Jedna izložba, a zapravo dvije
U Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu upravo traje izložba umjetnice Ivane Franke u prostoru za povremene izložbe. Umjetnica je pozvala finski umjetnički duo Tommija Grönlunda i Petterija Nisunena kao svoje goste da predstave svoje radove. Tako je nastala izložba satkana od njih dvije – Ivana Franke: ‘Strujanje percepcije (svemiri misli)’ / Tommi Grönlund i Petteri Nisunen: ‘Siva zona’.
Ivana Franke
Ivana Franke hrvatska je umjetnica koja živi i radi u Berlinu. U svojem umjetničkom radu istražuje suodnos ljudske percepcije, spoznaje i okoline, s fokusom na granice vizualne i prostorne percepcije. Radovi Ivane Franke, Tommija Grönlunda i Petterija Nisunea dijele istraživački pristup koji objedinjuje umjetničke prakse, prirodne znanosti i arhitekturu. Prožimanje grafike, skulpture, arhitekture, pokreta i zvuka s matematikom, optikom, fizikom i neuroznanošću u njihovim interaktivnim instalacijama navodi nas na doživljaj, osjetilni i psihološki, koji se doima kao da je izvan dosega naših osjetila na kakve smo navikli. Umjetničkim djelima pristupaju kao mehanizmima koji istodobno proizvode i razotkrivaju granice percepcije.
Nove tendencije
U svojoj se interdisciplinarnosti izložba i veže na slavnu izlagačku povijest Muzeja suvremene umjetnosti: neoavangardni pokret Nove tendencije kojemu je posvećen i dio stalnog postava Muzeja. Naime, u potrazi za novim umjetničkim jezikom u vrijeme intenzivnog ulaska tehnologije u svakodnevni život šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog stoljeća, umjetnici su težili stvaranju ‘otvorenog djela’, koje u postav i izvedbu uključuje publiku, te koje proizlazi i iz umjetničkih kao i iz znanstvenih istraživanja: i Franke, Grönlund i Nisunen slijede upravo tu liniju neoavangarde. Ova izložba predstavlja još jedno dugogodišnje partnerstvo koje je započelo 2003. godine – ono između umjetnice i Zbirke Erste Fragmenti. Naime, Ivana je dobitnica mnogobrojnih nagrada, a ova je nagrada posebno zanimljiva jer je umjetnica izradila svoju prvu site-specific instalaciju u karijeri za ovu zbirku koja se i danas nalazi zbirci u Zagrebu.
Ovu jako zanimljivu izložbu stignete još pogledati, otvorena je za javnost do 20. kolovoza, a sve informacije o radnom vremenu muzeja te ulaznicama možete saznati na msu.hr.