Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku organizira Dan održivosti – razgovarali smo s dekanicom
Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku prva je akademija u Hrvatskoj koja razvoj održivosti u području umjetnosti i kulture prepoznaje kao jedan od smjerova svoga razvitka, ali i podizanja svijesti o važnosti kritičkog mišljenja i konkretnih umjetničkih akcija usmjerenih prema održivosti. Studenti, zaposlenici i svi zainteresirani građani, 6. lipnja 2023. u 6,06 sati kreću u održivu budućnost od Trga Sv. Trojstva biciklima do sveučilišnog kampusa, ukazujući na važnost osvještavanja klimatskih i drugih društvenih promjena koje se oko nas događaju te pozivajući na brzo djelovanje u smjeru održivosti života na planeti. Sve to odvija se pod vodstvom dekanice prof. dr. sc. Helene Sablić Tomić s kojom smo kratko razgovarali uoči događanja.
Dan održivosti
Središnji program prvog Akademijinog Dana održivosti trajat će od 18 do 21 sati u prostoru kampusa osječkog Sveučilišta, a izabrano je javnosti prikazati ono najbolje od trenutnih preokupacija studenata i nastavnika na Akademiji, a s temom održivosti – od popularno znanstvenih predavanja, panel rasprave na temu može li i kako umjetnost i kultura ostvariti ciljeve održivog razvoja, promocije studentskih radova iz kreativnog pisanja, likovnih izložbi i radionica, VR galerije, glazbenih izvedbi, kazališnih etida, urbanih art intervencija pa do razmjene knjižnih izdanja i gostujuće predstave za štićenike centra za odgoj i obrazovanje „Ivan Štark“ u Osijeku. Aktivnosti su to u kojima se promiču zaštita ljudskih prava, ravnopravnost spolova, zdraviji životni stil svih generacija, uključivo i kvalitetno obrazovanje, inkluzivno društvo, zelena i digitalna tranzicija te se umjetničkim i kulturnim praksama gradove i naselja čini inkluzivnima, sigurnima i održivima.
- Kako to da ste se (kao akademija) odlučili krenuti u smjeru održivosti? Koliko je to zapravo zahtjevno?
Prateći razvoj globalne preokupacije pitanjima održivosti čovječanstva na Zemlji i slijedeći svoju pokretačku misao #usudisebitikreativan, prepoznali smo trenutak za djelovanje u tom pravcu i u području umjetnosti i kulture. Time smo, dakako, željeli našu akademiju pozicionirati na svjetskoj karti održivosti razvijajući specifičnu kulturnu misiju kojom je cilj senzibilizirati različite prostore i umjetnička područja kako bi se apeliralo na nužnost preuzimanja odgovornost za budućnost koja se oblikuje u sadašnjosti. Mišljenja smo kako je potrebno djelovati odmah! Kako u području ekologije, ekonomije i socijalne održivosti tako i u području umjetnosti i kulture. A da ozbiljno mislimo pokazali smo i formiranjem prodekanskoga mjesta za razvoj održivosti u umjetnosti i kulturi – prvog takvog u Hrvatskoj, a možda i šire. Na mjestu prodekanice u novom resoru izv. prof. dr. sc. Tatjana Ileš postavlja temelje razvoja održivosti na našoj instituciji te uspostavlja stabilnu konstrukciju na sva četiri stupa održivog razvoja, a na koju će se širiti mreža aktivne umjetničke i kulturne djelatnosti usmjerene ciljevima postavljenima i u AGENDI 2030 Ujedinjenih naroda.
Naši su profesori i studenti podržali takvu misiju i pokrenuli vlastitu energiju kako bismo ju ostvarili. Dakako, zahtjevno je samo u onome dijelu podjele “posla”, rasporediti i koordinirati što bi, tko i gdje mogao razvijati, producirati i prezentirati.
- Pred nama je prvi Dan održivosti, što nas sve čeka 6. lipnja u gradu?
HST: Prvo izdanje Dana održivosti Akademije za umjetnost i kulturu započinje od ranoga jutra kada u 6,06 sati započinjemo vožnju biciklom s Trga Sv. Trojstva prema sveučilišnom kampusu, a čime ukazujemo na važnost kretanja, bavljenja fizičkom aktivnosti, kao i na ekološke prednosti vožnje biciklom i nužnosti brige o klimatskim promjenama. Nešto kasnije nastavljamo s programom čitanjem studentskih radova nastalih na kolegiju kreativnoga pisanja, a središnji dio programa odvijat će se od 18 do 21,06 sati. Aktivnosti su to u kojima se promiče ravnopravnost, uključivo i kvalitetno obrazovanje, inkluzivno društvo, zelena i digitalna tranzicija, a javnosti nudimo popularno znanstvena predavanja, panel raspravu na temu može li i kako umjetnost i kultura ostvariti ciljeve održivog razvoja, likovne izložbe i radionice, mogućnost ulaska u VR galeriju, izvrsne glazbene izvedbe, kazališne etide, urbane art intervencije, ali i aktivnosti Akademijine zelene knjižnice poput mogućnosti razmjene knjižnih izdanja te organizacije predstave za štićenike centra za odgoj i obrazovanje „Ivan Štark“ u Osijeku.
- Kako se umjetnost i održivost mogu ispreplesti? Koliko su povezane?
HST: Umjetnost je toliko otvorena, moguća, izazovna, poticajna za kreiranje trenutka u kojemu nastaje da mislim kako je upravo umjetničko djelovanje važan segment u senzibiliziranju šire percepcije prema nužnosti brige za mjesto koje nas određuje. Mogućnost umjetničkog stvaranja, ali i razumijevanja umjetnosti, svojstvena je čovjeku, ona ga duhovno ispunjava, emocionalno obogaćuje i čini ga čovjekom u punom smislu riječi. Ugroza temeljne čovjekove egzistencije ugrožava i njegovu duhovnu i emocionalnu nadgradnju, a umjetnost, jednako kao i ekologija, sociologija i ekonomija, ima zadatak učiniti sve što je u njezinoj moći kako bi osigurala opstojnost ljudske civilizacije. Treba reći, a tako nam govore i neke kulturne teorije, kultura i umjetnost počesto preostaju jedinom vidljivom alternativom društva koje je duboko u krizi.
Želite aktivnu suradnju sa širom društvenom zajednicom – udruge, institucije, stručnjaci, inovatori … Koji su prvi koraci za to?
HST: Ovako zamišljen Dan održivosti, vjerujem, otvorit će nam vrata i prema onima koji nisu znali da dijelimo njihove ideje o razvoju održivosti u svim segmentima privatnog i javnog života. Posebice bismo željeli doprijeti do slabije eksponiranih skupina u društvu kao što su primjerice naši sugrađani treće životne dobi, osobe s teškoćama, marginalizirane skupine, različite manjinske zajednice jer održivost danas više nije samo zelena, održivost društva i ljudske civilizacije kakvu poznajemo ugrožena je i mnogim drugim čimbenicima poput različitih oblika neravnopravnosti, neravnomjerne raspodjele ekonomskih i drugih resursa, ugroze temeljnih ljudskih prava i dr.
Akademija već nekoliko godina producira znanstvene i umjetničke sadržaje koji se bave upravo navedenom problematikom te svojim djelovanjem u zajednici pokušava približiti smjernice razvoja održivosti u umjetnosti i kulturi širem recepcijskom krugu. Ovim putem pozivamo sve zainteresirane da nam se pridruže u bicikliranju, ali i tijekom središnjega programa te tako zajedno s našim studentima i profesorima pokažemo kako umjetnost i kultura mogu djelovati na promjene u društvu, a prema održivoj budućnosti i za one koji dolaze poslije nas. Aktivnostima koje produciramo u zajednici te smjernicama koje smo si postavili u razvoju održivosti u umjetnosti i kulturi potičemo prije svega naše studente da kritički promišljaju svijet oko sebe te hrabro i odlučno mijenjaju perspektive.
Sve novosti i informacije o Akademiji i aktivnostima dostupne su na službenoj mrežnoj stranici http://www.uaos.unios.hr/ te putem društvenih mreža Akademije.
Foto: UAOS