Ememem pukotine na ulici pretvara u mozaike. Radovi mu se kriju i u Zagrebu
Ememem pukotine na ulici pretvara u mozaike. Radovi mu se kriju i u Zagrebu

Ememem pukotine na ulici pretvara u mozaike.
Radovi mu se kriju i u Zagrebu

Da ulice mogu postati najljepša platna street art umjetnicima smo već odavni naviknuli. No, postoje neki umjetnici koji nas uvijek iznova iznenade svojom briljantnošću. Jedan od njih je i Ememem.

Ovaj suvremeni francuski umjetnik poznat je po svom radu u tehnici koju je sam nazvao“flacking”. Rođen i odrastao u Lyonu, Ememem koristi ulice kao svoje platno. Tako stvara jedinstvena umjetnička djela koja pretvaraju oštećene pločnike, rupe u asfaltu i pukotine na zgradama u šarene mozaike.

Flacking

Sam pojam “flacking” dolazi od francuske riječi “flaque” (lokva), simbolizirajući umjetničku praksu popravljanja i vraćanja života oštećenim dijelovima grada. Emememov rad podsjeća na tradicionalnu japansku tehniku kintsugi, koja slavi oštećenja popravljanjem, naglašavajući ljepotu ožiljaka. Tehnika “flacking” predstavlja intervenciju u urbani prostor, a njezina srž je popunjavanje oštećenih površina raznobojnim komadima keramike, pločica, ili stakla.

Popravljanje grada kroz umjetnost

Ono što je posebno zanimljivo u njegovom radu je koncept “popravljanja” grada kroz umjetnost. Rupe na cestama i trotoarima, koje često simboliziraju zanemarivanje i propadanje, Ememem pretvara u umjetnička djela, dodajući im tako ljepotu i vrijednost.

Emememovi radovi su poznati po svojoj razigranosti, estetici i sposobnosti da svakodnevne, često zanemarene gradske površine pretvori u male umjetničke galerije na otvorenom.

Nepoznati identitet

Identitet Ememema nije poznat, što njegovom radu dodaje dozu tajanstvenosti. Unatoč anonimnosti, njegova su djela prepoznata diljem Europe i izložena su na prestižnim događanjima, poput Paris Art Faira i Urban Art Faira. Njegovi “flasteri” na pločnicima simboliziraju spoj modernog uličnog izraza i drevnih umjetničkih tradicija, osvjetljavajući rane urbanog tkiva i stvarajući umjetnost koja spaja prošlost i sadašnjost na najneočekivanijim mjestima.

Njegove radove nedavno smo mogli vidjeti u Beogradu, a prošle godine je ovaj “kirurg pločnika” posjetio i Zagreb. U sklopu projekta OKOLO tako je “popravio” pločnik u sklopu hotela Jägerhorn.

Učitati još
Zatvori