Downtown 81 je filmski klasik koji prati život Jeana-Michela Basquiata – jednog od najutjecajnijih modernih umjetnika
Jedno od najvažnijih prekretničkih razdoblja u urbanoj umjetnosti svakako je ono koje se događalo početkom osamdesetih u New Yorku. Hip-hop, post punk, graffiti, ulična i umjetnost općenito – svi ti pokreti definirali su razvoj kulture kakvu poznajemo danas. Kultna i nezamjenjiva ličnost tog doba je i umjetnik Jean-Michel Basquiat. O njegovom stvaranju, prekretničkim momentima koji su se baš tada rađali na ulicama New Yorka snimljen je i sjajan dokumentarac Downtown 81, u kojem i glumi sam umjetnik. S obzirom da je zima idealno vrijeme za resetiranje i povlačenje na kauč pod dekicu, filmovi o umjetnosti, kao što je ovaj, uvijek su naša preporuka.
Downtown 81
Downtown 81 je jedan od najautentičnijih prikaza umjetničke i glazbene scene New Yorka ranih 1980-ih, ovaj film prati mladog Jean-Michela Basquiata u ulozi izmišljenog verzije samog sebe. Snimljen 1981., ali dovršen i objavljen tek 2000., film je kombinacija dokumentarca i fikcije, prikazujući Basquiata kao beskućnika umjetnika koji luta po Lower East Sideu, susreće raznolike likove i traži način da proda svoje slike kako bi preživio. Istovremeno, film slavi kreativni kaos tog vremena, prikazujući nastupe tada novih zvijezda poput Blondie, Kid Creole & The Coconuts i The Plastics. No, tko je zapravo bio Jean-Michel Basquiat?
Jean-Michel Basquiat
Rođen je 1960. u New Yorku, u obitelji s mješavinom portorikanskih i haićanskih korijena. Njegova “krvna slika”, kultura i iskustva preslikali su se u njegov rad koji se isticao ekspresivnošću, sirovošću i duboko ukorijenjenom kritikom društva. Već kao klinac pokazivao je nevjerojatnu kreativnost crtajući i čitajući enciklopedije.
Sa 17 godina bježi od kuće, spava po stanovima prijatelja, i u tom kaotičnom razdoblju stvara alter ego pod imenom SAMO (Same Old Shit), kojim je crtao grafite na njujorškim ulicama. Njegovi grafiti nisu bili samo crteži, sadržavali su poetske i političke poruke koje su odmah privukle pozornost.
Andy Warhol kao mecena
U početku je bio poznat kao ulični umjetnik, no ubrzo su galeristi i kritičari prepoznali njegov talent. Basquiat je uskočio u visoko društvo umjetničke scene kad ga je upoznao nitko drugi nego Andy Warhol. Njihov prijateljski, ali kontroverzni odnos pretvorio ga je u “it” ime.
Basquiat je, unatoč velikom uspjehu, ostao autentičan. Njegovo slikarstvo bilo je brutalan sudar boja, simbola, riječi i kaosa, ali i duboko promišljen portret društvene stvarnosti. Koristio je motive iz afričke kulture, povijesti, glazbe i svoje vlastite nesigurnosti, a teme poput rase, klasne nejednakosti i identiteta provlačile su se kroz svako djelo.
Basquiat je kontra pravila
Basquiatov stil ne podnosi pravila, baš kao ni on sam. Kao pravi predstavnik underground subkulture, uspio je pomiješati high umjetnost (galerijski radovi) s low umjetnošću (grafiti). Postao je prvi crni umjetnik koji je postigao ogroman međunarodni uspjeh. Utjecao je na modu, glazbu i cijelu današnju pop kulturu. Inspiracija je mnogima, od dizajnera poput Virgila Abloha do rep zvijezda poput Jay-Z-ja, koji njegovo ime spominje kao sinonim za genijalnost.
Tragičan život
Basquiat je brzo živio i brzo postao ikona, ali ta brzina imala je svoju cijenu. Borio se s pritiskom slave, sumnjama u sebe i ovisnostima. Preminuo je 1988., u dobi od samo 27 godina te tako postao još jedno ime neslavnog “kluba 27”.
Ako slučajno imate 100 milijuna dolara viška, možda možete kupiti jednu od njegovih slika. Primjerice „Untitled” je prodana za nevjerojatnih 110,5 milijuna dolara, čime je postala jedno od najskupljih umjetničkih djela na svijetu. Kako ni sam nije bio svjestan da će i nakon smrti njegov rad desetljećima inspirirati umjetnike, jako je dobro prikazano upravo u ovom filmu, kojeg bi, prema našem skromnom mišljenju, svatko s afinitetom prema umjetnosti trebao pogledati.
Foto: Instagram