Hladno vrijeme volimo jer ono za sobom povlači onaj najbolji način odmaranja – ušuškanost u dekicu s dobrom knjigom. Vjerujemo da imate već svoje favorite koje ste spremili na noćni ormarić ili stolić u dnevnom boravku, no doza inspiracije nikada nije na odmet. Mi favoriziramo hrvatsku poeziju stoga smo za vas napravili popis novijih autora i njihovih zbirki koje ovih dana ne puštamo iz ruku.
Napravite mjesta za poeziju
Možda se pitate, u ovom užurbanom svijetu, tko još ima vremena za poeziju? Odgovor je jednostavan – svi. Poezija nije luksuz za rijetke, ona je alat za prepoznavanje i razumijevanje vlastitih osjećaja. U trenucima kada se svijet čini previše kaotičnim, nekoliko stihova može nam pomoći da sagledamo stvari iz drugačije perspektive. Poezija nas uči usporiti, promatrati i osjećati. Kako smo ušli u prosinac i sve će idućih dana biti u znaku blagdanskog šušura, iskoristite vrijeme pauze da se uzemljite uz zbirke novijih hrvatskih autora.
Alat za uzemljenje
Stihovi su tu kao mali podsjetnici da se život ne sastoji samo od velikih događaja. Poezija slavi (naoko) male trenutke – šum lišća, smijeh djeteta, miris kave ujutro. Ona je jednostavna, ali i duboka, preslika unutarnjeg stanja, ogoljenje autora, ali i naše samo prihvaćanje ljudske prirode. Zato nam je naprosto neizostavna u svakodnevici. Iako je hrvatskih autora novije generacije stvarno puno kvalitetnih složili smo popis od 5 zbirki poezije hrvatskih autora koje u posljednje vrijeme ne izbacujemo iz ruku.
Nikola Šerventić, Popis stvarnih stvari
Popis stvarnih stvari jedna je odlična zbirka, prvijenac autora Nikole Šerventića. Naoko pisana jednostavnim jezikom, itekako je kompleksna i bogata – prije svega životom. Autorov iskren i minimalistički odnos prema riječima uvući će vas u njegov svijet. Pisana nimalo pretenciozno, snažna i živa – neka vam ova zbirka poezije uvijek bude pri ruci. Nikola Šerventić rodio se 1988. u Zagrebu. Završio je studiji fotografije na Akademiji dramske umjetnosti, a time se i bavi – snimanjem i fotografijom.
Nikola Strašek, Leptirići u trbuhu, glave na kolcima
Još jedan Nikola, još jedan prvijenac, još jedna zbirka koja nam se urezala u um. Dirljivo, intimno, autobiografski surovo, a opet nježno i oslobađajuće. Nikoline pjesme diraju točno ondje gdje se svi bojimo dotaknuti – u dubinu sebe, gdje možda i nije uvijek najsigurnije. No, to je ono što poezija i radi. Završio je Klasičnu gimnaziju u Zagrebu, studirao komparativnu književnost i latinski na Filozofskom fakultetu te Filmsku i TV režiju na Akademiji dramske umjetnosti. Autor je nekoliko dokumentarnih filmova i jednog kratkometražnog igranog filma. Trenutačno piše filmske kritike i radi u skladištu voća i povrća koje zove rudnik. Dobitnik je nagrade Post scriptum za književnost na društvenim mrežama za godinu 2023., na temelju koje objavljuje ovu zbirku poezije.
Ivana Lulić, Znaš li gdje je Špišić bukovica
Njezina poezija britka je i jasna, istovremeno jednostavna i kompleksna – gađa gdje treba. Čitajući ju od početka do kraja sve dublje ulazimo u autoričin svijet, gdje nas beskompromisno pušta i ogoljuje do same nutrine. Ostajemo zatečeni, oduševljeni, rastuženi, ispunjeni, pomiješani i iskristalizirani, kao nakon kakve vožnje vlastitim unutarnjim rollercoasterom. Njene su riječi nepretenciozne, a pjesničke slike zaokružene. Očekivali smo puno od ove zbirke, a dobili smo više od toga. Ivana Lulić je glazbena marketing menadžerica. Godinama je u novinarstvu, odnosima s javnošću, a poznajemo ju i kao glazbenicu iz benda Auguste. Zbirka “Znaš li gdje je Špišić Bukovica?” njezin je prvijenac, a o njoj više možete pročitati ovdje.
Srđan Sandić, Ljubav je glagol
Ljubav je glagol zbirka naziv je zbirke pjesama u kojoj autor potpuno ogoljen, na sirovi, surov, iskren, a opet nježan, intuitivan i romantičan način traži i daje odgovor na vječno pitanje. Što je ljubav? Tko nas uči ljubavi? Srđan u ovoj zbirci poezije ljubavi pristupa otvoreno i intimno, ne postavlja granice. Samoća, čežnja, partnerski i roditeljski odnosi, ljubav prema samome sebi. Polazi iz najvećih dubina i gotovo s lakoćom, servira nam svoje osjećanje ljubavi. Njima nas dotiče u naše dubine. No, taj proces nije nimalo jednostavan i upravo tu hrabrost prostiranja intime pred svijet možemo nazvati imenom ljubavi. O Srđanu, ali i ovoj sjajnoj zbirci više možete pročitati ovdje.
Monika Herceg, Vrijeme prije jezika
Zbirka Vrijeme prije jezika došla nam je pod ruku te godine kada je i izašla, apokaliptične 2020. i imala je poseban utjecaj i značaj u tom razdoblju. Sjajno pjesničko ostvarenje, Monike, sada već etablirane hrvatske pjesnikinje, dramatičarke, scenaristice i urednice. Dobitnica je brojnih nagrada, a upravo ova zbirka je osvojila nagradu Zvonko Milković. Zbirka je ovo za koju smo sigurni da ćete ju kao i mi čitati ponovno i stalno i uvijek otkrivati briljantnost stila ove autorice.
Foto: Instagram, dupe, Fraktura, Martina Movrić, Sanja Tušek