Tri knjige o ljubavnom trokutu za koje mislimo da su najbolje prikazali tu dinamiku
Tri knjige o ljubavnom trokutu za koje mislimo da su najbolje prikazali tu dinamiku

Tri knjige o ljubavnom trokutu za koje mislimo da su najbolje prikazali tu dinamiku

Knjige o ljubavnom trokutu – štivo je koje će uvijek biti interesantno. Dokaz za to je činjenica da se ova problematika pojavljivala kao glavna premisa romana vijekovima unazad. Neke teme zaista su univerzalne. Danas donosimo odlična tri romana koja su, prema našem mišljenju, izvrsno prikazala ovu dinamiku u ljubavnim odnosima. Dva klasika – i jedan takav, moderni.

nove knjige

Veliki Gatsby, F. Scott Fitzgerald

Knjiga Veliki Gatsby F. Scotta Fitzgeralda jedna je od najpoznatijih i najčitanijih na svijetu. Objavljena je 1925. godine, u vrijeme Roaring Twentiesa, vremena prosperiteta i zabave koje je uslijedilo nakon Prvog svjetskog rata. Taj period ekonomskog rasta i pozitivnih promjena u društvu inspiriralo je Fitzgeralda, koji je upravo kroz prizmu takvih zabava i socijalizacije uvrstio i kritiku društva, konzumerizma.

Osvrnuo se i na usamljenost – i to onu usamljenost koja postoji kada ste okruženi ljudima, u živom gradu kao što je New York. Protagonist Jay Gatsby misteriozni je milijunaš, odlučan da na bilo koji način ponovo uspostavi odnos s bivšom ljubavi, Daisy. Ipak, ona je već udata – a ljubavni trokut ove knjige samo je jedan od razloga zašto je volimo.

Razum i osjećaji, Jane Austen

Prvi objavljeni roman spisateljice Jane Austen, pod nazivom Razum i osjećaji, knjiga je o mnogo čemu – ali u srži, ona je ljubavna. Objavljena je 1811. godine. U narativnom centru knjige nalaze se dvije sestre, dvije različite naravi. To su Elinor i Marianne.

Marianne se ponosi bogatstvom emotivnog svijeta i snagom svojih osjećaja, duboko prezirući materijalne interese i logiku praktičnog života. Ona zamjera svojoj sestri Elinor što je suviše suzdržana, praktična i razumna. Ali već prva osobna drama, mijenja Marianne iz njezine zablude i njezinu složenu osobnost upotpunjuje hrabrošću, iskustvom i razboritošću. Životi Marianne i Elinor isprepleteni su s drugim ljudima u vidu ne jednog, već dva ljubavna trokuta. Elinor, Edward, Lucy i Marianne, protagonisti ove priče kreirali su od romana prvijenca Jane Austen nesvakidašnje, zabavne, ali i priče o odrastanju i pronalaženju sreće.

Normalni ljudi, Sally Rooney

Jedna od najpoznatijih knjiga posljednjeg desetljeća je Normalni ljudi, Irkinje Sally Rooney. Ona je drugi roman spisateljice, objavljen 2018. godine – nakon uspjeha prvijenca, Razgovori s prijateljima. U fokusu priče (koja je imala i veoma uspješnu televizijsku ekranizaciju) su Connell i Marianne, srednjoškolci koji potiču iz drugačijih društvenih položaja. Marianne je odrasla u bogatoj obitelji, ali njezin društveni život i odnos s obitelji gotovo su nepostojeći. S druge strane, Connell je popularan, zvijezda školske nogometne ekipe – čija mama radi kao spremačica u kući Mariannine obitelji.

Iznenada, oni će započeti odnos isprepleten zbunjujućim i snažnim emocijama. Veza koju kriju u početku raspast će se da bi se više puta ponovo spojila. Kada završe srednju školu i odu na fakultet, iako i dalje povezani, Connell i Marianne pokušavaju dati šansu drugim ljudima. On and off ljubavni trokuti čine ovu ljubavnu priču unikatnom i nesvakidašnjom. Za roman je Sally Rooney dobila brojne nagrade, a bila je i užem krugu za prestižnu Man Booker nagradu 2018. godine. Uskoro u naše knjižare stiže i njezin najnoviji uradak – Intermezzo.

*Tekst je preuzet s portala Journal.rs

Foto: Školska knjiga, Mozaik knjiga, Fraktura, Dupe

Učitati još
Zatvori