

Muzički biennale Zagreb svečano je otvoreno u subotu, 5. travnja, u prepunom Hrvatskom narodnom kazalištu premijerom triju suvremenih baleta naslovljenima po festivalskoj temi – Prekinute veze. Veliki i zahtjevni koprodukcijski projekt Biennala i HNK-a okupio je internacionalni umjetnički tim skladatelja i koreografa koji su u suradnji s Baletom i Orkestarom Opere HNK uprizorili tri zasebna baleta koji se svaki na svoj način dotiču teme prekinutih veza, no ono što im je zajedničko jest svježina i suvremenost glazbenog i plesnog izričaja te minimalistička i sugestivna scenografska rješenja koji su naišli na odobravanje stalne publike Biennala i HNK, kao i na oduševljenje brojne nove publike.
Okupljenoj publici na početku večeri obratili su se intendantica HNK u Zagrebu Iva Hraste Sočo, zamjenik gradonačelnika Zagreba Luka Korlaet i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek svi redom ističući važnost Biennala kao manifestacije koja sustavno generira nove publike te je relevantna, progresivna i međunarodno orijentirana, što je Zagreb i Hrvatsku učinilo važnim središtem suvremene glazbe i istraživanja.
Ispred Muzičkog biennala Zagreb publiku je pozdravio jedan od umjetničkih ravnatelja, Davor Vince, osvrnuvši se na višestruko čitanu tematsku odrednicu Biennala, prekinute veze: „U vrijeme kada svijet iz globalizacije prelazi u protekcionizam, suočeni s ekološkim izazovima, propitujemo gdje su to sve ljudi prekinuli veze sa sobom, društvom, zemljama oko sebe, prirodom, arhitekturom i brojnim drugim aspektima života. U želji da prekinuto ponovno spojimo i podsjetimo koliko su međusobno razumijevanje, inkluzivnost i uvažavanje važni, pozvali smo na ovaj festival 230 umjetnica i umjetnika iz 30-ak zemalja sa šest kontinenata”, istaknuo je Vincze i poželio okupljenima dobrodošlicu na Biennale: „Uživajte u izvedbama i kao što bi Alban Berg na početku svoje opere Lulu rekao: ‘Dobrodošli u zvjerinjak!’”


Što su donijeli prvi dani?
Večer otvorenja nastavila se u klubu Peti kupe gdje je inauguriran ovogodišnji Late Night program Biennala s vizualno i muzički impresivnim elektroničkim nastupima glazbenice i performerice Aïshe Devi, svojevrsne glazbene šamanke i istraživačice pop kulture i iscjeljujućih frekvencija zvuka te producenta N/OBE-a koji je u suradnji s vizualnim umjetnicima Ivanom Lušičićem Liikom i Vladimirom Crvenkovićem izveo prototipnu formu A/V performansa Monuments, o značaju i propadanju šest spomenika bivše Jugoslavije. Večer su glazbeno upotpunili žanrovski raznovrsni nastupi DJ-ica, Meka Drina i Anavi.
Prvi vikend na MBZ 33 obilježila su i otvorenja dviju multimedijalnih instalacija nastalih posebno za MBZ 33 Dimenzije linije umjetnika Hrvoja Hiršla u Galeriji Forum i Pismo čovječanstvu umjetnice Tine Surel Lange u predvorju Studentskog centra koji istražuju temu prekinutih veza kroz prizmu tehnologije i prirode. Treća instalacija, ujedno i zvučna meditacija, Brbljavi potok umjetnika i istraživača Nolana Lema, otvara se u ponedjeljak, 7. travnja, u 16 sati u Oris Kući arhitekture. Sve instalacije bit će otvorene samo za vrijeme trajanja Biennala, a njihov zajednički obilazak u društvu s autoricom i autorima je u utorak, 8. travnja, s početkom u 11 sati. Mjesto okupljanja je Studentski centar.
Nedjeljni glazbeni program začinili su i rasprodani koncerti defunensemblea, jedinog finskog ansambla specijaliziranog za elektroakustičku glazbu koji krasi nepretenciozan stav i izbjegavanje klasičarskog glazbenog bontona, te nesvakidašnja izvedba skladbe Systema Naturae autora Maura Lanze i Andree Valle zbog koje je Lauba nalikovala, a na trenutke i zvučala, uglazbljenoj automehaničarskoj radionici. Naime, mreža raznovrsnih elektromehaničarskih naprava prostirala se oko i između nogu članova Schallfeld Ensemblea, izvođača/-ica ove meditacije o stvaranju, inspirirane fantazmagoričnim srednjovjekovnim katalozima životinja, biljaka i minerala.


Najava programa MBZ 33
U glavnim večernjim terminima Biennala kroz tjedan izvest će se nesvakidašnja opera Alan T. skladatelja Pierra Jodlowskog koja se kroz lik i djelo matematičara i kriptologa Alana Turinga bavi odnosom čovjeka, stroja i društva te slovi za najbolji rad iz skladateljevog opusa (utorak, 8.4., ZKM), portretni koncert originalne australske skladateljice i istraživačice Lize Lim u izvedbi ansambla ELISON (ponedjeljak, 9.4., MSU Zagreb), kao i premijerne izvedbe skladbi velikog skladatelja 21. stoljeća, muzikologa i trombonista Georgea Lewisa, uvaženog gosta festivala, u okviru nastupa Vox Harmonica te Simfonijskog orkestara HRT-a, Neue Vocalsolisten Stuttgart i pijanistice Marie Radutu u Koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski (četvrtak, 10.4., KD V. Lisinskog). Nezaobilazni su nastupi Cantus Ansambla, Meandriranja, uz jednodnevnu pop-up izložbu Julija Knifera u Lisinskom (srijeda, 9.4., KD V. Lisinskog) te nastup vrhunske čembalistice Gośke Isphording (utorak, 8.4., ZPC).
Završni vikend 33. Muzičkog biennala Zagreb donosi glazbeni teatar Françoisa Sarhana, djelo Les Murs meurent aussi (petak, 11.4., MSU Zagreb) koje spaja dokumentarizam i fantastiku te je inspirirano suvremenim sukobima poput rata u Ukrajini i Palestini, premijerno izvođenje multimedijskog projekta Infused 3’600’000ms umjetnika Francisca Uberta i Gorana Nježića (subota, 12.4, više lokacija) i koncert zatvaranja u Tvornici Kulture u subotu, 12. travnja, s dva međunarodna orkestra: Hong Kong New Music Ensembleom, vodećim ansamblom suvremene glazbe u Aziji, Vertixe Sonora, komornim ansamblom koji okuplja glazbenike iz Španjolske i Portugala te domaćim violončelistom Vidom Veljakom koji se prvi se put susreću u Zagrebu na ovoj premijernoj izvedbi koja će se ponoviti i u Španjolskoj i u Hong Kongu.


Što nas još čeka?
Projekt Infused 3’600’000ms umjetnika Francisca Uberta i Gorana Nježića jedan je od brojnih novih produkcija Biennala. Izvedba će biti realizirana na tri lokacije: tijekom izvedbe glazbenog dijela projekta s ansamblom ELISION u Brodarskom institutu u Sigetu signal se uživo prenosi u praznu bolnicu u Blatu gdje se slikom manipulira analognim sredstvima, dok se scenski prikaz tog trenutka šalje u MSU u formi live eksperimentalnog filma, pred publiku. Ovo jedinstveno virtualno iskustvo publika može iskusiti birajući između Brodarskog instituta ili Dvorane Gorgona.
Late Night program kroz tjedan donosi nastupe glazbenog dua scapegoat sa Sarom Salomon u MSU Zagreb, jam session sa svestranim udaraljkašem, skladateljem i graditeljem instrumenata Rodrigom Constanzom u KONTEJNER-u, transžanrovske i glasne nastupe Bong-Ra i s.a.t.i.n. u Močvari, gdje će glazbenici/-e Nídia & Valentina i Behringer Escape Plan servirati porcije afro-portugalskog kudura, sinkopiranih bubnjeva i elektronike za posljednji dan MBZ-a. Kratko nakon završetka posljednjeg Late Night nastupa, u 5:30 sati ujutro u nedjelju, 13. travnja, u KONTEJNER-u će nastupiti glazbenica, skladateljica i improvizatorica Manja Ristić koja u svom ambijentalnom nastupu spaja zvuk violine s elektronikom uživo i terenskim snimkama. Posljednji nastup 33. izdanja MBZ-a prilika je za refleksiju na festivalski program, otpuštanje te je simbolička i u tematskom ključu Biennala – zadnja etapa prekida.


Opće informacije
Za vrijeme samog festivala održat će se MBZ PRO s više od 40 međunarodnih profesionalaca koji dolaze u Zagreb, organizira se trodnevni međunarodni interdisciplinarni simpozij podnaslovljen Prekinute veze, a održat će se brojni razgovori sa skladateljima/-cama, tehničke radionice za glazbenike/-ce te događanja poput rekonstrukcije prvog happeninga na ovim prostorima, Mo/ot Roach, For the City of Zagreb, koji je 1963. godine prekinut čim je počeo. Happening će rekonstruirati Damir Bartol Indoš i Tanja Vrvilo uz popratno predavanje Janke Vukmir iz Instituta za suvremenu umjetnost. U Muzeju prekinutih veza se do 20. travnja može pogledati audiovizualna pop-up izložba, Priče koje odjekuju, koja je realizirana u suradnji Biennala i Muzeja.
Cijeli program 33. Muzičkog biennala Zagreb dostupan je na službenim stranicama festivala na adresi www.mbz.hr. Festivalske i pojedinačne ulaznice za programe MBZ 33 mogu se kupiti online putem Core Eventa, a od 2. travnja i u festivalskom uredu (Kulturno informativni centar – KIC, Preradovićeva 5 (polukat) od 11 do 19 sati).
Foto: Vedran Metelko, Matej Grgić, Aleksandar Lazar, Alan T., Promo