Još danas stignete na raznolik program u Muzeju suvremene umjetnosti povodom 70. obljetnice
Ovaj vikend, 14. i 15. prosinca, Muzej suvremene umjetnosti obilježava 70 godina postojanja uz niz raznovrsnih događanja za posjetitelje svih uzrasta. Ta velika obljetnica neke će možda iznenaditi jer se Muzej danas primarno asocira s modernom zgradom u Novom Zagrebu, izgrađenom 2009. godine. No, njegovi počeci se nalaze na zagrebačkom Gornjem gradu. Tamo je u Palači Kulmer osnovana Galerija suvremene umjetnosti (GSU) 1954. godine.
Danas, daleko od povijesnih kvartova srednjovjekovnih i imperijalnih povijesnih zagrebačkih kvartova, u modernom, suvremenom okruženju Novog Zagreba, MSU je mjesto na kojem ćete sigurno uvijek naći nešto novo i uzbudljivo. Takav će biti i rođendanski program!
Ulaz je slobodan, a posjetitelji će imati priliku uživati u stručnim vodstvima, radionicama, performansima, plesnim izvedbama, filmskim projekcijama i posebnom obiteljskom programu. Ovaj vikend je zato savršena prilika da ga provedete na nekim od ovih zanimljivih programa. Evo što vas čeka.
Subotnji program
U subotu, 14. prosinca, MSU je pripremio dan prepun umjetničkih iskustava. Program započinje stručnim vodstvima kroz izložbe Picelj i prijatelji te Ples, otpor, (ne)rad. Vrijeme održavanja je u jutarnjim i popodnevnim terminima. Stručna vodstva kroz Picelj i prijatelje planirana su za 11 i 30 te 15 sati. Ples, otpor, (ne) rad planirano je u 12 te u 16 sati.
Poseban dio programa čini Flashback, odnosno niz razgovora s kustosima, umjetnicima i nekadašnjim djelatnicima MSU-a koji će podijeliti svoje priče o bogatoj povijesti i suvremenim fenomenima umjetnosti. Tako ćete upoznati konzervatorske i restauratorske izazove sa Zlatkom Bielenom, bivšim voditeljem restauratorskog odjela MSU-a. Također, održat će se razgovor sa Želimirom Koščevićem o Fluxusu, jednim od najznačajnijih neoavangardnih pokreta 20. stoljeća.
Ostatak popodneva rezervirano je za razgovore s umjetnicima Leonidom Kovač i Nicole Hewitt, Mladenom Lučićem, Tihomirom Milovcem i Darkom Fritzom. Večernje razgovore čine Marina Benažić, Boris Cvjetanović i Boris Greiner, kao i Branka Stipančić i Vlado Martek, Nada Beroš i Ivanka Lepen te Jadranka Vinterhalter i Vlasta Delimar.
Koje performanse ćemo gledati?
U subotu će se održati i dva upečatljiva umjetnička programa koja ne želite propustiti. Poznata Vlasta Delimar izvest će svoj performans Pravo na orgazam nakon 69. Nakon toga slijedi spomenuti razgovor s umjetnicom. Osim toga, u predvorju muzeja izvest će se Strahovi malih razlika Viktorije Bubalo i Anne Javoran, plesni projekt koji istražuje odnose identiteta i prilagodbe.
Večer završava uz filmove i diskusiju u okviru Filmskih mutacija: Festivala nevidljivog filma (19:00, Dvorana Gorgona), s fokusom na opus Irene Vrkljan i Haruna Farockija.
Ostani u korak
s trendovima
Prijavi se na Journal newsletter.
Nedjeljni program
Nedjelja, 15. prosinca u MSU je dan za obitelj! Dan započinje u 11 s obiteljskim programom Mali i veliki, gdje svi članovi obitelji mogu sudjelovati u radionicama i vodstvima kroz izložbe Zbirka kao glagol i Picelj i prijatelji. Zbog ograničenog broja mjesta, prijave su obavezne putem e-maila: edukacija@msu.hr. Za najmlađe i njihove roditelje pripremljena je prava glazbena poslastica – koncert Kišni razdraganci Ivanke i Mrleta u 12 sati u Dvorani Gorgona, a poslijepodne donosi još dva zanimljiva programa:
- Picelj i prijatelji – vodstvo za djecu uz rješavanje zadataka iz edukativne knjižice (16 sati 3. kat).
- Vidjeti drugačije – iskustvena radionica u kojoj sudionici uz povez na očima istražuju umjetnost taktilnim putem (17 sati, 1. kat).
MSU ovom proslavom ne samo da odaje počast svojoj bogatoj povijesti već i otvara vrata svim ljubiteljima umjetnosti, pružajući sadržaje koji spajaju edukaciju, zabavu i kreativnost. Ne propustite priliku doživjeti suvremenu umjetnost na jedinstven način – istražite program i pronađite ono što vas najviše zanima. Detaljne informacije o programu možete pronaći na linku. Vidimo se u MSU-u!
Foto: PR