Knjige ispod 200 stranica ako tražite nešto brzo, a kvalitetno za pročitati
Knjige ispod 200 stranica ako tražite nešto brzo, a kvalitetno za pročitati

Knjige ispod 200 stranica ako tražite nešto
brzo, a kvalitetno za pročitati

Čitanje dobre knjige idealno je rješenje za odmoriti malo oči od ekrana i fokusirati se na papir. Sigurni smo da su mnogi od vas već početkom godine imali rezoluciju više čitati. No s tehnologijom i streaming platformama, izgleda kao da nikad nije bilo teže završiti knjigu. Ako ste čvrsto odlučili da želite više čitati, ili jednostavno volite kraće knjige, donosimo knjige ispod 200 stranica koje su zapravo kvalitetne.

knjige ispod 200 stranica

Zbogom romantiko!, Sanja Pilić

Zbogom romantiko! zbirka je priča što čitanje čini još dinamičnijim. Ova knjiga Sanje Pilić govori o partnerskim odnosima, stvarnosti u kojoj živimo, starenju, nevidljivosti, ali i o odlukama koje donosimo ili propustimo donijeti. U njezinim pričama lako ćete se moći pronaći, a one su kratke i dojmljive te napisane s lakoćom zbog koje nećete imati nikakvog problema završiti ovu knjigu.

Pad, Albert Camus

Uz Stranca koji bi također spadao u ovu kategoriju, a kojeg ste vjerojatno svi pročitali u srednjoj školi, još jedno Camusovo djelo vrijedi pročitati. Pad je ujedno i posljednji roman ovog poznatog autora koji je i dobio Nobela za književnost. Radnja romana smještena je u Amsterdamu, napisana u obliku monologa Jean-Baptista Clemencea dok razmišlja o svom životu ispovijedajući se nepoznatom sugovorniku. Clemence opisuje sebe kao nekoć savršenog egoista, uspješnog pariškog odvjetnika na vrhuncu moći, sve do jedne večeri kada vraćajući se kući, prolazeći preko mosta rijeke Seine, ugleda mladu djevojku kako se baca s mosta. Nakon tog događaja slijedi njegov konačni moralni pad, preispitujući svoju savjest i krivnju jer djevojku nije spasio od smrti.

Let iznad kukavičjeg gnijezda, Ken Kesey

Sigurno ste gledali istoimeni i oskarovski film s Jack Nicholsonom u glavnoj ulozi, ali ako niste pročitali knjigu, definitivno trebate. Let iznad kukavičjeg gnijezda prati pacijente u Bolnici za duševne bolesnike u Oregonu. Njom vlada hladnokrvna i oštra medicinska sestra Ratched, a sve disruptira dolazak novog pacijenta – McMurphyja. On je hvalisavi varalica vragolasta osmijeha i velike duhovitosti koji se u ime svih bolesnika odlučuje suprotstaviti njezinim pravilima. Njegovu borbu pratimo očima poglavice Bromdena, naizgled nijemog poluindijanca koji razumije McMurphyjev junački pokušaj borbe protiv sila koje ga drže zarobljenog.

Životinjska farma, George Orwell

George Orwellova dva najpoznatija romana su zasigurno 1984. te Životinjska farma. Danas izdvajamo potonji koji je ispod 200 stranica. Dok možda nije lagano štivo te je puno metafora, Životinjsku farmu brzo ćete čitati. Vlastelinsku farmu preuzimaju iscrpljene, zlostavljane životinje. Pokretane gorućim idealizmom i upečatljivim sloganima, odlučile su stvoriti raj u kojem će vladati napredak, pravda i jednakost. No, na farmi se s vremenom ignorira dogovoreno uređenje. Životinjska farma napisana kao odgovor na staljinistički Sovjetski Savez u kojem su vladali drugačiji principi od javno proklamirane slobode i jednakosti.

Divni novi svijet, Aldous Huxley

Roman s prve polovice 20. stoljeća, Divni novi svijet vodi nas daleko u budućnost. Svjetski Nadzornici stvorili su idealno totalitarno društvo. Zahvaljujući pametnoj primjeni genetskoga inženjeringa, pranja mozga, rekreacijskoga seksa i nove droge koja nudi trenutačno blaženstvo bez popratnih posljedica, svi su stanovnici – sretni potrošači. Čini se da je Bernard Marx jedini koji osjeća čudnu čežnju za bijegom od programirane sreće i užitka. Možda je lijek za njegove nevolje posjet jednomu od nekoliko preostalih rezervata za divljake, u kojima se može živjeti starim, divnim, nesavršenim načinom života. Divni novi svijet danas se smatra remek-djelom.

Foto: Znanje, Školska knjiga, Pexels

Učitati još
Zatvori