Borut Pahor stiže na Women’s Weekend! Razgovarali smo s njim o ženama u politici i liderstvu
Borut Pahor stiže na Women’s Weekend! Razgovarali smo s njim o ženama u politici i liderstvu

Borut Pahor stiže na Women’s Weekend! Razgovarali smo s njim o ženama u politici i liderstvu

Da konferencija Women’s Weekend konstantno podiže ljestvicu s gostima koje dovodi, dokazuje i činjenica da je najavljen karizmatični Borut Pahor, bivši premijer, predsjednik parlamenta i predsjednik Slovenije. Riječ je o političaru koji se tijekom svoje političke karijere posvetio promociji demokracije i gledanju ka budućnosti. Na Women’s Weekendu razgovarat će s bivšom premijerkom Jadrankom Kosor u 1 na 1 intervjuu naziva – Biti premijer(ka): Moć, politika i dvije perspektive. Imali smo priliku razgovarati s njim o liderstvu, ženama u politici i koracima prema ravnopravnošću.

Borut Pahor
Borut Pahor
Jadranka Kosor
Jadranka Kosor / Saša Zinaja/NFoto
  • Što Vas je potaknulo da sudjelujete na konferenciji Women’s Weekend i kako vidite svoju ulogu u ovom kontekstu?

Prije svega, znatiželja. Čuo sam zanimljive stvari o ovom događaju i veselim se sudjelovanju. Ne znam točno što očekivati, ali oslanjam se na iskusne i ambiciozne voditeljice. Potrudit ću se dati svoj maksimum i odgovoriti na sva pitanja. Organizatorice konferencije već znaju zašto su me pozvale. Veselim se.

  • Kakav značaj ovakve konferencije imaju za osnaživanje žena u društvu i politici? Koje konkretne mjere smatrate potrebnim za veći politički angažman žena?

Vrlo vjerujem u ravnopravnost spolova, zbog čega me na neki način čak i smeta što se o ženama u biznisu i politici govori na poseban način. No, s druge strane, razumijem da su stečena prava rezultat teškog emancipacijskog pokreta i da taj proces još nije završen. Inače, nikada nisam sumnjao u talente, sposobnosti i liderske kvalitete kod ljudi, bez obzira na spol.

Borut Pahor
  • Kako ocjenjujete položaj žena u politici i što smatrate najvažnijim koracima za postizanje ravnopravnosti?

Iz povijesne perspektive postignuto je mnogo, ali s obzirom na aktualne potrebe i prava, još uvijek premalo. Promatram različite pristupe osiguravanju ravnopravnosti i vidim da u različitim okruženjima daju različite rezultate – primjerice, spolne kvote u politici i, u posljednje vrijeme, i u korporativnoj kulturi.

  • Kako ste se, tijekom vašeg mandata, bavili pitanjem rodne ravnoteže u Sloveniji, posebno u vođenju ključnih institucija i vladinih funkcija?

Mnogo toga se promijenilo, i to na bolje. Ako su u počecima državnosti naši lideri bili gotovo isključivo muškarci, danas je situacija drugačija. Imamo predsjednicu republike, predsjednicu parlamenta, ministricu vanjskih poslova i potpredsjednicu vlade, kao i druge ministrice, među kojima i bivšu predsjednicu vlade, predsjednicu revizorskog suda i tako dalje. S formalnog gledišta, stvari su se prilično uravnotežile.

Borut Pahor
  • Slovenija je bila među prvim zemljama koje su ratificirale Istanbulsku konvenciju. Kako ocjenjujete napredak u zaštiti žena od nasilja u vašem mandatu, i koje mjere biste smatrali potrebnima za daljnje poboljšanje?

Istanbulska konvencija predstavlja veliki napredak, ne samo u formalnom smislu. Mislim da je u posljednjem desetljeću na Zapadu došlo do paradigmatske promjene – javnost je s pravom postala iznimno osjetljiva na bilo kakav oblik nasilja, a toj osjetljivosti prate i nadležne institucije.

  • Kao bivši predsjednik države, imate bogato iskustvo u vođenju. Kako muškarci na vodećim pozicijama mogu podržati žene u politici i biznisu?

Kada sam birao suradnice i suradnike, nikada nisam gledao na spol, već na sposobnosti. No, istina je da sam za dvije meni najvažnije uloge – poslovnu tajnicu i šefa kabineta – uvijek birao suradnicu. Djelomično to možda proizlazi iz lošeg iskustva kada sam, dok sam vodio parlament, imao muškarca na poziciji šefa kabineta. Možda, i to kažem s određenim oprezom, to može biti objašnjeno konceptom takozvane ženske i muške energije, koje su dijelom različite i u određenim situacijama posebno dobro funkcioniraju zajedno.

Borut Pahor
  • Isticali ste važnost obrazovanja u borbi za ravnopravnost spolova. Koje bi obrazovne inicijative bile ključne za stvaranje ravnopravnijeg društva?

Pravo na jednake mogućnosti za obrazovanje jedna je od najvažnijih prava, ne samo u pogledu spolova, već i u socijalnom i drugim aspektima. Obrazovanje je jedan od ključnih stupova emancipacije pojedinca – temelj njegove samopouzdanja, samopercepcije i mogućnosti za uspjeh u karijeri i životu.

  • Kako izgleda Vaš idealan dan kada niste u političkim ili javnim obavezama? Kako se opuštate i što vas istinski veseli?

Volim rekreaciju. To me najviše duhovno i fizički obnavlja.

  • Za kraj, što mislite da bi žene mogle učiniti da poboljšaju svoju vidljivost i utjecaj u društvenim i političkim procesima u budućnosti? Koje osobine liderstva smatrate najvažnijima za žene koje žele oblikovati budućnost?

Unatoč mojoj ranijoj izjavi o ženskoj energiji, ne vjerujem u posebne kvalitete jednog ili drugog spola kada je riječ o liderstvu. To sam već ranije naglasio. Smatram da razlike među spolovima u vodstvenim sposobnostima nisu vrijedne spomena, a još manje suštinske. Odbacujem opće, a po mom mišljenju i pogrešno uvjerenje da su žene općenito osjetljivije i senzibilnije, dok su muškarci racionalniji. Tijekom više od 30 godina karijere uvjerio sam se u suprotno.

Foto: Profimedia, Arhiv Borut Pahor, Saša Zinaja/NFoto

Učitati još
Zatvori