Ove smo jeseni odlučili započeti ispočetka, posvetiti se novim ciljevima, idejama i željama. Nakon što smo predstavili popis najboljih knjiga za organizaciju uz koje smo se lakše vratili u rutinu, stigli smo i do štiva koje će nam olakšati svakodnevni život i podsjetiti kako vedrije gledati na svaku novu situaciju. Zasigurno će nam u pamćenju ostati poglavlje, poruka ili priča iz neke od ovih knjiga koje su nas osvojile lijepim ljudskim pričama, pričama o uspjehu ili metodama uz koje ćemo s većim entuzijazmom pristupiti svakodnevici.
Tuesdays with Morrie, Mitch Albom
‘Tuesdays With Morrie’ jedna je od najtoplijih priča na koje smo naišli, a ima gotovo pa status klasik. Knjiga prati autora Mitcha Alboma koji nas vodi kroz svoje susrete s Morriejem Schwartom, profesorom s fakulteta, svojim mentorom kojeg je posljednji put vidio prije dvadesetak godina.
U posljednjih mjesec dana Morriejevog života (koji će se ugasiti zbog ALS-a), Mitch svakog utorka odlazi, kao nekad, u učionicu s profesorom, a njihovo ponovno stvoreno prijateljstvo služi mu kao posljednja lekcija o tome kako živjeti.
Chicken Soup for the Soul, Jack Canfield, Mark Victor Hansen
Sabrane priče motivacijskih govornika Jacka Canfielda i Marka Hansena postale su instant bestseller. Za razliku od žanrovski sličnih knjiga, ‘Chicken Soup for the Soul’ vodi nas u velike i male životne uspjehe običnih ljudi. Serijal knjiga proslavio se načinom na koji je potaknuo čitatelje da promijene svoj život i ostanu pozitivni čak i kad se isto čini kao nemoguća misija. Kolekcija priča protkana je malim mudrostima i anegdotama koje će vam vratiti optimizam, a istovremeno će vam biti pravi gušt čitati. Od objave prve knjige, razvila se čitava industrija Chicken Soup for the Soul Entertainment koja se uskoro razgranala u razne sfere poput industrije zdrave hrane i medijske industrije.
A Million Miles in a Thousand Years, Donald Miller
Donald Miller u svojoj nas šestoj knjizi vodi na vlastito putovanje jer je i sam u jednom periodu počeo preispitivati svoj pogled na život. ‘A Million Miles in a Thousand Years’ prikazuje s čim se sve Miller nosio za vrijeme prilagodbe svog memoara ‘Blue Like Jazz’ u scenarij za film.
Kako se suočava s vlastitom pričom, tako polako shvaća kako da zaista on ‘piše svoju životnu priču’, a ne da ju samo prepričava. Čitatelje vodi kroz život koji ide s monotonog do nevjerojatnog; od spavanja po cijele dane do bicikliranja po Americi, od sanjarenja o ljubavi do upoznavanja prave osobe i slično.
Don’t Sweat the Small Stuff, Richard Carlson
Richard Carlson napisao je jedinstveno štivo koje je istovremeno lako za čitati, a nudi praktične savjete kako ostati smiren u stresom ispunjenom životu na poslu, kod kuće, na fakultetu, u školi i slično. Pokušava nam skrenuti pažnju da su male stvari koje nas izluđuju u svakodnevnom životu samo – male stvari. Uz sitne promjene koje nam predlaže, Carlson nam pokazuje kako možemo postati tolerantniji i strpljiviji svakog dana.
Year of Yes, Shonda Rhimes
Shonda Rhimes prava je tvornica svega uspješnoga: serije ‘Grey’s Anatomy’, ‘Scandal’ i ‘How to Get Away With Murder’ samo su neke od najvećih uspješnica. Njezini se likovi najčešće ne ustručavaju ni u čemu pa je tako teško posumnjati da je Rhimes sama po sebi introvert i da je uvijek pokušavala izbjeći javne govore i izlaganja, odbijala je bilo kakav scenarij koji ju je strašio. I baš kad joj je sestra jedne večeri za to prigovorila rečenicom ‘Nikad ne kažeš ‘da’ na ništa’, autorica je izazvala samu sebe. ‘Year of Yes’ prati godinu dana njezinog života i sve situacije u kojima se snašla za vrijeme izazova. Duhoviti i intimni memoar osvrće se na njezin život prije te godine i nakon i izuzetno je zabavno štivo za sve.
59 Seconds: Think a little, change a lot, Richard Wiseman
Nešto praktičnija i konkretnija je knjiga Richarda Wisemana, profesora psihologije koji nudi sasvim novi pristup pozitivnosti i produktivnosti. Njegov je cilj bio objasniti čitateljima na koji način mogu svoje želje ispuniti u nekoliko minuta, a ne mjeseci. Fokusira se na promjenu razmišljanja, prestanak odgađanja i poticanje ambicije uz pomoć brzinskih tehnika koje možete uklopiti u svakodnevni život. U svojoj knjizi psiholog objašnjava “zašto čak i razmišljanje o teretani može pomoći da ostanete u formi” i “zašto igranje s kemijskom olovkom može poboljšati raspoloženje.”
Foto: Unsplash, Amazon, Instagram