Zagreb je dobio novu umjetničku galeriju specijaliziranu isključivo za suvremenu umjetnost
Zagreb je dobio novu umjetničku galeriju specijaliziranu isključivo za suvremenu umjetnost – Zen Contemporary Art. Iako galerija uspješno djeluje već dugi niz godina kao online galerija, odnedavno je dobila svoj fizički prostor u novoizgrađenom kvartu nedaleko od Laube u Gradišćanskoj ulici 30 u kojem će nastaviti sa svojom djelatnošću.
Galeriju je osnovala Frankica Mitrović Mihić koja nakon završenog studija povijesti umjetnosti i arheologije seli u SAD gdje u New Yorku završava svoj postdiplomski studij Business of Art na Fashion Institute of Technology. Zahvaljujući renomiranim sveučilišnim predavačima, usavršava svoje stručno znanje, te stječe nova znanja o planiranju i organiziranju izložbi, o procjeni i vrednovanju umjetnina, o marketingu u umjetničkom poslovanju, o financijskom managementu. U New Yorku, centru suvremene umjetnosti, upoznaje tamošnju likovnu scenu, mnoge galeriste, kolekcionare i umjetnike, te uči kako funkcionira svjetsko tržište umjetnina.
Projekt kustosice Frankice Mitrović Mihić
U svom dugogodišnjem radnom iskustvu počevši od New Yorka gdje je uz postdiplomski studij radila u MoMA P.S.1 (Contemporary art center) najstarijoj i najvećoj instituciji u SAD-u posvećenoj suvremenoj umjetnosti gdje je asistirala na odabiru umjetnika iz cijelog svijeta koji će premijerno izlagati u New Yorku (naši umjetnici, Ivana Franke i Aleksandar Batista Ilić u tom periodu izlagali su u P.S.1-u).
Također, u New Yorku je organizirala nekoliko izložbi te radila na jednoj velikoj privatnoj zbirci suvremene umjetnosti. Upravo tamo u tom multikulturnom centru se zaljubila u suvremenu umjetnost te po povratku u Hrvatsku, nakon što je neko vrijeme radila kao kustosica u MSU u Zagrebu, potaknuta željom i isključivim ciljem boljeg promicanja rada hrvatskih suvremenih umjetnika u zemlji i inozemstvu, osniva svoju umjetničku galeriju. Kao nezavisna kustosica i voditeljica galerije do sada je realizirala niz izložbi hrvatskih i stranih autora u raznim kulturno-umjetničkim institucijama, te sudjelovala na nekoliko međunarodnih sajmova suvremene umjetnosti. U Milanu ostvaruje i suradnje s nekoliko talijanskih galerija u kojima danas odabrani hrvatski umjetnici redovito izlažu.
Ostvarenjem svog dugogodišnjeg sna otvaranjem svoje umjetničke galerije vjeruje da ću uspjeti još bolje oživjeti hrvatsku likovnu scenu i našim umjetnicima osigurati redovito izlaganje, a samim time poticati ih i motivirati na njihovo daljnje stvaralaštvo i njihovu umjetničku produktivnost čija je kvaliteta neupitna.
Galerija je usmjerena isključivo na suvremenu umjetnost, na što bolju promociju i prezentaciju hrvatskih suvremenih umjetnika mlađe i srednje generacije te pronalaženju novih mladih talentiranih umjetnika. Galeristica u svojoj selekciji od samog početka surađuje s umjetnicima čiji rad smatra izuzetno kvalitetnim i jedinstvenim, s umjetnicima čiji umjetnički rad prati od samih njihovih početaka, s nekima je započela suradnju dok su još bili studenti na likovnoj akademiji.
Zen Contemporary Art
Tijek procesa u njenom radu obuhvaća razgovor s umjetnikom, posjet ateljeu, istraživanje postignuća i djelovanja umjetnika, odabir umjetnika i njihovih radova za izložbu, koncept i naziv svake izložbe, postav radova, pisanje predgovora izložbe i dizajniranje kataloga i pozivnica, te PR izložbe. Odlučila se za kvalitetu, a ne kvantitetu umjetnika koje želi izlagati u svojoj galeriji, te tim probranim umjetnicima želi osigurati ono što oni i zaslužuju, a to je izlaganje njihovih umjetničkih djela na visokom nivou, od galerijskog prostora po uzoru na svjetski priznate galerije u New Yorku, prijateljskog odnosa i najsitnijih detalja koji rade razliku da prezentacija umjetnina potencijalnim kupcima i kolekcionarima bude na vrhunskom nivou.
Najsretnija je kada otvori izložbu i kada vidi da su umjetnici s kojima surađuje istinski sretni i zadovoljni kvalitetom izložbe, brojem posjetitelja i povratnim informacijama o svojem radu. Imati mogućnost i priliku biti djelićem ostvarenog projekta i doprinijeti mu svojim znanjem i radom jest ono što je istinski veseli.
Do sada je ostvarila suradnju s akademski obrazovanim likovnim umjetnicima neki od njih su: Matko Vekić, Sebastijan Dračić, Grgur Akrap, Paulina Jazvić, Stjepan Šandrk, Domagoj Rogina, Matej Vuković, talijanski kipar Daniele Fortuna… S obzirom da je hrvatska likovna scena izuzetno bogata i raznovrsna, njen cilj i dalje ostaje otkrivati i promicati kvalitetne likovne umjetnike, te redovito organizirati njihove izložbe.
Smatra da upravo galerijski prostor je mjesto gdje se stvaraju uvjeti da se neko umjetničko djelo prezentira dostojanstveno i zavodljivo kako bi se neki novi/stari kolekcionar zaljubio u njega, a naravno sa svakom novom galerijom šanse za to se povećavaju.
Želja joj je da njena galerija uz svoj redoviti izložbeni program postane i mjesto redovitog okupljanja i druženja, mjesto razgovora, stvaranja novih ideja i suradnji, mjesto u kojem se svi osjećaju ugodno i opušteno.
Izložba Art Now
Vjeruje da s dosadašnjim radnim iskustvom, znanjem, entuzijazmom i ljubavi prema svom poslu, poznavanjem likovne scene, dobrim odnosima s umjetnicima i kolegama, ambicijom i velikom željom za kontinuiranim promoviranjem hrvatskih suvremenih umjetnika kroz vođenje svoje galerije mogla doprinijeti i poboljšati kulturno-umjetnički repertoar grada.
Galerija je svečano otvorena uz prigodnu izložbu “Art Now” na kojoj su posjetitelji mogli uživati u monumentalnim slikama jednih od najznačajnijih predstavnika hrvatske likovne scene Grgura Akrapa, Sebastijana Dračića i Matka Vekića te u bezvremenski lijepim skulpturama talijanskog kipara Danielea Fortune. Izložba se može razgledati do 28. listopada 2023.
Gradišćanska ul. 30, 10000, Zagreb
Foto: PR