Festivalski rujan u Zagrebu
Rujan u Zagrebu donosi dva međunarodna festivala – 36 Mountains i 10. Organ vida. 36 Mountains je festival ilustracije, dok je Organ vida festival fotografije. Jedan drugoga slijede, a sadržaj programa i izložbe Organa vida moći ćete vidjeti sve do kraja mjeseca. Što vas očekuje na festivalima, saznajte u nastavku…
36 Mountains
Četvrto izdanje međunarodnog festivala ilustracija 36 Mountains održat će se od 6. do 9. rujna na poznatoj lokaciji u galeriji Bačva Hrvatskog društva likovnih umjetnika. Na tri dana HDLU-u će postati kulturno-umjetničko središte gdje će biti predstavljeni inspirativni autorski radovi nekih od najutjecajnijih ilustratora iz Hrvatske i Europe. Jedna od ovogodišnjih novosti je promjena prezentacijskog koncepta te da da će se predavanja, radionice i izložba grafika održati i u galeriji Oris.
Ilustratorski radovi bit će izloženi pod organizacijskom palicom Jelene Bando koja je prije tri godine odlučila promijeniti način na koji se konzumira umjetnost i povezati publiku s djelima koja promatraju. „Temelj 36 Mountains festivala je njegova posvećenost crtežu i ilustraciji, a glavni dio festivala je blok izrađen u japanskom stilu kojeg svaki autor popunjava prema svojoj viziji. Izuzetno sam sretna što je javnost tijekom proteklih godina iskazala tako velik interes za ovim oblikom umjetnosti. I ovoga puta pripremamo novitete koji će podići festival na novu razinu tako da se zbilja veselim još jednom izdanju“, izjavila je organizatorica festivala Jelena Bando, a što nam je još otkrila o fetsivalu, saznajte ovdje.
Tijekom festivala svoje radove će predstaviti 22 autora odabrana na javnom natječaju za sudjelovanje na izložbi te 6 pozvanih umjetnika. U sastavu ovogodišnjeg žirija bili su organizatorica festivala Jelena Bando, ilustratorica Klara Rusan KLARXY i likovni kritičar Marko Golub. Umjetnici dolaze iz Hrvatske, Francuske, Italije, Danske, Nizozemske, Srbije, Crne Gore i Slovenije, a pored odabranih, na glavnoj izložbi sudjeluje i šest pozvanih, etabliranih umjetnika – grafiter Sarme, umjetnica Natalija Škalić, dizajner i ilustrator Ivo Matić, strip-autorica Ivana Armanini, ilustratorica Lisa Laubreaux te akademski slikar Damir Sobota.
Petak, 7. rujna, rezerviran je za pet predavanja, a u ulozi predavača naći će se grafiter Lonac, sarajevska umjetnica Imelda Ramović, grafički dizajner i ilustrator Srđa Dragović te kreativni direktor iz agencije 404 Fran Mubrin. Također, svi zainteresirani moći će posjetiti i kreativne radionice koje će se održavati u subotu, 8. rujna.
Ljubitelji umjetnosti, kulture i dobre zabave dobrodošli su posjetiti festival do nedjelje 9. rujna. Glazbeni program te vrijeme održavanja panela i radionica s umjetnicima možete potražiti na službenoj internetskoj stranici, a ulaz tijekom sva četiri dana trajanja je besplatan.
10. Organ vida
Glavni tjedan otvorenja festivala ove će godine trajati od 10. rujna do 16. rujna 2018. u Zagrebu, a same izložbe na brojnim lokacijama diljem Zagreba ostaju otvorene do kraja rujna 2018. Svake godine Organ Vida problematizira glavnu tematsku okosnicu koja obrađuje aktualnu društveno-političku situaciju, tako je ovo jubilarno izdanje u potpunosti posvećeno ženskim perspektivama. Tema jubilarnog 10. izdanja i naziv glavne izložbe koja će biti predstavljena u Muzeju suvremene umjetnosti, koji je naš glavni partner festivala, je Uključene, aktivne, svjesne — ženske perspektive danas, a koncept ovogodišnjeg izdanja kojeg možete pročitati u nastavku potpisuju kustosice Lea Vene i Marina Paulenka. Uz glavnu izložbu finalistica koje je odabrao žiri u sastavu Arvida Byström (Švedska), Fiona Rogers (Velika Britanija), Laia Abril (Španjolska), Nina Berman (SAD), Tomoko Sawada (Japan) i Katalin Ladik (Mađarska), u Muzeju suvremene umjetnosti Zagreb predstavit ćemo još 3 izložbe — izložbu Privilegija Amalije Ulman, izložbu Budnost, borba, ponos – kroz njezine oči, te izložbu španjolske umjetnice Laie Abril: Povijest mizoginije, poglavlje 1.
Program festivala koji osim izložbi uključuje i brojna predavanja i predstavljanja umjetnika, radionice za stručnjake, konferenciju o suvremenoj fotografiji, projekcije filmova te radionice za djecu odvijat će se na brojnim lokacijama u gradu Zagrebu — od već spomenutog Muzeja suvremene umjetnosti do Akademije dramskih umjetnosti, Akademije likovnih umjetnosti, Kina Europa, Galerije Forum, Galerije Greta, Galerije Kranjčar, Galerije Nova, Galerije PM – HDLU, Galerije SC, Galerije Šira, Galerije f8, Kuće arhitekture ORIS, Hale V (Tehnički muzej Nikola Tesla) i Pogona Jedinstvo do Medike gdje vaš očekuje zanimljiv klupski program.
I s ovim jubilarnim 10. izdanjem Organ Vida okupit će u Zagrebu brojne međunarodne i mlade i etablirane umjetnike_ce i suvremene fotografe_kinje sa zajedničkim ciljem unaprjeđenja umjetnosti i suvremene fotografske prakse te kroz osmišljen program potaknuti na promišljanje i razgovore o ključnim, globalno i društveno važnim političkim pitanjima ne samo stručnu publiku, već i širu javnost.
Iz programa izložbi moramo istaknuti izložbu Budnost, borba, ponos: kroz njezine oči kustosice Marine Paulenka koja okuplja 13 međunarodnih umjetnica, uključujući i hrvatsku fotografkinju Sandru Vitaljić s radom Voljena. Izložba odražava, propituje i problematizira različite kulturne izričaje i pitanja koja se vežu uz konstrukcije identiteta, obitelji i doma, seksualnosti i rodno-spolnih uloga, reprezentaciju žena i politiku ženskog pogleda. Izložba je prije Zagreba bila izložena u Mariboru, Berlinu i Grazu.
U MSU galeriji predstavljamo izložbu Povijest mizoginije. Poglavlje 1. španjolske umjetnice Laie Abril. Izložba koja se donosi u suradnji s VoxFeminae Festivalom obuhvaća povijesni pregled pristupa abortusu i daje edukativan pogled na isti, a upravo zbog iznimne slojevitosti i cijeli projekt i navedena izložba dosad su nagrađeni brojnim nagradama i priznanjima. Umjetnica dokumentira i konceptualizira opasnosti i štete uzrokovane ženskim nedostatkom legalnog, sigurnog i slobodnog pristupa abortusu. Ovo je ujedno i prvo gostovanje umjetnice u Hrvatskoj.
Kroz glavnu festivalsku izložbu naslovljenu Uključene, aktivne, svjesne — ženske perspektive danas svoje će projekte predstaviti sljedeće umjetnice / finalistice: Raphaela Rosella You’ll Know It When You Feel It(Australija, 2018.), Julia Fullerton-Batten The Act (UK, 2017); Nausica Giulia Bianchi Ordination (Italija, 2015); Cemre Yesil & Alice Caracciolo Piet[r]a (Turska, 2017); Gloria Oyarzabal Woman Go No’Gree(Španjolska, 2017); Catrine Val Feminist (Njemačka, 2013); Ilona Szwarc Indeed a new woman (Poljska / SAD, 2018);Ke Peng Salt ponds (Kina, 2016); Mafalda Rakos I want to disappear – Approaching Eating Disorders(Austrija / Nizozemska, 2013) and Silvia Bigi The tree of milk (Italija, 2017).
Umjetnice čiji će se projekti biti prikazani kao projekcije u MSU Zagreb su: Naghmeh Navabi A home, no longer mine (Iran / UK, 2018); Ashely Miller Still Life Series (SAD, 2018); Karla G.Guerrero Berta (Meksiko, 2018); Loulou d’Aki Mother of choice (Švedska, 2017); Jennifer Loeber Gyrle (SAD, 2017); Nora Novak The Nature of a Home (Hrvatska / Njemačka, 2018); Roos Quakernaat A Proper Dish (Nizozemska, 2016); Alice Mann Drummies (Južnoafrička Republika / UK, 2018); Alexa Vachon Rise: Women, Social Change and Equality through Football (Kanada / Njemačka , 2018).
Izložba koja se otvara u Galeriji Nova premijerna je izložba na kojoj će američka fotografkinja Nina Bermanprvi put predstavit svoj rad Autobiografija gospođice Wish. Izložba je priča o osobi koja je preživjela trgovinu seksom i dječju pornografiju te njezinu borbu za preživljavanje i pronalaženje tjelesne i emocionalne sigurnosti, vlastitog samopouzdanja kao umjetnice i pripovjedačice, te stvaranje života dok živi u stanju traume, ovisnosti o drogama i siromaštvu.
U Galeriji Kranjčar otvara se izložba Cherry Picking švedske umjetnice Arvida Byström. Ova mlada umjetnica počela je objavljivati fotografije na svom Instagram profilu i na taj način sudjelovati u zajednici umjetnica koje su ispitivale ženska i rodna mjerila, koristeći tzv. “girly” estetiku kako bi redefinirale norme prihvatljive i poželjne ženske vizualne reprezentacije.
U Galeriji Šira ugostit ćemo umjetnicu Annu Ehrenstein i njezinu izložbu Tales of lipstick and virtue, a u Galeriji Greta izložbu Butterflies are a Sign of a Good Thing umjetnice Ulle Deventer.
Od hrvatskih umjetnica i umjetnika na ovogodišnjem festivalskom programu predstavit će se i Jelena Blagović sa svojim novim radom Nove samoće u Galeriji Forum, zatim Glorija Lizde s radom F20.5 u Galeriji PM (HDLU), Bojan Mrđenović s radom Magistrala u prostoru Pogona Jedinstvo.
Svakako treba spomenuti da će publika imati priliku vidjeti i velike skupne izložbe europskih projekata, a to su europska platforma za fotografiju pod nazivom PARALLEL koja će predstaviti radove europskih umjetnika, preko 50 mladih fotografa, u Hali V Tehničkog muzeja Nikola Tesla te projekt REFEST: Riječi i slike o izbjegličkim rutama nastao suradnjom fotografa_kinja, pjesnika_inja i ilustratora_ica koji su na rezidencijama grupno, ali i samostalno, istraživali puteve izbjeglica te su njihove zajedničke radove nastale kao rezultat procesa rezidencije i istraživanja predstavljamo izložbom.
Sve izložbe 10.izdanja Organa Vida besplatne su za posjetitelje.