Propustili ste, pogledajte: Ralf Baecker izlaže u Zagrebu
Propustili ste, pogledajte: Ralf Baecker izlaže u Zagrebu

Propustili ste, pogledajte: Ralf
Baecker izlaže u Zagrebu

Ralf Baecker umjetnik je istraživač, čiji radovi su nastali na raskrižju umjetnosti, znanosti i tehnologije. Njegove instalacije i autonomni strojevi potiču razmišljanje o kompleksnim tehnologijama i njihovom društvenom utjecaju. Baecker posjeduje iznimno znanje i razumijevanje tehnoloških procesa te začudan način njihova oblikovanja u umjetničko djelo, a KONTEJNER po treći put predstavlja njegov rad u Zagrebu.

Instalacija Lebdeći kodovi Ralfa Baeckera vizualizira nevidljive računalne procese prevođenjem algoritama u fizičke, dinamične oblike. Kombinirajući mehaničke i digitalne elemente, Baeckerovo djelo istražuje opipljivo sjecište između ljudske percepcije i apstraktne prirode koda, otkrivajući tako skrivene slojeve strojne logike.

Lebdeći kodovi
Lebdeći kodovi
Lebdeći kodovi
Lebdeći kodovi

Instalacija Ralfa Baeckera u prostoru je složena, ali istovremeno delikatna, poput fenomena na kojima se zasniva: McCulloch-Pitts perceptronima – prvim matematičkim modelima umjetnih neurona, celularnim (staničnim) automatima – matematičkim modelima koji se koriste za simulaciju kompleksnih prirodnih sustava, poput rasta biljaka ili širenja bolesti unutar određenog ekosustava te na sinkroniziranju krijesnica tijekom sezone parenja.

Naime, krijesnice Photinus carolinus okupljaju se u ljetnim mjesecima u vlažnim područjima i koriste bioluminiscenciju u svrhu reprodukcije. Desetak do više stotina krijesnica sudjeluje u formiranju heksagonalne mreže svjetlosnih signala tijekom procesa parenja. Naime, mužjaci isijavaju svjetlost na specifične načine, a ženke im odgovaraju stvarajući sinkronizirane heksagone, koji osim parenju doprinose i zaštiti krijesnica od predatora.

 

Lebdeći kodovi
Lebdeći kodovi

Korištenjem svjetlosnih i zvučnih signala, sustav neprestano reagira na svoju okolinu i publiku. Reaktivnost instalacije sastavljene od neurona nalik McCulloch-Pittsovim perceptronima omogućuje dinamičnu izmjenu informacija unutar mreže, stvarajući osjećaj da je taj umjetni sustav zapravo živi organizam.

U svom jednostavnom, ali sofisticiranom dizajnu, instalacija podsjeća na procese u prirodi, stvarajući vizualni i auditivni doživljaj koji poziva na kontemplaciju i interakciju i otvarajući tako prostor za razmišljanje o suptilnim poveznicama između života i tehnologije. Izložbu možete razgledati do 24. studenog.

Foto: KONTENJER

Učitati još
Zatvori