Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu i Turistička zajednica grada Zagreba danas su predstavili instalaciju Imagine, hrvatskog konceptualnog umjetnika Vladimira Dodiga Trokuta, postavljenu ispred zagrebačkog HNK.
Imagine
Ova dojmljiva i pomalo šokantna instalacija čini crni kavez visok gotovo tri metra u kojem je zaključan, odnosno, zatvoren predimenzionirani pištolj. Naziv instalacije aludira na evergreen Johna Lennona koja nosi poruku mira, a upravo se ta poruka željela poslati postavljanjem ove instalacije, s obzirom na cjelokupna svjetska zbivanja. Pištolj jest za umjetnika bio nedvojbeni simbol rata, ubijanja i nasilja, štoviše, egzekucija. Uz samog umjetnika, na instalaciji je više od pet godina radio i galerist Miloš Glavurtić koji je ovu je instalaciju nazvao „Sloboda pticama, zatvor oružju“.
Zaustavljanje nasilja je nužnost
Intendantica HNK u Zagrebu Iva Hraste Sočo, na početku predstavljanja, istaknula je da je zaustavljanje svakog oblika nasilja u današnje vrijeme nužnost, a progovaranje o apsurdnosti rata i sukoba bilo koje vrste dužnost nas, ali i svakog pojedinca:
“Umjetnički rad Imagine uglednog i svestranog umjetnika Vladimira Dodiga Trokuta antiratni je apel te bezvremenska poruka mira. Stoga nam je iznimna čast što smo imali priliku biti dijelom ovog projekta te što je instalacija dobila svoje mjesto kod Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu. Ne sumnjamo da će Imagine zainteresirati građane Zagreba, turiste koji prolaze kroz naš grad kao i publiku s kojom svakodnevno kroz predstave i umjetničke programe promišljamo i ukazujemo na slične devijacije u društvu. Naša aktualna predstava Ubojstvo izraelskog pisca Hanocha Levina u režiji Ida Rozenberga, čija je premijera održana 17. veljače, direktno preispituje prirodu nasilja, ali i donosi istu poruku imperativa mira kao i Trokutov umjetnički rad. Hvala svima koji su uložili svoj trud za postavljanjem instalacije ispred HNK u Zagrebu kako bi se i dalje nastavilo komunicirati neophodnost stvaranja ozračja slobode.”
Ovom prigodom, direktorica Turističke zajednice grada Zagreba, Martina Bienenfeld je izjavila:
“Apostrofiranje ovakvih tema i – još važnije – njihova personifikacija kroz umjetnost bitni su kako za društvo općenito, tako i za turizam jer je mir glavni preduvjet za bilo kakvu društvenu i gospodarsku djelatnost. U tom smislu je podrška Turističke zajednice grada Zagreba ovakvim projektima neizostavna, jer je naš cilj poslati poruku kojom ukazujemo i na neke druge životne i društvene vrijednosti, osim ljepote same destinacije. Rad Imagine, kao antiratna instalacija, ukazuje upravo na te vrijednosti, a to su vječna potreba i nada za mirom i slobodom. Zahvaljujem svima koji su omogućili Zagrebu da, nakon premijernog predstavljanja 2020. godine u zagrebačkoj galeriji Bačva Doma HDLU-a, zatim gostovanja na Trijenalu skulpture u švicarskom Bad Ragazu 2021. godine te splitskom Peristilu i bečkoj Albertini prošle godine, postane, još jednom, privremeni dom instalaciji našeg konceptualnog umjetnika Vladimira Dodiga Trokuta.”
Neposredno prije svoje smrti, 2018. godine, Trokut je dopustio Milošu Glavurtiću da, iz njegove kolekcije mini Anti-muzeja u stanu, izvuče originalni predložak manjih dimenzija upravo ovog rada koji je napravio 1991. godine, kako bi od naše hrvatske, lokalne anti-ratne poruke i težnje za slobodom, naglasio bezvremenu anti-ratnu poruku za budućnost Europe. Trokutovo djelo nije od ranije nepoznato uglednim švicarskim, njemačkim i austrijskim kolekcionarima i galeristima, na čemu je predano radio njegov prijatelj, zagrebački odvjetnik Silvije Hraste, koji je prezentirao Trokutov opus Čedi Komljenoviću (Monty Shadowu), a koji ga je zatim predstavio na poznatom švicarskom trijenalu skulpture Bad RagARTz- u.
Vladimir Dodig Trokut jedna je od najznačajnijih i najkompleksnijih umjetničkih osobnosti hrvatske suvremene likovne scene. Njegov opus i ostavština tek će se u nadolazećim godinama pred nama otkrivati u svojoj intrigantnoj auri, a u pripremi je i monografija o njegovom djelu. Njegova instalacija Imagine ispred Hrvatsoga narodnog kazališta u Zagrebu moći će se vidjeti do svibnja 2023. godine.
Foto: Mara Bratoš