Journal knjiga mjeseca: Djela iz očaja, Megan Nolan
Journal knjiga mjeseca: Djela iz očaja, Megan Nolan

Journal knjiga mjeseca: Djela iz
očaja, Megan Nolan

U prošlom izdanju naše rubrike Journal knjiga mjeseca izdvojili smo novi hit Sally Rooney, Intermezzo. Za travanj opet idemo prema irskoj književnosti i kao našu knjigu mjeseca odabiremo Djela iz očaja spisateljice Megan Nolan. Često uspoređivana s Rooney zbog tema odnosa moći u vezama, Nolan je ipak puno mračnija u svom debitantskom romanu. Djela iz očaja njezina je prva knjiga, izašla 2023. godine. Roman je osvojio Betty Trask nagradu te bio nominiran za nekoliko drugih književnih nagrada.

Djela iz očaja brutalno je iskren prikaz toksičnog odnosa, ovisnosti, opsesije, body imagea i ženske seksualnosti. Ujedno je i feminističko djelo koje baca svjetlo na seksualno i psihičko nasilje koje nije niti malo novo i produkt je patrijarhalnog društva.

djela iz očaja

O čemu je riječ?

Djela iz očaja ljubavna je priča kao nijedna druga. Više je anti-ljubavna koja iskreno prikazuje stvarni život. Radnja je ispričana u prvom licu i prati neimenovanu pripovjedačicu u 20-ima koja nam bez dlake na jeziku prepričava svoje iskustvo toksične veze. Priča ide u prošlost te nekoliko godina kasnije u Atenu. Pripovjedačica upoznaje Ciarana, zgodnog, ali distanciranog muškarca u kojeg se zaljubi. Nakon kratkog prekida, kada se Ciaran odlučio vratiti bivšoj, brzo se useljavaju skupa i njezin svijet se sve više i više sužava. Ono što uslijedi je vješto istraživanje moći i prisile. Samo kako bi on ostao s njom, ona je spremna napraviti sve, makar to značilo ponižavati se.

djela iz očaja

Sirovo i bez filtera

Kada smo krenuli čitati ovaj roman, nismo očekivali koliko će velik dojam ostaviti. Upravo je i jedan od takvih djela, koje krenete čitati opušteno, da bi do kraja knjige poželjeli vrištati u stranice zbog same činjenice da se takve situacije događaju u stvarnom životu malo previše. Ono što toliko pogađa jest iskrenost kojom Nolan piše. Pripovjedačica se prema Ciaranu već na samom početku postavlja kao inferiorna, a u nekim trenutcima kao da i želi biti ‘slomljena’. Opsjednuta je Ciaranovom bivšom, postala je ovisnica o alkoholu i više ne dopušta samo Ciaranu da je uništava, nego i sebi samoj. Ne opravdava s ničim stvari koje su se događale te čak u jednom trenutku kaže da je to bio njezin izbor. Ipak, kroz cijeli roman postoji nit koja pokazuje kako je patrijarhat odgovoran za njezinu patnju. Sirovo i bez filtera je savršen način za opisati priču koja se odvija u romanu.

Iako se ne možete možda poistovjetiti s protagonisticom, niti je u potpunosti razumjeti, možete se povezati s njezinim emocijama. Nije svaka žena prošla kroz nasilje u vezi, no svaka žena smatrat će njezine osjećaje u romanu univerzalnima. Možda najuvjerljiviji dio romana je onaj kada shvatite da se pripovjedačica malo pomalo počela odvajati od same sebe. U jednu ruku zna da mora učiniti sve što može kako bi zadržala njegovu ljubav. U drugu ruku, svjesna je da nešto nije u redu. Međutim, iako nekima nevjerojatno, te dvije stvari itekako mogu postojati u isto vrijeme.

Unatoč bolnoj tematici, ovaj roman brzo se čita. Radnja ide dinamično, ali je istovremeno duboka, potiče vas na razmišljanje i slama vam srce. Djela iz očaja jedna je od najboljih prikaza samodestrukcije, zlostavljanja i toksičnih odnosa koji proizlaze iz trauma i nesigurnosti. No, na kraju vas ostavi s osjećajem snage (i iscrpljenosti). Naš izbor knjige mjeseca je jedan od onih o kojima ćete zasigurno dugo razmišljati i nakon čitanja.

Foto: Dupe Photos, Hena

Učitati još
Zatvori