Svakodnevno se susrećemo s bezbroj članaka, naslova i rečenica o potrazi za srećom. U današnje digitalno doba društvenih mreža, život se iz realnosti seli na pametne telefone i ekrane. Kako zaista biti sretan postaje pravi mit, jer nam pažnju privlače stvari koje nas rijetko zaista usrećuju i ispunjuju. Internet je neupitno promijenio svijet i re-definirao pojam međuljudskih odnosa. Razmislite koliko razgovora i događaja iz stvarnog života ste propustili jer ste gledali u ekran svojih telefona i ‘scrollali’ po Instagram feedu. Fotografije trendseterica na putovanjima oko svijeta, ludim provodima i ‘shopping ekspedicijama’ definitivno nisu odraz realnosti, ali svejedno postavljaju standarde i mjerila koje mnogi uspoređuju s vlastitim životima. Iako život na društvenim mrežama ima i mnogo dobrih strana, ipak je umjerena upotreba i fokusiranje na događaje u realnom vremenu i svijetu oko nas bitan element za sreću i ispunjen život.
Sreća je svugdje oko nas
Nije čudno da s digitalizacijom svega što nas okružuje, male stvari poput uživanja u zraku i cvijeću kraj puta padaju u drugi plan. Užurbane gradske ulice prepune su ljudi koji jure na posao, prelaze pješački prijelaz, voze bicikle i automobile s očima ‘priljepljenima’ na ekrane pametnih telefona. Koliko često se i sami uhvatite u takvoj poziciji ili provjeravate društvene mreže dok sjedite s prijateljima za stolom? Zaboravljamo da sreća dolazi iz kvalitetnih međuljudskih odnosa, osobnog razvoja, njege i brige o sebi, dobre knjige i šetnje parkom bez potrebe da rukama imamo mobitel. Uživanje u šalici omiljenog napitka, mirna tiha jutra s pogledom na kišni prozor, vjetar na licu, opadanje lišća, zvukovi prirode sve su to sitnice na koje sve rjeđe obraćamo pažnju.
Dokazano je da previše vremena na društvenim mrežama možete razviti negativnu sliku o vlastitom životu jer se stalno uspoređujemo sa slikama na kojima su drugi izrazito sretni i uvijek nasmijani. Danas je normalno ‘followati’ poznate trendseterice i druge javne osobe, ali dugoročno, praćenje tuđih života na internetu ometa naš. Zapitajte se koje emocije u vama bude određene slike i uhvatite se u koštac s njima. Ako je to ljubomora na tuđi ljubavni odnos ili poslovni uspjeh, vjerovatno na tom području života i sami priželjkujete isti scenarij. Moguće je da vas obuzme anksioznost kad vidite trendseterice u najnovijim kolekcijama kako obilaze svjetske modne metropole. Jednom kada otkrijete okidač negativnih osjećaja, suočavanje s vlastitim frustracijama biti će mnogo lakše. Čišćenje liste prijatelja i ‘unfollowanje’ profila koji negativno utječu na vaše raspoloženje pametna je ideja za početak.
Detox od društvenih mreža
Sreća je pojam koji je ustvari teško definirati jer za svakoga ona predstavlja nešto drugo. Nekoga uveseljava dobro društvo i smijeh, drugi pak sreću mjere u materijalnim stvarima. Jedno je sigurno, ona se odvija u realnom svijetu izvan virtualnog svijeta. Previše pažnje koje posvećujemo digitalnim odnosima i sadržajima na neki način nas otuđuju od svijeta i izoliraju u poseban mjehurić iz koje mnogi nerado izlaze. Najjednostavniji način kako se više posvetiti sebi i vlastitoj sreći je odmak od pametnog telefona.
Ako sudjelujete odlazite na putovanje, pečete kolače ili pijete kavu u lijepom kafiću s ciljem da o tome obavjestite svoje prijatelje na društvenim mrežama, možda je vrijeme za detox od istih. Odredite vrijeme za provjeravanje društvenih mreža i držite se toga. Zaokupirajte vrijeme novim hobijima i aktivnostima. Mindfulness je odlična metoda kojom ćete vježbati kako biti prisutan u sadašnjem trenutku i izvući maksimum iz svake životne situacije. Ponekad nije loša ideja ugasiti sve obavijesti ili barem zvuk na mobitelu kako bi se s potpunom pozornosti posvetili poslu i aktivnostima koje obavljate. Obratite više pažnje na disanje, govor, vid, okus i dodir te na trenutak zaboravite na virtualne, neopipljive stvari. Sreća je u svemu oko vas, ne propuštajte ju.
Foto: Instagram