

Danas je obilježava svjetski dan knjige što je savršena prilika da uzmemo neku dobru knjigu u ruke i prisjetimo se koliko moćna može biti pisana riječ. Raznim manifestacijama obilježit će se ovaj dan. Posebno se slavi Noć knjige. U više od 260 mjesta i gradova sudjelovat će čak 330 ustanova – od škola i vrtića do muzeja, bolnica i domova za starije, 180 narodnih knjižnica i brojni antikvarijati, knjižare, nakladnici, pa čak i brodovi i vlakovi. Više o tome možete čitati ovdje.
Ako ste pak zainteresirani za nešto intimniju proslavu ovoga dana, imamo za vas super prijedlog. Naime, u moru svjetske književnosti, često zaboravljamo bogatstvo koje se krije upravo u suvremenoj hrvatskoj književnosti. Naši autori pišu snažno, autentično i angažirano, često otvarajući teme koje duboko rezoniraju s današnjim vremenom: Identitet, rat, društvena nepravda, intima, sjećanja i svakodnevni život u njegovim najnježnijim i najmračnijim nijansama.

U nastavku vam zato donosimo izbor 10 suvremenih hrvatskih autorica i autora koje bi svatko trebao barem jednom pročitati i to ne zato što su “domaći”, već zato što su izvanredni.


Olja Savičević Ivančević
Pjesnikinja i prozaistica prepoznatljivog stila i snažnog glasa. Njezina djela, poput romana Adio kauboju i zbirke Nasmijati psa, donose priče iz Dalmacije ispričane kroz prizmu ženstvenosti, humora i društvene kritike.
Kristian Novak
Ako volite romane koji vas istovremeno drže u neizvjesnosti i potiču na razmišljanje, Novak je izvrstan izbor. Črna mati zemla i Ciganin, ali najljepši ne bježe od teških tema (nacionalizam, identitet, nasilje), ali ih obrađuju s iznimnom literarnom snagom.
Slavenka Drakulić
Jedna od najprevođenijih hrvatskih autorica, poznata po svom angažiranom pisanju. U romanima poput Kao da me nema i Frida ili o boli donosi priče o ženama, boli i borbi, često iz feminističke perspektive.
Zoran Ferić
Majstor groteske i crnog humora. Njegove priče balansiraju između tragike i smijeha, a stil mu je prepoznatljiv već nakon nekoliko rečenica. Preporučujemo Smrt djevojčice sa žigicama ili Anđeo u ofsajdu.
Ivana Bodrožić
Autorica koja piše nježno i bolno, ali uvijek iskreno. Njezin autobiografski roman Hotel Zagorje donosi priču o odrastanju u progonstvu, dok Sinovi, kćeri istražuje obiteljske i društvene traume.
Damir Karakaš
Njegova proza je škrta, surova, ali duboko emotivna. U romanima kao što su Sjećanje šume i Proslava, Karakaš vas vodi kroz ličke krajolike i ljudsku psihu, često bez uljepšavanja, ali s puno istine.
Miljenko Jergović
Pisac nevjerojatnog opusa i širine. U romanima poput Dvori od oraha i epskom Rodu, Jergović spaja osobno, obiteljsko i povijesno, gradeći priče koje nadilaze granice i vrijeme.
Nora Verde (Antonela Marušić)
Piše direktno, suvremeno i angažirano. U djelima poput Posudi mi smajl progovara o ženama, identitetima i svijetu koji često ne zna kako se nositi s različitostima.
Edo Popović
Jedan od najpoznatijih autora tzv. urbane proze. U romanima Ponoćni boogie i Izlaz Zagreb jug donosi atmosferu gradskih ulica, izgubljenih generacija i unutarnjih lomova.
Asja Bakić
Pjesnikinja, esejistica i autorica znanstvene fantastike s feminističkom oštricom. U zbirci Mars isprepliće žanrove, stvarnost i distopiju, često s dozom sarkazma i lucidnosti.
Foto: Instagram, dupephotos.com