Jeste li znali da grad Zagreb ima najveći broj galerija i muzeja po stanovniku u Europi? Ovaj fun fact možda će vam dobro doći na nekom pub kvizu ili da se njime pohvalite među prijateljima i kolegama. Nažalost, mnogi od njih su trenutno zatvoreni zbog obnove, no to ne znači da nam je umjetnička scena zamrla.
Štoviše, prepuna je sjajnih događanja (o kojima više o nastavku), a i novih izložbenih prostora. Tako je ranije ove godine otvorena ekspozitura Galerije Kaptol, otvorena na adresi Radićeva 32. A sredinom ožujka u Radićevoj ulici na broju 44 je svoja vrata otvorila i Kuća karikature Oto Reisinger, posvećena radovima slavnog karikaturista. Više o njoj možete doznati na linku.
Odnedvano u Zagrebu djeluje i Muzej zaboravljenih priča, o kojem više možete doznati ovdje.
Nove modne prakse: Laura Barić i Vicko Racetin
U HDD galeriji otvarena je izložba Nove modne prakse: Laura Barić i Vicko Racetin, kojom predstavljamo rezultate istoimenog eksperimentalnog edukacijskog projekta realiziranog tijekom ove godine u HDD-u. U pilot fazi ovog projekta, mladi modni dizajneri Laura Barić i Vicko Racetin, odabrani putem javnog poziva, razvijali su svoje autorske koncepte u suradnji s mentorima što je rezultiralo radovima koji su prvi puta predstavljeni publici. Požurite, izložba je otvorena do četvrtka, 14. studenog.
XSENOFOLK
U Galeriji Karas sve do subote, 16. studenog umjetnica Ines Borovac izlaže svoju samostalnu izložbu pod nazivom XSENOFOLK. Djelujući na sjecištu performansa i novih medija, odnosno sveprožimajućih digitalnih alata, autorica u duhu ksenofeminizma zagovara stratešku upotrebu postojeće tehnologije u preoblikovanju i izgradnji svijeta oko nas.
Lebdeći kodovi
U izložbeno-izvedbenom umjetničkom prostoru KONTEJNER do nedjelje, 24. studenog otvorena je izložba Lebdeći kodovi njemačkog umjetnika i istraživača Ralfa Baeckera čiji radovi nastaju na raskrižju umjetnosti, znanosti i tehnologije. Baecker posjeduje iznimno znanje i razumijevanje tehnoloških procesa te začudan način njihova oblikovanja u umjetničko djelo, a KONTEJNER po treći put predstavlja njegov rad u Zagrebu.
Instalacija Lebdeći kodovi Ralfa Baeckera vizualizira nevidljive računalne procese prevođenjem algoritama u fizičke, dinamične oblike. Kombinirajući mehaničke i digitalne elemente, Baeckerovo djelo istražuje opipljivo sjecište između ljudske percepcije i apstraktne prirode koda, otkrivajući tako skrivene slojeve strojne logike.
Mara Bratoš
U Galeriji Klovićevi dvori otvorena je izložba Fotografije, kojom naša poznata fotografkinja Mara Bratoš obilježava trideset godina svog umjetničkog stvaralaštva. Izložba će se moći razgledati do nedjelje, 24. studenog.
Nakon brojnih monografskih izložbi koje je ova autorica ostvarila u protekla gotovo tri desetljeća rada, ova izložba je svojevrstan presjek kroz njen opus. Više detalja o izložbi dostupno je na linku.
Eugen Feller
U Galeriji Kaptol u Radićevoj ulici otvorena je izložba Eugena Fellera, jednog od važnijih i najradikalnijih predstavnika hrvatskog slikarstva. Feller je svoju ljubav prema slikarstvu otkrio u mladenačkoj dobi, a prvi puta izlaže 1959. godine. Tijekom 1960-ih, u suradnji s Ivom Gattinom, postao je ključni predstavnik enformela, stvarajući slike reljefnih površina i monokromnih struktura. U kasnijim godinama, Feller se okreće minimalizmu i geometrijskoj apstrakciji, istražujući te vokacije i u svom aktualnom stvaralaštvu.
Izložba u Galeriji Kaptol pruža uvid u njegovu bogatu umjetničku karijeru, koja traje više od šest desetljeća, a razgledati je možete do ponedjeljka, 25. studenog.
Nessuno torna indietro
U Galeriji Josip Račić predstavljena je izložba recentnog ciklusa slika Mila Sakača, izvedenih kombiniranom tehnikom na papiru. Ciklus Nessuno torna indietro izveden 2023. – 2024. godine, je stilsko, izvedbeno i metijersko odstupanje od njegovog dosadašnjeg rada u mediju štafelajnog slikarstva, prema skicoznijem, intuitivnom izrazu. Izložba predstavlja izbor od 18 monumentalnih akromatskih kompozicija, karakteristično izduženog formata uvjetovanog podlogom od zaštitnog građevinskog papira. Izložba je otvorena do nedjelje, 1. prosinca.
Ideal i stvarnost
Galerija Klovićevi dvori u suradnji s Muzejom lijepih umjetnosti/Mađarskom nacionalnom galerijom iz Budimpešte predstavlja zajednički izložbeni projekt pod naslovom Ideal i stvarnost: Prvo zlatno doba mađarskog slikarstva i začeci hrvatske moderne umjetnosti. Posjetitelji dobivaju priliku vidjeti reprezentativan izbor od 80-ak remek-djela mađarskog slikarstva 19. stoljeća. Mađarskim umjetnicima pridruženi su i hrvatski umjetnici druge polovice 19. stoljeća koji su postavili temelje razvoja slikarskoga modernizma u Hrvatskoj. Ova opširna izložba ostaje otvorena do nedjelje, 19. siječnja.
Izložbe koje uskoro otvaraju svoja vrata
U Galeriji Forum KIC-a od 14. studenog možete se upoznati malu antologiju jugoslavenskog ženskog eksperimentalnog audiovizualnog stvaralaštva pod nazivom Dvostruka ekspozicija. Izložba donosi letimičan pogled na audiovizualnu produkciju žena u kulturnom prostoru SFRJ tijekom 60-ih i 70-ih godina.
Unutarnji oblici
U Galeriji Vladimir Bužančić predstavit će se radovi akademske umjetnice Petre Šabić u sklopu izložbe Unutarnji oblici. Autorica se bavi različitim tehnikama i materijalima istražujući različite slikarske medije. Umjetnica dvodimenzionalnu površinu slike pretvara u višedimenzionalnu percepciju doživljavanja stvarnosti. Podloga crne boje na platnu ističe kolorizam i stvara dodatnu dinamiku kompozicije. Izložba se otvara u utorak, 19. studenog u 20 sati, a ostaje otvorena do 12. prosinca.
Foto: Goran Vranić, Nikola Kekerovic, Pexels, Promo