Zanima vas kako izgleda ples na ribičkom najlonu? Dođite na predstavu Nikoline Komljenović
Predstave suvremenog cirkusa posljednjih godina pravi su umjetnički užitak, a scena u Hrvatskoj sve je bolja i jača. Jedna od doajenki ove umjetničke forme je Nikolina Komljenović, plesačica, koreografkinja, redateljica i umjetnica po cijeloj vokaciji. Upravo je ona osnivačica nove forme plesa na ribičkom najlonu koji pripada u skupinu zračnih plesova. Nakon suvremenog plesa, plesa na svili i ostalim zračnim aparatima njezino umjetničko istraživanje ne staje. TANKA LINIJA multimedijalna je izvedbena instalacija suvremenog cirkusa koju izvodi zajedno s timom. Sljedećeg tjedna moći ćemo je pogledati u Velikoj dvorani Pogon Jedinstvo.
Tanka linija
TANKA LINIJA je angažirano eksperimentalni projekt koji se bavi zauzimanjem prostora tijelom. Prostor se u ovom slučaju definira kao univerzalan, prazan, u kojeg se upisuje značenje pred gledateljem te se uspostavlja činom izvođenja. Dijeli se na UNUTARNJI PROSTOR subjekta, GRANICE IZMEĐU unutarnjeg i vanjskog prostora – opna tijela koja se omeđuje i održava pomoću tankih linija te VANJSKI PROSTORA koji se oblikuje dalje od granice tijela samom izvedbom. Tijelo je subjekt u prostoru. Ono je iskaz pod pritiskom fizičkog izraza kojeg realnost opstanka u zraku pomoću tankih linija rekvizita uvijek vraća u zajednički prostor izvedbe. Granica tijela i linija potpornja tijekom cijele izvedbe konstruiraju, mijenjaju i dekonstruiraju prostore i sadržaje. Trag koji ostaje po završetku performansa prolaskom kroz prozirne niti flaksa opominje na odgovornost vlastitih akcijama.
Učiniti vidljivim procese označavanja, konstituiranja i zauzimanja prostora – u ovom slučaju ženskog tijela koje je centralno mjesto ove performativne premise – propituje se današnjica prisilne migracije u jukstapoziciji sa zatvorenošću u izolaciju.
Ples na flaksu
Tanka linija se gradi oko inovativnog zračnog rekvizita koji se zove RIBIČKI NAJLON ili FLAKS. Radi se o vlastitom izumu pomoću kojeg se tijelo održava u zraku vlastitim naporima. Sastoji se od mnogo tankih, plastičnih, prozirnih linija jednake duljine koje su organizirane u 3 zavjese koje zauzimaju središnji položaj na pozornici i događaj se može promatrati sa svih pozicija. Tanke linije se urezuju u tijelo te ga potiču na kretanje. U ovom procesu nema mjesta odmora. Postoji samo surova realnost, bol i želje za promjenom.
Umjetnička kolaboracija
Tanka linija je kolaborativan rad. Umjetnici suradnički grade rad svako kroz svoje afinitete i karakter kako bi stvorili jedinstveno djelo. Prostor, tijelo, svijetlo, zvuk i takne linije instalacije isprepliću sloj po sloj materiju performativnog čina. Uzajamnošću reakcija umjetnika i gledatelja – gdje se ne zna tko koga pokreće – se istovremeno gradi dramaturgija djela autorefleksijom umjetnika i tehnologije.
Foto: Ivan Marenić i Josip Bolonić