Inspiriran bogatom venecijanskom kulturnom baštinom i zamršenim zanatom izrade stakla, Muzej lebdećeg stakla spaja tradiciju i inovaciju. Projekt zgrade muzeja je osmislio međunarodni tim arhitekata i dizajnera uz potporu umjetne inteligencije.
Početna točka u oblikovanju prostora su sve vidljivije posljedice klimatskih promjena. Vremenski obrasci se mijenjaju i postaju sve ekstremniji, emisije stakleničkih plinova sada su na najvišim razinama u povijesti, a do 2100. znanstvenici procjenjuju da će se razina mora podići i do dva metra, ako nastavimo jednak odnos prema prirodi.
U jeku tih crnih predviđanja, prihvaćanje vodenih površina kao našeg sljedećeg tla za preživljavanje više se ne može zanemariti. Stoga je tim predvođen arhitektom Lucom Cercijem kreirao jedinstveni plutajući muzej. Isti bi trebao biti realiziran u roku od godine dana.
Ostani u korak
s trendovima
Prijavi se na Journal newsletter.
Autorski tim je pomno istraživao različite materijale kako bi muzej bio ekološki prihvatljiv iznutra i izvana. Također su proučavali okolinu kako bi smanjili utjecaj građevine na morski svijet. Planirano je kako će se muzej prostirati na 358 metara kvadratnih. Uz izložbene prostore sadržavat će i prostore specijalizirane za edukaciju o aktualnim ekološkim problemima.
Projekti nalik ovima mogli bi postati budućnost, a želja arhitekata je da budu postavljeni na različitim lokacijama diljem svijeta. U ovom slučaju – snovi doista postaju stvarnost.
Foto: Luca Curci Architects