Ako ste posljednjih dana proveli barem nekoliko minuta na Instagramu ili TikToku, neminovno je da ste naišli na video u kojem glumac Bill Hader pleše u ritmu pjesme Makeba. Glumčeva koreografija je zapravo isječak iz epizode američkog TV programa Saturday Night Live, prikazane 2015. godine, kada je izašla i pjesma francuske muzičarke Jain, sada soundtrack viralnog memea. Ritmična melodija ostala nam je urezana u sjećanje već nakon prvog slušanja, a kada smo se pozabavili tekstom, shvatili smo da zapravo znamo o kome je isti.
Mama Afrika
Žena o kojoj Jain pjeva punim se imenom zove Miriam Makeba. Miriam je južnoafrička izvođačica koja je sredinom prošlog stoljća – pa sve do svoje smrti 2008. u 76. godini života, predstavljala simbol panafrikanizma i ideje o emancipiranom narodu ovog kontinenta. Rodnu Južnoafričku republiku napustila je jako mlada, vođena gorućom željom da svijetu predstavi snagu vlastitog glasa, ali i bogatstva koje njena kultura može ponuditi. Zbog ilegalnog odlaska iz zemlje, naredna desetljeća provela je u egzilu, gradeći za to vrijeme svoju karijeru u Sjedinjenim Američkim Državama. Njen su bujan glas i vedra priroda osvojili sjevernoamerički kontinent, ali i čitavu Europu.
Pjesme poput Pata Pata, iako je Miriam osobno nije voljela jer je smatrala da “nema dubine” s obzirom na to da govori o vrsti plesa, zaslužne su za njen uspjeh.
Miriam Makeba bila je, međutim, više od izvođačice. Kroz pjesme je nastojala da predstaviti raznoliku panoramu afričkog kontinenta, često snimajući na nekoliko afričkih jezika. Ipak, njeni muzički projekti nosili su posebnu težinu s ozbirom na to da je kroz gotovo svaki tekst nastojala skrenuti pažnju Zapada na događanja koja su u to vrijeme pogađala njeno rodno tlo. Tako je 1963. godine Makeba postala prva umjetnica iz Južnoafričke republike koja je govorila ispred članova Ujedinjenih naroda, pozivajući prisutne da se usprotive apartheidu koji je u tom trenutku dijelio njenu rodnu zemlju. Zbog svojeg zalaganja, prozvana je Mama Afrika.
Miriam Makeba preminula je u Italiji, doživjevši srčani udar na sceni, neposredno po završenom nastupu. O njenom životu snimljen je, par godina kasnije, dokumentarni film Mama Africa, gdje su njeni brojni suradnici, kolege i članovi obitelji govorili o nemjerljivom utjecaju koji je imala na afričko društvo, ali i domete koje su ostvarila njena zalaganja na globalnu svijest.
*Članak je preuzet sa Journal.rs.
Foto: YouTube, Profimedia