Balkan Zoo & Nina Ćorić world je music atrakcija  s domaćeg terena. Razgovarali smo
Balkan Zoo & Nina Ćorić world je music atrakcija  s domaćeg terena. Razgovarali smo

Balkan Zoo & Nina Ćorić world je music atrakcija  s domaćeg terena. Razgovarali smo

Ponekad ne možemo fizički otputovati, ali zato možemo zatvoriti oči i pustiti glazbi da nas odvede. Glazba projekta Balkan Zoo i Nine Ćorić upravo to radi – nosi nas kroz prostor i emociju, ravno u Španjolsku, u flamenco, romsku dušu i ritmove koji ne poznaju granice. U svijetu u kojem svakodnevica rijetko dopušta predah, glazba može biti bijeg, inspiracija i povratak sebi. Nina Ćorić, jedna od rijetkih flamenco pjevačica u regiji, s glazbenim kolektivom Balkan Zoo, donosi spoj tradicije i suvremenosti u kojem romski melos, flamenco, jazz i hip-hop dišu kao jedno.

Prvi put kad sam čula flamenco, bilo je to kao da sam prepoznala nešto svoje. Taj trenutak bio je gotovo nadnaravno iskustvo, priča Nina i dodaje: Tada sam prvi put u potpunosti osvijestila koliko sam zahvalna na daru glasa s kojim sam rođena. Sve što radim u glazbi, radim s poštovanjem.

Glazba kao sloboda – između tradicije i inovacije

Projekt Balkan Zoo pod vodstvom basista i producenta Maria Rašića donosi sasvim novo čitanje tradicionalnih pjesama. Kod Maria me osvojila otvorenost prema eksperimentu, ali i veliko poštovanje prema glazbi koju interpretiramo. On je zaslužan za naš zvuk i uspio je svojim aranžmanima iz mene izvući ono najbolje.

Spajanje tradicionalne romske glazbe s jazzom i hip-hopom zvuči hrabro, a iza toga stoji hrpa izazova. Bilo je pitanje – hoće li išta od toga uspjeti? Sve je zapravo bio izazov. Ali upravo u tome je i čar. Tradicionalna romska glazba je sirova, puna emocije. Kad joj dodate beat ili improvizaciju, lako se može izgubiti ono ‘nešto’. Naša misija je da se to ne dogodi.

Balansiranje između autentičnosti i novog pristupa zahtijeva osjećaj. Uzmeš pjesmu koja je stara, zadržiš osnovnu melodiju koja je čini prepoznatljivom, i staviš je u novi muzički kontekst. Ne kopiramo nikoga, ne radimo remix, već reinterpretaciju.

Publika koja pleše – i kad ne zna kako

Pjesme ne biraju nasumično. Radimo isključivo ono što se nama sviđa. Biramo ih na temelju osobnih glazbenih iskustava i emocija, ističe.
Svaka pjesma u Nininom repertoaru nosi osobnu priču. No, jedna druga pjesma ima posebno mjesto: ‘Naci en Alamo’… svaki put nanovo proživljavam stihove te pjesme i prepustim se glazbi.”
Dok album Recycle donosi kolekciju pjesama koje su obilježile djetinjstva, kuhinje, okupljanja, album Muzika za ples je upravo to – poziv na ples. Na albumu Recycle uzeli smo pjesme nama za dušu. Ispalo je da su to uglavnom evergreeni. Ali odsvirali smo ih tako da ne kopiramo nijedan prijašnji aranžman ni izvođača. Dali smo im naš glas, naš ritam.
Muzika za ples donosi ne samo romske i flamenco pjesme u modernoj interpretaciji, već i jedinstvenu fuziju strasti, ritma i autentičnog izraza. Na nastupima je publika često jedno veliko iznenađenje. Istoimeni album dobio je nominaciju za nagradu Porin, a Nina je nominirana i s albumom Lorca, Flamenco & Tambura.
Na pitanje kako publika na nastupima reagira na njihovu glazbu, Nina odgovara: Iskreno, nismo imali neke neobične reakcije. Ljudi reagiraju točno kako očekujemo – vesele se i zabavljaju. To nas i gura dalje. A reakcije publike ćemo imati priliku vidjeti na njihovom sljedećem nastupu koji će biti 28. ožujka na dodjeli Porina.

Glazbeni utjecaji – šire od flamenca

Osim flamenca i romske glazbe, Nina u svom zvuku nosi portugalski fado, soul… i mnogo više. Glazba je široka i ne možemo – niti želimo – izbjeći razne stilske utjecaje. Pretvaramo ih u svoju prednost. Postoji li pjesma koju još nisu obradili, a željeli bi? Zasad ne. Što smo htjeli, to smo i napravili. Ali sigurno će se pojaviti neka nova koju ćemo poželjeti.

World music scena na Balkanu – realnost ili san? Iskreno, ne razmišljam o tome. Ne bavim se tim kontekstima. Naš cilj je jednostavan – doći do što šire publike i pokušati živjeti od svog rada. No, jedno je jasno – publika, bez obzira odakle dolazi, osjeća istu stvar. Reakcije su slične – bilo da smo u Hrvatskoj, Češkoj ili Španjolskoj. Emocija je univerzalna.

Bitno nam je da su svi sretni i veseli i da nitko ne ode ravnodušan s našeg koncerta. Ako smo uspjeli nekoga dirnuti, nasmijati ili potaknuti da zapleše – naša je misija ispunjena.

Ostavljamo vas uz singl Kibori s aktualnog albuma Muzika za ples.

Foto: Velija Hasanbegović, Doringo Photography

Učitati još
Zatvori