Roman američke spisateljice indijskog porijekla, Jhumpe Lahiri, ‘Ravnica’, priča je o dvojici braće, koji odrastaju u osebujnom predgrađu Calcutte, polovicom dvadesetog stoljeća. U najranijim Shubashevim uspomenama, neizostavno je prisutan njegov mlađi brat, Udayan. S tek petnaest mjeseci razlike među braćom, oni čine nerazdvojni tandem u pustolovinama između dva jezera, na kraju njihova naselja na rubu ravnice, koja s dolaskom monsuna biva poplavljena i pretvorena u neki neobični, bajkoviti svijet.
Iako fizički iznimno slični, braća su zapravo prilično različita. Shubash je oduvijek oprezan, miran, staložen i pomalo strašljiv, a Udayan smion, divlji, impulzivan i nevjerojatno karizmatičan. Međutim, usprkos karakternim razlikama, braća odrastaju u svom savršenom mikrokozmosu, nadopunjujući se u svemu. Nakon što Shubash upiše fakultet kemijskog inženjerstva, a Udayan studij fizike, braća se razdvajaju prvi puta nakon gotovo dvadeset godina zajedništva. Sve njihove razlike nezaustavljivo izlaze na vidjelo.
Shubash, u potpunosti predan fakultetu, sanja o akademskoj karijeri, koju ubrzo započinje odlaskom na studij u Ameriku. Vatreni Udayan se pridružije radikalnom indijskom političkom pokretu, s iluzornim ciljem borbe protiv siromaštva i neravnopravnosti.
Dok Shubash revno gradi svoju znanstvenu karijeru, živeći mirnim i posve neuzbudljivim životom u osamljenom zakutku Amerike, Udayan se, nošen nekim naivnim idealima, sve više upliće u brojne opasnosti, koje nosi njegovo političko opredjeljenje. Uskoro se situacija dodatno zakomplicira te na naplatu stižu Udayanove ilegalne aktivnosti. Neizbježna je tragedija sve bliže. Životi nerazdvojne braće, ali i ostatka njihove obitelji, u potpunosti se i nepovratno mijenjaju.
Dobitnica Pulitzerove nagrade, Jhumpa Lahiri, napisala je sjajan, dojmljiv roman, u kojem nas suvereno vodi kroz dva kontinenta i nekoliko desetljeća, kroz turbulentne šezdesete i sedamdesete, završavajući na početku novog tisućljeća. Ona priču o dvojici braće, smješta u povijesni, politički i kulturni kontekst Indije i Amerike. Kroz različite sudbine Shubasha i Udayana, Lahiri nam je pokazala kako slijepa zaluđenost političkim idejama ne vodi na lijepa mjesta te kako svaka odluka ima svoje posljedice. Ponekad ih osjećamo danima, ponekad čak i desetljećima. Posljedice nas dostižu, nesmiljeno i okrutno, u različitim vremenima i prostorima naše osobne povijesti. Ne možemo im pobjeći.
‘Ravnica’ je pisana odmjerenim, gotovo dokumentarističkim stilom spisateljice iznimnog talenta. Lahiri je distancirana od svojih likova, ona ih ne osuđuje, ne zauzima strane i nama ništa ne sugerira. I upravo smo zato svom silinom uvučeni u stranice ovog zaista izvrsnog romana. Stoga nimalo ne čudi što se impresivna priča o obitelji, dužnosti, kompromisima, idealima i snovima, bratskoj ljubavi, praštanju, predrasudama, iskupljenju i drugim prilikama, našla u užem izboru za prestižnu književnu nagradu ‘Man Booker’.
Ukoliko želite raskošnu literaturu, koja će vas doslovno izbaciti iz cipela svojom mudrošću, osupnuti dubinom, britkošću i dramatičnošću, roman ‘Ravnica’ bi se svakako trebao naći na vašoj ‘to read’ listi.
Foto: Getty Images, Facebook