje često priprema u želji da ih usavrši, dok su njegova najveća strast ipak dumplingsi! Kada bi imao priliku pokrenuti vlastiti biznis, sanja o malom kiosku s dumplingsima, gdje bi gostima pokazao kako ti mali zalogajčići mogu biti brz, jednostavan, jeftin i hranjiv obrok.
Zamolili smo ga da nam pripremi svoja omiljena dva specijaliteta, pa smo imali priliku promatrati cijeli kreativni proces u njegovoj kuhinji. Logično, i nama je radio dumplingse, odnosno mandu, korejsku verziju dumplingsa – s mljevenim mesom, mladim lukom, sezamom i dosta sezamovog ulja. Drugo jelo koje nam je napravio je albap, riža s povrćem i kavijarom. Jela je poslužio u prekrasnoj keramici brenda Studio Pepel.
Recepti
Mandu (Gyoza)
Sastojci:
- 10 papira za gyoze (gyoza skin)
- 250 g mljevene svinjetine
- 1/8 glavice kupusa
- 1 mladi luk
- 1 žlica sezamovog ulja
- 2 prstohvata soli
- 1/3 žlice sezamovih sjemenki
Postupak:
- Sitno nasjeckajte sve povrće.
- Mljevenu svinjetinu, povrće, sezamovo ulje i sjemenke te sol stavite u zdjelu i promiješajte.
- Pripremite komad papira za gyozu, dodajte malo vode na rubove pa stavite žlicu mješavine mesa u sredinu. Presavinite na pola i oblikujte dumpling po želji.
- Na pari kuhajte dumplingse 6 minuta.
Albap
Sastojci:
- 100 g riže
- 30 g ukiseljene rotkvice
- 30 g kimchija
- 1/3 mrkve
- 1/3 krastavca
- 100 g crvenog kavijara
- 1 alga
- 1 žlica soja sosa
- 1 žlica sezamovog ulja
- 1/2 žlice Gochugaru (ljuti chilli prah)
- 1/2 žlice šećera
- 1/3 žličice sezamovih sjemenki
Postupak:
- Skuhajte rižu u 100 ml vode.
- Nasjeckajte ukiseljenu rotkvicu, kimchi, mrkvu i krastavac.
- Dodajte nasjeckano povrće riži, dodajte soja sos, sezamovo ulje, gochugaru, šećer i sezamove sjemenke te dobro izmiješajte.
- Stavite rižu s povrćem u zdjelice i na vrh dodajte kavijar i algu.
Foto: Sanja Jagatić