Kad se male ruke slože: Zagrebačke ulice sada krasi i mural posvećen klasiku Vlak u snijegu
Upravo ovih dana, usred jednog toplinskog vala, Vlak u snijegu osvježio je zagrebačke ulice. Dok je grad mirovao zbog nesnosnih vrućina i ljetnog odmora, u zagrebačkoj Dubravi, točnije u Čulincu, nešto se „kuhalo“. Trojica umjetnika, Gregor Furkes, Leonard Lesić i Krešimir Golubić, zasukala su rukave i primila se oslikavanja podvožnjaka ispod pruge u produžetku Čulinečke ceste.
Ove godine obilježava se 50 godina od smrti Mate Lovraka, čiji dječji romani odgajaju generacije učenika i pola stoljeća nakon njegove smrti. Lovrakova je književna ostavština izvanredno bogata pa ne čudi da se sredina 20. stoljeća često naziva ”Lovrakovo doba”. Njegovi ekranizirani romani Družba Pere Kvržice i Vlak u snijegu neizostavan su dio školske lektire gotovo cijelo stoljeće te se ubrajaju među klasike domaće književnosti.
Zašto je odabrana ova lokacija?
U organizaciji Mjesnog odbora (MO) Čulinec, koji je u projekt uključio Osnovnu školu (OŠ) Retkovec putem plana programa potreba koje financira Grad Zagreb, Dubrava je dobila prekrasan veliki mural koji će, sigurni smo, oduševiti mnoge, a pogotovo građane koji se svakodnevno voze jednom od najprometnijih ulica u gradu, Čulinečkom cestom. Vlak u snijegu‘ odabran je iz nekoliko razloga.
Prvi je blizina željezničke stanice lokaciji murala. Naime, mnogi Čulinčani svakodnevno koriste vlak na putu do posla, domova i škola pa Čulinec pruga istovremeno prometno razdvaja i spaja. Drugi je snažna poruka koju ova priča prenosi. Životne teškoće su nenadane, ali i neizbježne. Dok neki vide prepreke, glavni je protagonist ovog slavnog romana vidio priliku za ujedinjenje i zajedništvo.
Ostani u korak
s trendovima
Prijavi se na Journal newsletter.
Jedan vlak u snijegu
Leonard Lesić, autor je murala Vlak u snijegu, a Krešimir Golubić voditelj radionice Graffiti su umjetnost, a ne vandalizam. Budući sa su održali preko 200 radionica za mlade vrlo su dobro upoznati s dječjom perspektivom, u čemu im je pomogla i susretljivost članova OŠ Retkovec. Jedan od ciljeva ove radionice je pomoći u promjeni dječje svijesti i smanjenju broja vandaliziranih površina, ali možda će baš netko od djece koja su pohađala radionicu biti jedan budući ”street art” umjetnik.
Izrada samog murala bila je poput avanture. Susretali sam se s neodgovornim građanima koji su prolazili kroz crveno i ulazili u traku u kojoj smo crtali, a koja je bila zatvorena, dovodeći mene i moje kolege u opasnost. Ali na kraju se isplatilo. Najveća nagrada kao umjetniku su pozdravi podrške prolaznika koji su se zaustavljali da nam daju podršku. Dobivamo pozitivne reakcije i vjerujemo da smo napravili odličan posao, zaključuju Leonard, Gregor i Krešimir.
Ako vas put nanese u Čulinec i zapnete u nekoj od prometnih gužvi, pogledajte mural s kojeg gospodin Saperlot viče Svakoj pruzi, svakom brijegu treba jedan vlak u snijegu i razmislite koliko su strpljenje, upornost i muka zapravo potrebni da bismo se izgradili kao ljudska bića. Ova vrijedna ekipa iz Čulinca nam je to pokazala i dokazala.
Foto: Ivan Anić